Author Topic: Регулатор за мини дупчалка  (Read 645 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Регулатор за мини дупчалка
« Opened on 17.09.2014, Wednesday, 16:36:23 »
Случајно во слободното време прелистуваќи го списанието емитер наидов како што е натписот регулатор за мини дупчалка,ме заинтересира овај регулатор бидеќи кога ќе потстегнеш на дупчалката ,пишува дека бројот на вртежи се зголемува,го направив и во првото пуштање при најмал број на вртежи кога потстегнуваш се осејќа таја снага, која ја добива дупчалката,автоматски се зголемува бројот на вртежи,за почеток се ставаат двата потенциометри во стредина,и ако сакаме да го зголемиме онај момент кога пристегаме на дупчалката тримерот се завртува малку надесно да биде поосетливо.еве ја мојата плочка,недостига отпорникот од 4,7 ома бидеќи во експериментирањето го немав имав комбинација од 3,9 и 0,8 ома во серија но кога ќе порачувам следен пат делчина ќе биде и овај отпорник да личи плочката,се напојува со +25волти,јас го напојував со +33 волти и малку повеќе ми загреваше БД243Ц,кој иде на ладилник.Ако поставите унимер на излезот од овај регулатор махималниот напон што го има на излез е од 3,5 до 7 волти но се изненадив за снагата на дупчалката иако таа работи од 12 до 18в дц.позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.