Author Topic: Помош околу ~ 300W напојување.  (Read 1390 times)

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Помош околу ~ 300W напојување.
« Opened on 15.03.2014, Saturday, 21:27:22 »
Ми треба напојување околу 300W, +5V за LED реклама е сега дали некој знае какви се училишниве напојувања пошто ги имам на лагер 2-3 бидеќи е за училиштето рекламата а не ми се пробува со едно пошто читав пишуваше +5V,+3V:120W па најверојатно нема да можи со едно напојување да се напојува цела реклама бидеќи за целата реклама потребни се 300W. Па сега помош околу поврзување на 2 напојувања паралелно или 3 паралелно и секогаш кога се укчуени на 220В да стартуваат без притискање на копче.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Па за вкупната снага од сите три ке ги земеш првин плусовите ке ги споиш заедно, па потоа и минусот, а за да се палат сите истовремено, само преспои ја зелената жица со било која црна, обично е на сите зелена, ако не е тогаш број ја петта жица на тој голеиот конектор за на матична на лентичката кај што го нема тоа испакнатото, мада мислам само дека зелена и сива досега имам приметено.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу ~ 300W напојување.
« Reply #2 on 15.03.2014, Saturday, 21:56:08 (Edited 15.03.2014, Saturday, 22:38:16) »
Батка паралелно врзување - никако! На големиот  24 pin-ски конектор се врзува зелената (пин 16) и една црна (пин 17,18 итд со ознака ground).Значи,кога се тие две врзани со само вклучување на напонот од 220V на влезот на напојувањето,тоа проработува и работи непрекинато.Штом се бара 300W од гранката 12V ,значи на напојувањето треба да пишува 12V /25А minimum.Тоа е некаде 700W напојување.Ако имаш две помали,можеш да ја пресечеш лед лентата ( пресметај каде  8)) и да ја напојуваш секоја со по едно помало АТХ напојување.




Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Ова со зеленава жичка фати, е сега 3 напојувања во паралелна врска можи или треба секое напојување башка на секој ред диоди ??? Или да ги поврзам трите 0 со другите две 0 и +5V содругите +5V и да ја поврзам директ цела реклама?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка бе,лентата е  обично поделена по три диоди за да може да се пресече таму.Ако е 300W  потрошувачка вкупно,дели ја лентата на два или три дела (зависно колку јаки напојувања имаш) и врзи ги посебно.Не ги врзувај напојувањата паралелно.Некое има пример 11,8,друго 12,2, а трето 11,6V.Ke имаш  проблеми,ако не веднаш ама  по некое време.

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Според последните испитувања ми требаат 2 напојувања од 40A на 5V, е сега имам едно друго прашање имаме купено само едно, вчера си играв со рекламата и на почетокот од 8мата лента ставив ново напојување (ATX) е сега ко го ставив напојувањето почнува од тука диодите да трепкаа грешно и откако го исклучив последната диода што има Дата Аут не дава Дата аут значи изгорел чипот. Прашањето ми е дали можи 2 Напојувања исти да се поврзат заедно на + и заедно на - и преку еден кабел да имам 80А без пола да ги поврзувам на едно пола на друго не ми се експериментира поради тоа што неможам повеќе да си дозволам да изгорам диоди.
дали е можно да има изгорено поради типот на напојувања едното ATX а другото LED SUPPLY ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прашањето ми е дали можи 2 Напојувања исти да се поврзат заедно на + и заедно на - и преку еден кабел да имам 80А без пола да ги поврзувам на едно пола на друго не ми се експериментира поради тоа што неможам повеќе да си дозволам да изгорам диоди.

Не, не може. Да не навлегувам што и како, имаме дискутирано на оваа тематика на форумов, ако те интересира побарај по некои теми за напојувања. Дури и да се исти (ист производител и модел), најверојатно нема да може, а ако се различни, нема шанси.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Можно е да прегоре од различни типови на напојување? или нема врска да не треба па gnd од 2 те напојувања да биди врзано заедно ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да може да прегори од различни напојувања. Масата може да ја врзеш како заедничка, ама не гледам која разлика ќе ја направи оваа конфигурација кога не смееш да ги врзуваш rail-овите паралелно ???.

Ми треба напојување околу 300W, +5V за LED реклама е сега дали некој знае какви се училишниве напојувања пошто ги имам на лагер 2-3 бидеќи е за училиштето рекламата а не ми се пробува со едно пошто читав пишуваше +5V,+3V:120W па најверојатно нема да можи со едно напојување да се напојува цела реклама бидеќи за целата реклама потребни се 300W. Па сега помош околу поврзување на 2 напојувања паралелно или 3 паралелно и секогаш кога се укчуени на 220В да стартуваат без притискање на копче.

А да купиш едно напојување од 500 или 600W и да не му ја мислиш многу?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
НА 5V нема такво.. има 300W а на диодиве пишува дека 5m лента троши 45W вкупно имам 30M то значи дека троша 270 само го има на eBay па че видиме..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Конкретно,мојава реклама во дуќан е направена од 20 метри Лед лента и по карактеристиките 5м лента  има  40W потрошувачка.Имам ставено 2 х 300W постари напојувања  на кои пишува дека 12V носат 10А,значи 120W.Значи 240W погонат 20 м лед трака .Мислам дека потрошувачката е малку * надуена* ,споредбено со праксата.

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Одг: Помош околу ~ 300W напојување.
« Reply #11 on 22.03.2014, Saturday, 15:27:37 (Edited 22.03.2014, Saturday, 18:30:18) »
Проблемот е што не се обични лед ленти туку се "смарт" значи се пренесува дата сигнал... е сега јас го поврзав како што ми рековте односно провото напојување башка лентите второто башка само датата ја преспоив и проблемот е што кога го пуштив второто напојување лентите се губеа и откако го исклучив и повторно ги приклучив на првото лентите не светеа то значи дека чипо од претходната го изгорев според шемиве на интернет гледам дека ако ставам на овој  тип напојувања 2 исти треба - да го спом од сите напојувања заедно само плусот да го продолжувам...



нешто на ова е сега дали после овие диоди треба пак истото то ми е муабетот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај пиши за кој модел се работи.

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
WS2811 лед чип. е сега имам некој дома напојувања 2 и 2-3 ленти мали башка од главнава реклама па да пробам со нив да ги поврзам на гнд 2 те и контролеров па да видам шо че испадни иначе еве видео како работи :)
Code: [Select]
https://www.facebook.com/photo.php?v=10201734940399154&set=vb.1350082401&type=2&theater слободно е на FB.