Author Topic: Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп  (Read 2872 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп
« Reply #30 on 20.03.2014, Thursday, 18:00:30 (Edited 20.03.2014, Thursday, 18:03:43) »
Така така се извинувам Гигават само сакав да му потенцирам дека има разни акумулатори и тие норммално даваат разни струи не е се исто со пример сакав да му кажам.Примерот го земав за колата,Да види мислам ако случајно не знае само еден алансер колкава струја влече.Не може само така 100 ампери да се каже.Тоа сакав да го кажам.Има разни акумулатори и секако во колата најголем потрошувач е алансерот.Само пример сакав да дадам да искоментирам.Се извинувам што заминав во офф топик :-[ :-[.Простете :-[ :-[ :-[ :-[
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Затоа реков ако е некој заинтересиран за акумулатори на напишам нова тема, да не чкрапаме овде, башка им отворивме работа на админите. Патем сите оние кои ја читаат темава да не ги земаат здраво за готово сугестиите за акумулаторите (Извини друже Киловолт, ама некој ако го стави акумулаторот на 16в повеќе од 3 саати ќе го спржи, "overcharge" е друг третман на акумулаторот...)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп
« Reply #32 on 20.03.2014, Thursday, 18:25:33 (Edited 20.03.2014, Thursday, 18:30:05) »
Токму така со 16 волти и повеќе саати ќе се преполни.И јас мислам исто како батка во врска со шемава.Овие лаптопски полначи лесно се расипуваат и не е препорачливо да ако сакаш напонот да го спуштиш на 15 волти да користиш потенциометар во влезот.Но што знам.Но јас така мислам bicikle слушни ги и другите мислења па види што ќе правиш со полначот одлучи се :D :D .И да не одиме веќе во оф топик со акумулатори и разни глупости дополнувања преполнувања.Само за полначот тоест за насловот да збориме.Да ги делиме нашите мислења ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Токму така со 16 волти и повеќе саати ќе се преполни
Пример ако на акумулатор од 45Ah при „празен“ (помал внатрешен отпор) акумулатор ја ограничиме струјата на 4.5A тогаш како при „надополнет“ (со поголем внатрешен отпор) ќе се преполни акумулаторот! Со полнењето се зголемува и внатрешниот отпор и се намалува струјата на полнење, така да пред „лимитерот“ на струјата, напонот ќе биде 16V а после него 14.2V.
Така да важно е да се лимитира максималната струја на полнење.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124

Киловолт а од каде знаеш дека при краток спој акумулаторот дава 100 ампери ???
Затоа ти пишав "ко шо знам", имам негде слушнато, незнам каде, дека при старт влечи 50-60-70 ампери, а на краток спој дава и до 100 ампери. Не ме земај за збор..

А за трафото, мерев при краток спој со мултиметар, излезе негде околу 15 ампери, а како што дознав од форумов во претходни дискусии, во тој случај напонот е 0V :D

Дај стави слика со каков мултиметар измери 15 а и како со краток спој дали во кофа падна струјата

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ало... да не заклучувам теми, прекинете со off-topic муабети. Ако уште некој пише off-topic во темава, ќе оди под клуч.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."