Author Topic: Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп  (Read 2873 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
со 15в ако го подзаборавиш ке го изгори акумулаторот. Инаку ако си е 2-3 ампери трафото, ако е дизајнирано д аработи во краток спој и 20А да влечи акумулаторот нема да изгори, или па може да ставиш сериски една сијалица 55W/12V при што максималната струја ќе биде 5 А.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Па диодите ако имаат доволен пад на напон нема да го изгори. Тоа трафото на краток спој дава 15 ампери... Еднаш татко ми по грешка го врзал на акумулатор обратно, па испукале жиците,  замислете- грецот сеуште беше исправен! После тоа ме тераше да монтирам нови кабли...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
најверојатно жиците биле слаби :) сепак ја не биставил повече од 14в без дополнителна регулација.
Така може и трафото да прегори ако не е дизајнирано за кс.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Абе го ставил обратно и напоно од акумулаторо + напоно од акумулаторо, протекла голема струја поради малиот отпор и жицата експлодирала. Немора слаба да биди за да пукни при краток спој со акумулатор, тој (ко шо знам) можи и до 100 ампери на краток спој да даде...  ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Киловолт а од каде знаеш дека при краток спој акумулаторот дава 100 ампери ???
Quote
тој (ко шо знам) можи и до 100 ампери на краток спој да даде... 
Или од кај знаеше дека трафото дава 15 ампери при краток спој
Па диодите ако имаат доволен пад на напон нема да го изгори. Тоа трафото на краток спој дава 15 ампери... Еднаш татко ми по грешка го врзал на акумулатор обратно, па испукале жиците,  замислете- грецот сеуште беше исправен! После тоа ме тераше да монтирам нови кабли...
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Можи мерел  ;)По теорија а и по пракса струјата е максимална во точката на краткиот спој а напонот е 0  ;D
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само *бисери* од Киловолт . ;D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп
« Reply #22 on 20.03.2014, Thursday, 17:35:53 (Edited 20.03.2014, Thursday, 17:37:29) »

Киловолт а од каде знаеш дека при краток спој акумулаторот дава 100 ампери ???
Затоа ти пишав "ко шо знам", имам негде слушнато, незнам каде, дека при старт влечи 50-60-70 ампери, а на краток спој дава и до 100 ампери. Не ме земај за збор..

А за трафото, мерев при краток спој со мултиметар, излезе негде околу 15 ампери, а како што дознав од форумов во претходни дискусии, во тој случај напонот е 0V :D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Незнам, може не 100А, можеби повеќе, можеби помалку, не сум скроз сигурен, поправете ме ако грешам, може не ме држи добро памтењево.. ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па ако не знаеш не пишувај произволни работи  8)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
А колку може да даде? ???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп
« Reply #27 on 20.03.2014, Thursday, 17:48:51 (Edited 20.03.2014, Thursday, 17:56:00) »

Киловолт а од каде знаеш дека при краток спој акумулаторот дава 100 ампери ???
Затоа ти пишав "ко шо знам", имам негде слушнато, незнам каде, дека при старт влечи 50-60-70 ампери, а на краток спој дава и до 100 ампери. Не ме земај за збор..

А за трафото, мерев при краток спој со мултиметар, излезе негде околу 15 ампери, а како што дознав од форумов во претходни дискусии, во тој случај напонот е 0V :D
При каков старт 50 60 70 ампери.Нов акумулатор кога го ставаш во кола еве 55 амперчаса на пример нов акумулатор ставаш во југо 45 и алтернаторот на југо е 1000 вати напонот е 12 волти значи влече струја од 83,33 ампери.Но ова е кај југо кај дизелите алансерот влече струја и преку 120 ампери па и 150 ампери а да не збориме кај камиионите незнам кај си ја прочитал оваа информација има разни акумулатори на каков ти мислиш ;D.Некои акумулатори можат да издржат и да дадат струја до 500 ампера без проблем ама некои за воена техника.Така да при краток спој тече огромна струја ;D ;D ;D.Што ќе ти е да знаеш
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Изгледа се однесувало на некои послаби, постари варијанти на алансер, да не влегуваме многу оф топик ;)
Не би требало да е тоа до акумулаторот, тој само може да има капацитет и одреден напон, а струјата која може да ја даде врз единица време го одредува капацитетот, пример: акумулатор од 5Ah може при својот најголем напон да дава континуирана струја од 5 ампери во рок од 1 час пред да се испразни... Ако веќе вака дискутираме, да се вклучиме на чат, оваа тема да не ја насочуваме во друг правец... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одамна е темава отидена off-topic.

Ако имате нешто да пишете во врска со преправката на полначот, пишете, ако не, доста беа off-topic дискусии.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."