Author Topic: Генераторче од СТЕП Мотор од флопи!  (Read 718 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Имам еден флопи диск во кој степ моторот кој што го има внатре има 18 намотки. Како да го преправам да ми биде генератор за 0-5В струјата не е битна не ми треба многу. Ми треба за проект или кажете дали оние мали моторчиња од детските колички ако ги вртам дали даваат напон. Доволно е да свети една лед диода.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Тестирано од мене, кога бев мал, 8 години, на една моја стара играчка-тенк која работеше со таков мотор, врзав наместо батерија паралелно ласерска диода и LED, од оние Ultra-Bright, исто така извадени од други играчки. Кога го возев светеше силно и LED и ласерската диода. Тие, за разлика од степ-моторите даваат DC на излез, така што поларитетот е важен...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
jovicar оне од играчктие се со четкици така да после некое време ке мора да го менуваш, најдобро со степ мотор од печатач, дава напон од 5в при релативно мал број на вртежи а при појак ветер напонот достигнува и до 7волти, јас имам направено така и може да светат до 5 LED диоди.

Quote
Тестирано од мене, кога бев мал, 8 години, на една моја стара играчка-тенк која работеше со таков мотор, врзав наместо батерија паралелно ласерска диода и LED, од оние Ultra-Bright, исто така извадени од други играчки. Кога го возев светеше силно и LED и ласерската диода

хахаха,  а јас пак се чудев како може без батерии, а да свети диодата... ;D ;D ;D подоцна научив дека во моторчето се создава струја.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Имам еден флопи диск во кој степ моторот кој што го има внатре има 18 намотки.

Степ моторите имаат 4, 6 или 8 изводи. Кај степ моторите од флопи диск најчесто има 4 изводи. Тоа се две намотки, кои што може да ги поврзеш на два греца и да го користиш моторот како генератор.
Инаку степ моторите се многу поефикасни генератори од DC моторите.

Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве како се може да се врзе таков степ мотор ,зависи од бројот на изводите

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Мене ми треба само да демонстрирам нешто на модел во школо, да функционира 5минути доста е :D Фала инаку ќе пробам со степмотор од флопи ако неможе ке морам количка да купам.