Author Topic: Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп  (Read 2873 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп
« Opened on 03.02.2014, Monday, 21:52:42 (Edited 25.02.2014, Tuesday, 00:50:58) »
Полнач за лаптоп дава 19,7в, е сега сака да го сметна малце напонот, на 15в, дали мозе да ставам некаде потенциометар да се регулиса тоа?


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не ти препорачувам тоа да го правиш.Подобро направи додаток за регулација ( редукција)на напонот од 19 на 15V.Пред извесно време  имаше тема за редукција од 24 на 19V со 3х LM317T.
Направи ја неа и регулирај од 19 на 15 V.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
зошто велиш да не менува напон директно? Работава е да дојде покомпактно...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од искуство,секоја интервенција на самиот полнач * од око* и врзување на потенциометри без добро познавање на работата и можностите на овој вид исправувачи може да дојде до прегревање,  осцилирање и конечно брзо прегорување на овој вид полначи.Пробувале и пред тебе ама колку што знам вршеле озбилни преправки,а не само врзување на обичен потенциометар. Е,сега ако мислиш дека може пробај па кажи ни. 8)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па затоа побарав мислење, нели ;D
Гледав на форумов има за атх преправки, баш со некој мост со некој потенциометар, реков да не може и овде така да се направи нешто..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знам дека малку доцна пишувам, ама немав време претходно да ја изнализирам шемата.

Значи вака, има неколку приоди преку кои може да пробаш да го корегираш излезниот напон. Главниот switching контролер е LTA201P, а неофицијално, негова замена е TEA1552T ::). Колку е ова точно, не знам, ама според application шемата од datasheet-от на TEA1552T, не верувам дека му е директна замена на LTA201P. Значи, во принцип, ќе се водиме според datasheet-от на L6561 и TSM103.

L6561 е power factor corrector, што значи дека всушност мери колкава е потрошувачката на примарната страна и врши корекција на потрошувачката на моќност. Во принцип, има заштитна функција. TSM103 е dual Op-Amp со voltage reference, што значи дека он всушност го врши мерењето и корекцијата на напонот од примарната и секундарната страна. Тебе ти треба да го модифицираш колото околу оваа секција ;).

Е сега, што е проблемот. Овој полнач нема само една повратна врска, има две. Едната се користи за sensing и индиректна корекција на напонот од повратната намотка на примарната страна од flyback напојувањето, а другата се користи за директна корекција на switching фреквенцијата на LTA201P, со цел да се искорегира излезниот напон на секундарната страна. Се разбира, за второво, нагаѓам, без datasheet за LTA201P, не може прецизно да одредам :S.

Во колото има и два оптокаплери, PC300 и PC301. Првиот се користи за првата корекција, а вториот за втората корекција. Колото околу првиот оптокаплер (PC300) нема да го чепкаме бидејќи тој се користи за корекција на излезниот напон во случај влезниот напон да падне или се крене. Тоа не ни треба на нас, на нас ни треба нова референтна вредност за излезниот напон при исти услови на работа на влезот (примарот). Тоа всушност значи дека треба да го корегираме колото околу PC301, да го излажеме switching контролерот да мисли дека излезниот напон е ОК (дека има излезен напон од 19.7V, а всушност има излезен напон од 15V). Е сега, дали ќе може фреквенцијата на прекиување да падне до вредност доволна за да излезноиот напон биде 15V, не знам. Можно е ова да функционира само за многу мал дијапазон на промени (+-1, 2V)... треба да се проба и да се види ;).

Прва „цел на напад“ ни е R304 (обележан на сликата). Има вредност од 300Ohm-и. Место него, во серија постави реостат со вредност од 200Ohm-и и отпорник од 100Ohm-и. Пробај да видиш дали со намалување на вредноста на реостатот ќе почне да опаѓа напонот на излез. Ако опаѓа, види до која вредност паѓа. Со цел да не го изгориш полначот, не е лошо да одиш со мали промени на вредноста на реостатот. Пробај со промена во чекори од, на пример, 20Ohm-и. Уште подобро е ако можеш да најдеш повеќеобртен потенциометар, за попрецизна контрола. Исто така, ако имаш можност, во серија со реостатот и отпорникот од 200Ohm-и, врзи и амперметар, ама некој по осетлив и прецизен, да може релативно прецизно да мери вредности до 100mA. Струјата низ LED диодата не смее да надмние вредност од 50mA бидејќи ќе го изгориш оптокаплерот, а тоа може да доведе и до други кварови и проблеми, така да, подобро е да се избегне отколку да се ризикува. Ако забележиш дека јачината на струјата низ LED диодата од оптокаплерот се приближува кон горната граница (на пример, 40mA), а ти си постигнал многу мала корекција (на пример, -2V), батали го овој пристап, ќе пробаме на друг начин ;).

Значи, сега се сега, пробај го ова, ако ова не успее, ќе пробаме на друг начин, има и други приоди ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
се снајдов, али нека стои постот, ке се најде на некој друг ;)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Ај ако сакаш пиши како се снајде,ако не е тајна  ;) Во серија 24 в сијалица можи, таман иди на 14,5 в ама му ја зема сета снага.
Кој ке прави полнач за акумулатори сега,ако има вакво решение ?  :)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
се снајдов со друг полнач  :D
Code: [Select]
http://www.diysmps.com/forums/showthread.php?236-Cheap-smps-base-on-TL494-pwm-half-bridge-AC-DCЕве едно смпс напојување, проверено, ако си мераклија на смпс. Секундарот(4н+4н) што е за -+15в мора да е исто намотан, тој другиот (11н+11н) моитај го како сакаш. Сепак мора да направиш струен регулатор за акумулатор. 

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
А бе мераклија шо да ти расправам  ;) Пак изгледа од кај комшијата ќе биде најлесно  ;D
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хехе има едноставни полначи низ форумов со трафо и регулатор, може да направиш и 2-3 ампера, ќе ти брка работа, или наједноставно една диода и трафо од 10в 30-40w. Иако се препорачани поинакви типови на полначи сепак и фабричите (поефтините) се вакви. Во случај да постои интерес може да пишам некоја тема за акумулатори.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
А неможе сериски со излезот да се врзат неколку јаки диоди (силициумски), па поради нивниот сериски пад на напон да добиеш добил околу 15 волти? Ако имаат пад на напон од 0,7 волти, тогаш со 6 сериски би добил 15,5V, а со 7 сериски би добил 14,1V.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош околу преправка на полнач за лаптоп
« Reply #12 on 19.03.2014, Wednesday, 20:32:13 (Edited 19.03.2014, Wednesday, 20:37:10) »
Можи ама приклучени на полупразен акумулатор знаеш што ќе остани од нив,освен ако не се 20 и кусур ампери ?Пробано и со шотки диоди од комп.напојувања,и тоа на ладилник поставени,добри се за гретц

Споено мислење: 19.03.2014, Wednesday, 20:37:10
хехе има едноставни полначи низ форумов со трафо и регулатор, може да направиш и 2-3 ампера, ќе ти брка работа, или наједноставно една диода и трафо од 10в 30-40w. Иако се препорачани поинакви типови на полначи сепак и фабричите (поефтините) се вакви. Во случај да постои интерес може да пишам некоја тема за акумулатори.

Сето тоа во ред ама ти мене кажи ми како полупразен акумулатор кога ке повлечи на почеток скоро 8 А,тоа трафото да не е тро слабо ?
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А неможе сериски со излезот да се врзат неколку јаки диоди (силициумски), па поради нивниот сериски пад на напон да добиеш добил околу 15 волти? Ако имаат пад на напон од 0,7 волти, тогаш со 6 сериски би добил 15,5V, а со 7 сериски би добил 14,1V.

Ако влечеш многу струја од полначот, ќе греат многу. Освен тоа, ова ти е добро решение за пад на напон од неколку волти каде што требаат две, три диоди, не и за поголем пад на напон. Ако една диода изгори, а притоа не се познава визуелно која е, треба да мериш. Освен тоа, моќните диоди се прилично скапи... според мене, непрактично. Поедноставно решение е да пробаш да го намалиш излезниот напон со шемата која ја имам предложено, но, како што пишав, ако тоа не успее, секогаш има други приоди ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ако веќе се работи за полнач за акумулатор, ова веќе е претеризам... зошто да се вклучува сложена електроника кога може просто, еден трансформатор 50-100 вати кој на 15-16 волти би дал 4-5 ампери и еден 15-амперски грец после него. Вакво нешто работи во мојата фамилија успешно со децении, барем така ми кажале... Од кога се интересирав за вакви работи (од 6-7 години, тогаш пребарував низ гаража), знам за тој полнач и сеуште работи без проблем... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.