Author Topic: Регулација на напон 0-12 V за почетници  (Read 2014 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прашањето го постави Кевин,а многумина можеби ке се потсетат или ако имаат потреба ке си го направат овој неопходен за експерименти,исправувач со регулација од 0-12 V 0.5А.Ова е Работна вежба што порано се работеше во КМТ на Народна Техника,ама кога техничкото образование испадна од образовниот систем ( не знам зошто!???) ,веке и кај младите нема воопшто интерес за работа.Еве ја шемата,објаснувањето.Ако има потреба ке дискутираме.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Регулација на напон 0-12 V за почетници
« Reply #1 on 02.02.2014, Sunday, 19:12:48 (Edited 02.02.2014, Sunday, 19:55:15) »
имам мала дилема, имам една пумпа која работи на моторче



Volts: DC 12V
Current: 80mA

сега сакам да ја намалам јачината(вртежите), дали само струјата да и ја намалам со склоп како од погоре
или морам и напонот да и го намалувам

и да склопувам некое вакво коло
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7026.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Регулација на напон 0-12 V за почетници
« Reply #2 on 02.02.2014, Sunday, 19:33:53 (Edited 27.11.2014, Thursday, 10:23:24) »
Батка,не разбирам зошто не си отворил нова тема.Ова тема нема баш врска со твоево прашање. Или уште подобро да завртиш малку низ старите теми на  Форумот,ќе најдеш многу такви шеми! Иначе еве една шема,а и сликите ти се преголеми.


Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
најдов неколку али сите се комплицирани, оваа само за напон беше наједноставна

мислам дека е поврзано со темата, прашањето е дали оваа ке ми врши работа или ке мора да се прави регулатор на струја и напон

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, нема да ти врши работа. Со линеарно намалување на напонот, ќе се намалува и моќноста на моторчето. Во вакви ситуации, најдобро функционира PWM регулација. batka ти има дадено едно можно решение, со 555, има и други можни решенија... сепак, мислам дека некоја шема со 555 (како што има дадено batka) ќе биде најпросто решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Седни и направи ја шемата ,па ке видиш.Не еднаш е тоа правено.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
фала многу, мислењата ако мислите дека не се во склоп на темата може да ги избришете

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
12V наизменичен напон дава на излез ?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Прашањето го постави Кевин,а многумина можеби ке се потсетат или ако имаат потреба ке си го направат овој неопходен за експерименти,исправувач со регулација од 0-12 V 0.5А.Ова е Работна вежба што порано се работеше во КМТ на Народна Техника,ама кога техничкото образование испадна од образовниот систем ( не знам зошто!???) ,веке и кај младите нема воопшто интерес за работа.Еве ја шемата,објаснувањето.Ако има потреба ке дискутираме.
Ах бре Атанас батка убаво вика исправувач значи дава еднонасочен.Го симна ли PDF документот виде дека има грец нели. 8) 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Тоа го симнав, али вика наизменичен напон од 12 волти затоа прашав ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,мој Атанас! Ајде што прашуваш,прашувај,ама пред тоа читај бре малку.Во текстот за шемата пишува - цитирам:

*Да го објасниме принципот на работа: Трансформаторот го намалува напонот на градската мрежа од 220 на 12 V наизменичен напон.Со помош на грец-исправувачот се исправува напонот во едносмерен и се пегла со електролитскиот кондензатор.*
 
Кој дел не ти е јасен ?? Секој трансформатор работи на наизменичен напон,а потоа со грец и електролитски кондензатор(и) се добива едносмерен напон.Потоа овој едносмерен напон преку електронска регулација се регулира од 0 до 12 В,по потреба!!