Author Topic: Ми треба шема за ИСПРАВУВАЧ со 24в трафо и да крепи негде 3 ампери со регулација  (Read 982 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
кога ќе го кликнеш линкот што го постави Мартин,ќе ти се отвори напојувањето на Девил,тоа е правено според шема од Електроникс Лаб.Јас тоа го имам изработено и имав проблем.На нивната страна е објаснета грешката и јас го преправив и го направив.Сега работи.А Марко МК ти вели да направиш напојување од Емитер.Тоа напојвуање е до 30 волти 3 Ампери(мислам дека овие карактеристики ги има).Ние ти покажуваме две напојувања. ;D

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
разбрав шо разбрав....сега можите да ми дајте финална верзија  :P
Let's make things better.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ако сакаш оваа да ја користиш http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3556.0 не знам зошто треба зенерка или такви работи... за појала струја стај појак нпн трнзистор, поедноставно е него две 3055-ки.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
на кој транзистор мислиш оти ги има повеке  ::)
Let's make things better.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
се мисли на Q4 транзисторот, со негова замена се добива повеќе моќност
само пази, сега скалата за регулација на струја е наменета за до 3А и прецизноста колку толку е стабилна, пр може да наместиш и 100мА ограничување, е сега, пошто ти ќе ја зголемиш струјата ќе ти се намали скалата, и ќе немаш толку фина регулација ќе треба да замениш нешто околу тоа струјно ограничување
ама во секој случај ќе работи и без и со тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,за почетници го препорачувам ова шемиче .Можеш да ги изоставиш инструментите и двата отпорника по елктролитскиот кондензаторот  на излазот

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male