Author Topic: Компјутерско напојување како полнач за акумулатор  (Read 7597 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, најверојатно трафото нешто не е во ред ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Отиден бил акумулаторот не ќе е да е до грецот.

Е како тогаш го наполнил со полнач од лаптоп?
Разбрав дека другиот акумилатор го полнел со полнаш од лаптоп.
Мене сеуште не ми е јасно швајцот како го прегореле....

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Компјутерско напојување како полнач за акумулатор
« Reply #17 on 11.02.2019, Monday, 17:55:35 (Edited 11.02.2019, Monday, 18:27:27) »
Ај вака, се расчачкав со едно напојување 400W :D
Успеав, да му извадам, 20А и 21.5В п.с  постепено почнува од 13в и крева до 21/22в, е сеа немам баш ниедно контролерче, соодветно за да го регулирам напонот на пр.. 14.8 според, шемата што ја најдов, извадов една диода, и на местото на диодата, треба да има (КА 7500- по грешка пишав) потенциометар требаше :D   ..солуција?

П.с се водев према
  и http://ellook.3dn.ru/publ/zarjadnoe_ustrojstvo_dlja_avtomobilnykh_akkumuljatorov_iz_kompjuternogo_bloka_pitanija/1-1-0-1

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Да, најверојатно трафото нешто не е во ред ;).
Со 4 контакти трафото е, се мислам дека беа по 6В ги врзав сите 3 контакти заедно, ми излегоа, 16,5/6В сеа дава, околу 13В и бучи :D така да или во канта, или еве ако му треба на некој, би му го дал.
Отиден бил акумулаторот не ќе е да е до грецот.

Е како тогаш го наполнил со полнач од лаптоп?
Разбрав дека другиот акумилатор го полнел со полнаш од лаптоп.
Мене сеуште не ми е јасно швајцот како го прегореле....
Да другиот го наполнав така, поточно барем го подполнав, да завегла да запали ..
Иначе, пишав погоре, им ослабеле акомулаторите на Камионот, и го закачиле апаратот, за припомош(барем така ми рекоја), и сега внатре е едноставно катран :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да де прочитав, ама треба ептен да го гњавкш за да гл прегориш...
Патем нема да е на одмет ако пишиш за преправката на швајцот.
Од + клн пин 1 од 7500 донеси потенциометар 20к линиски. Сериски поврзи 2к2 со него.
Другото интегрлано што е? Фул бриџ да не е напајањето? Крени му ја фрекфенцијата за 50% ќе извадиш уште 10тина амера. На + 5вдц колку дава напон?

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
+5вдц дава околу 8,6/7в
Ама изненадувачки на +12 оди до 21в 20тина Ампери, (ке се стопеа жиците од сондите на амперметарот) итоа, без некоја сериозна модификација.. уште на прво само што ја извадов диодата, започна да крева напонот..
Иначе другото интегрално е LM339N ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Види , кога верглаш напонот е секако 8-9в, битни ти се амперите... Така да ако може да извадиш да речиме 40А и 9-10в од 5вдц, подобра опција. Или двете нека се функционални, едното за полнење, другото за стартување.

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Викаш, да искрепи, како припомош за веглање ?!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Јас сум скептик дека би можело да биде припомош за верглање.


Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Компјутерско напојување како полнач за акумулатор
« Reply #24 on 11.02.2019, Monday, 21:09:33 (Edited 11.02.2019, Monday, 23:05:33) »
И јас истото го мислам.. едно сака дебели жици, друго, зависи на која кола.. ама од прилика до 50тина ампери може да повчече при старт-верглање.. мислам дека ке изгори..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Не 50, 200-300, но затоа има струјна заштита...

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Нема ни да дозволи да го креснеш, одма ќе реагира заштитата.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
my bad, регулација мислев.

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
И на крај успешно :)
Најдов потенциометарче..  лед волт метарче :)
И исходот е, поради поголемата ампеража, акомулаторот се наполна за 2 ипол часа (10 тина) пати заверглав не падна.. значи исправен е, иако сумљав дека е нешто зае*ан, и го изгоре трафото.. меѓу другото, го свртев на максимум потенциометарчето добив максимални 24в на излез, со каснење од некоја секунда.. (некое чаре? за да нема каснење ?)
И +5 вдц.. пошо дава околу 8.9в и салам ампеража :) врзав едно старо батериско бормашинче, и баш ме изненади со обртаите и снагата на пиштолчето :D мислам дека околу 1000 рпм, ги ваѓа и не грее пиштолчето.. иначе фабрички беше, со 4 келии никел кадниум во него.. околу 4,8в... незнам ампеража, не пишуваше на него, ама сигурно околу 2ампери беше.. и перфектно работи.

Имам уште неколку напојувања такви, ке си поиграм и со нив..
П.с деновиве ке видам, ке сликнам што точно сум направил детално :D а башка и тоа, ке снимам и видео за „локаторот“ како реагира

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Користи 4-5жици за 5в, таман е 9волти за верглање и врзи антипаралелна диода да не индуцира алтернаторот некој волт. На неа врзи паралелно и конденезнатор 100-470uF за јбажува струен удар ако се појави.  Е сега нема да можеш ккнстантно да вадиш 50А, ама па и верглањето не е 24/7 него е кратко. И де го давај по комшии xD