Author Topic: Радиоаматери општо  (Read 87866 times)

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #60 on 10.04.2015, Friday, 21:13:43 »
Но, моите сознанија велат дека во тоа време на поранешна Југославија се учел само србскиот јазик, затоа бев во безсознание.

Mislim da ti nisu dobra saznanja Atanas, a nadam se da ce ti drugari ovde koji jos pamte to vreme moci bolje da objasne.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #61 on 10.04.2015, Friday, 21:49:59 »
Дока прв пат го сретнав утрово. А Z31GH, не ми го разбравте прашањето. Знам за Југославија, кај баба ми сеуште стои слика од Тито. Но, моите сознанија велат дека во тоа време на поранешна Југославија се учел само србскиот јазик, затоа бев во безсознание.

Батка ти си целиот во безсознание, штом стигна да пишуваш српски со б...
и btw ништо не знаеш за Југославија  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #62 on 10.04.2015, Friday, 22:59:51 »
Атанас, добро е прво за некои работи да се консултираш дома или со другари,роднини,наставници ( веројатно историја учите!?) ,па потоа да пишуваш постови на Форумов.Значи и во Југославија учевме Македонски јазик,ама српско-хрватскиот јазик го учеше цела Југославија ,бидејќи тој беше официјален јазик на државата.И се разбиравме сите,многу добро,и уште се разбираме како што гледаш.Дока веројатно никогаш не си го сретнал,па ни утрово,кога си бил во бесознание.Освен на физика ,електроника,треба многу да посветиш и на правописот на Македонскиот литературен јазик.Ова ти го велам за да не останеш и понатаму во * бе(з)сознание*.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #63 on 11.04.2015, Saturday, 06:34:37 (Edited 11.04.2015, Saturday, 19:21:43) »
Но, моите сознанија велат дека во тоа време на поранешна Југославија се учел само србскиот јазик, затоа бев во безсознание.

Се учеше Српско-Хрватски (не Србски, само когегирам, и јас правам правописни грешки, но некои вакви, очигледни, ми бодат очи ;D), но прв официјален јазик во секоја Република од Федерацијата беше оној јазик на кој зборува најголем број од населението во Републиката. Значи, во Србија беше Српски, во Македонија, Македонски, итн. Официјален јазик на сите Републики (значи, на интернационално ниво) беше Српско-Хрватски. Претпоставувам дека овој „компромис“ (мислам на мешавината од Српски и Хрватски) беше направена пред се поради писмото... некои од членовите на Федерацијата пишуваа на латинично писмо, некои на кирилично, наречјето беше Славјанско (без разлика на писмото кое се користи), а оние кои го знаеја кирличното, најчесто го знаеја и латиничното, така да, полесно беше да се „направи“ јазик (наречје) кое, во принцип, горе долу, сите го разбираат, а се пишува на латиница.

Не знам колку од овие информации ми се точни, корегирајте ме ако грешам ;).

Atanas je verovatno dobar mladi covek i sasvim mi je razumljivo da shodno svojim godinama, ne zna neke od stvari iz proslosti i mislim da je ta nova generacija na zalost uskracena za mnoge lepote iz tog perioda koje je sa sobom nosilo zajednistvo.

Убав дел од реченица, дури сега ја прочитав, но во секој случај, ми се допаѓа... тоа најверојатно нема никогаш да се повтори... штета... единствена работа која би била подобра од тоа, барем според мене, би било истото тоа, но на светско ниво... и доколку се оствари тоа, некој ден, се надевам дека ќе биде почеток на нешто уште поголемо ;).

No, nije na nama da o tome diskutujemo niti je ovo mesto i tema za to, samo nemoj grditi Atanasa jer je on za to najmanje kriv.

Токму така ;).

За Atanas имам само еден совет: земи го KiloVolt како пример ;). Секое друштво си има свои „правила“, начин на „иницијализација“. Форумов (а и било кој друг форум, верувај така е ;), ова не е FB ;D) е исто како ново друштво. Ако не знаеш да се „снајдеш“ со нив, со нивниот начин на размислување, со нивните шеги, анегдоти, индиректен начин на комуникација, џабе ти е се, едноставно нема да се вклопиш... и тогаш ќе си најдеш некое ново друштво. Но... можеби и ќе се вклопиш, кој знае ;). Ќе направам компарација. Една од првите работи која се учи во било кое ново друштво е да успееш (на правилен начин ;)) да примиш шега или критика на своја сметка ;). Ова е тест ;), дали припаѓаш или не ;). Нема правилна постапка на овој тест, потребно е определено ниво на „социјална интелигенција“ (побарај на Google ако не знаеш што е ова ;)) за да можеш да се „снајдеш“ во оваа ситуација ;). Кај некои луѓе, ова е вродено, некои го стекнуваат со време (репутација ;D). Во било кој случај, ова не е нешто што се добива „преку ноќ“. На пример, сакаш премногу брзо да стекнеш знаење од определена област. Нема ништо лошо во ова, но рипаш многу важни поглавја од други области кои се поврзни едни со други ;). Што сакам да кажам? Ај, ќе бидам уште по „буквален“ ;D (малку вулгарен, ама во моментов, не ми текнуват други компарации ;D). Уште не си фатил ци*ка, сакаш да е*еш ;D... е така некако ќе му дојде ;D. Си прочитал што е, си ја видел во учебник за биологија, ама не си ја фатил ;D... епа... како да ти кажам... треба да го искусиш тоа ;)... и тоа не еднаш, и неколку пати е малку во некои случаи ;).

Значи, седни, студиозно, како што KiloVolt пристапува со прашања за опредеделени проблеми на форумов и постави елаборирано прашање ;).

ПС: Инаку, KiloVolot, од мене имаш пофалба околу начинот на кој се имаш поставено во однос на форумов во последниов период ;). Свати како треба да се постави прашање (истражување, тестирање, проблем кој не можам да го надминам сам, поставувам прашање) ;). И да не добиеш директен одговор на некое прашање, можеби ќе добиеш насока во која треба да бараш ;).

ППС: Се извинувам, post-ов не е баш поврзан со темава, но решив да го пишам тука бидејќи беа неколку post-ови врзани во серија и... некако така излезе работата ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #64 on 11.04.2015, Saturday, 10:21:17 »
Мое мислење е дека токму Форумов е место за дискусија и за вакви работи.Да нема забуна,не сме историчари,ама повеќето од постариве членови сме живееле во таа Југославија и од тоа нема бегање.За Атанас многу кажав и мислам дека оправдано го критикувам ,секогаш кога можам,но дечково постојано ме изненадува со непромисленост и брзоплетост.Доста површно ги сваќа работите и едноставно не сака или што би рекле толку му е дострелот.Ми изгледа како културно,но многу своеглаво момче кое површно си ги тера работите и не верувам дека средината и ние можеме да го превоспитаме.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #65 on 11.04.2015, Saturday, 11:47:16 (Edited 11.04.2015, Saturday, 17:18:43) »
Прифаќам секаква критика. Нов сум во оваа област и сакам да научам. да, понекогаш сум своеглав. Тоа е кога ќе ме фати инаетот. Иначе јас ете, не го знаев ова за Југославија.  :)

Споено мислење: [time]11 Април 2015, 10:49:02[/time]
И за ова со правописните грешки, некој погоре ми рече нешто.. Кога пишувам на тастатура, брзо пишувам (не да се фалам) и пишувам по тамина, и одма го испраќам без да го проверам.  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #66 on 11.04.2015, Saturday, 15:54:47 »
Атанас ти сакаш со прашања да научиш нешто.Киловолт верувам ја свати суштината на критиката -прво прочитај нешто,погледај шеми,па потоа расправај и на крај прашувај. Кај тебе тоа оди обратно.Сепак ,ова е Форум каде повеќето се стручни луѓе ( и озбилни би рекол ),па не доликува да се допишуваме како на Фејзбук.За правописот ,право кажано си - мала катастрофа,не поради брзината и тастатурата,туку по тоа што не си научил правилно да пишуваш = пример не е облас- туку е правописно - област !!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #67 on 11.04.2015, Saturday, 17:19:08 »
Сакате верувајте, сакате не..Ви кажав, македонскиот јазик и правописот го владеам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #68 on 11.04.2015, Saturday, 23:51:24 »
Сакате верувајте, сакате не..Ви кажав, македонскиот јазик и правописот го владеам.

Чесен пионерски збор?? Ајде, веројатно не знаеш што е *пионер*,ама бидејќи Dx-ер отвори тема за *бисерите* на Форумов,ке пробам да ставам одвреме навреме по некој твој *правописен* израз.Па ти види каде си,дали владееш или не владееш ...

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #69 on 12.04.2015, Sunday, 09:51:43 »
Епа, еве кога не знам. Објасни м ишто е тоа *пионер* ?!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #70 on 12.04.2015, Sunday, 13:53:49 »
Абе,Атанас поуката не стаса до тебе! Ова е Форум за електроника, а не Форум за прашања и одговори од историја, македонски правопис ,задачи по математика... Бадијата се досега кажано,а за значењето на зборот *пионер* прашај го дедо ти,баба ти или уште некој постар.Во наставниците немај верба и тие не знаат што беше тоа *пионер*.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #71 on 01.05.2015, Friday, 21:30:36 (Edited 04.05.2015, Monday, 00:13:36) »
Радиоаматерот е........ПАТРИОТ
Секогаш подготвен да и помогне на државата и општеството



Споено мислење: [time]03 Мај 2015, 13:13:43[/time]
Vadrum Speaks Morse Code (Drum Video)

И уште една

Morse Code Music... The Rhythm of the Code -Alpha

Одлично за учење на морзеова азбука
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #72 on 10.06.2015, Wednesday, 14:18:50 »
Дали некој има искуство со радиостаниците од марката BAOFENG ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #73 on 10.06.2015, Wednesday, 22:58:22 (Edited 11.06.2015, Thursday, 12:56:07) »


Прочитај ги прво равилата на Форумов! Постовите се пишуваат кирилично со МК поддршка !


Споено мислење: 11.06.2015, Thursday, 12:56:07
Знам дека се пишуват ама на линукс сум и неможев да наместам кирлишна поддршка !

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Одг: Радиоаматери општо
« Reply #74 on 11.06.2015, Thursday, 13:48:55 »
Ако може некој упатен да ми каже каде се наоѓа седиштето на клубот.?
Им пишав на меил,но не одговараат.
Патем како иде зачленување,членарина,каде се врши обука?