Author Topic: Напојување на музичка карта со два адаптери  (Read 2697 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Здраво на сите после долг период.  :)

Имам Traktor Audio 10, картата неможе да се напојува од самото усб, мора да биде врзана на адаптер. Веќе имам порачано два адаптери 9в 1а.
Сакам да изведам електроника која што ке бидат врзани двата адаптери заедно (не сериски), едниот да биде активен цело време и во случај ако изгори едниот да се префрли на другиот адаптер, не сакиам да имам прекин на струја на самата карта додека пушќам музика.

Дали може некој да ми помогне како би можело тоа нешто да го направам?

Ви благодарам. :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Јас би бил повеќе сигурен во адаптер 9v со 2А отколку во таа твоја комбиација што сакаш да ја направиш.
А зошто да рикне адаптерот? Или имаш веќе твакво искуство со рикање?


Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Re: Напојување на музичка карта со два адаптери
« Reply #2 on 02.05.2019, Thursday, 01:44:01 (Edited 02.05.2019, Thursday, 04:32:04) »
Не сум имал проблем до сега но не сакам да ми се случи на сред забава да менувам адаптер.  :D
Се мислам дали да направам со две диоди и еден кондензатор.


Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Може да се расмисли и со реле на DC страната.


Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
И јас размислував со реле, но да не имам загуба на напон од неколку мили секунди?

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Ќе тестираш.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Напојување на музичка карта со два адаптери
« Reply #6 on 02.05.2019, Thursday, 02:37:34 (Edited 02.05.2019, Thursday, 03:14:51) »
Што и да е ќе имазагуба, али појакнкондензатор би требало да ги покрие тие неколку милисекунди без проблем.
Се слагам со крема дека неккј ват плус не е на одмет т.е. кинеските вати се сумљиви, ако е од некој реномиран производител нема гајле

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Моментално сум на работа и неможам да испробам, после ми е во план да пробам само со диоди и кондензатор па ке видам како ке се понаша.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да не се арчи едното напојување за џабе.

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Од Ali ги порачав два-та за некој ди 3$  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Здраво на сите после долг период.  :)

Добро не најде ;).

Сакам да изведам електроника која што ке бидат врзани двата адаптери заедно (не сериски), едниот да биде активен цело време и во случај ако изгори едниот да се префрли на другиот адаптер, не сакиам да имам прекин на струја на самата карта додека пушќам музика.

А зошто да рикне адаптерот? Или имаш веќе твакво искуство со рикање?

* GigaWatt го мислеше истото.

Колку струја троши картичката, пишува на неа?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Пишува само 9в 1а.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа... си требал само да земеш 9V/1.5A или 9V/2A адаптер... не морало да земаш два од по 9V/1А... или ако мислиш дека е ризик, земи два од по 2A (мада со Кинезиве и нивните ампери, никогаш не се знае дали се навистина 2A или не ::)) и готова работа. Шансите да изгори се сведени на минимум, а дури и ако изгори, ако некогаш тоа се случи (технички проблеми не се невидена работа, тоа е тоа, се случува ;)), носи го со себе резервата и замени го ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Re: Напојување на музичка карта со два адаптери
« Reply #13 on 02.05.2019, Thursday, 11:28:45 (Edited 02.05.2019, Thursday, 22:42:23) »
Гледам дека оригиналниот полначот што иде со картата е 18w, ако му ставам 9в 2.5а 30w дали ке имам проблем?

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32807123789.html



Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Напојување на музичка карта со два адаптери
« Reply #14 on 02.05.2019, Thursday, 15:24:13 (Edited 02.05.2019, Thursday, 22:54:34) »
Нема да имаш проблеми, адаптерот ќе си работи полабаво т.е. нема да загрева како што би загревал оној од 1A.
Јас би ги избегнал ваквите адаптери со избор на различна волтажа, имаш еден куп со фиксна волтажа на али и ибеј.
пример:

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32961533195.html




Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32898167936.html




Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32898167936.html




Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/132910872628