Author Topic: Што е тоа болоњски студии во мк ?  (Read 3130 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Болоњски студии во високото образование, дали знае некој што поточно претставува ваквото високо образование во Македонија и на кои универзитети е имплементирано истото?
Се надевам дека ова нема врска со EKTS
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Накратко : Болоњската шема се состои од тестови  на кои одговорите се означени со а,б.ц... Се решава тестот со заокружување и по мислење на многумина стручни лица во таа област степенот на  можност * од око* или би се рекло * без книга да отвориш* и да положиш е од 30 па до 50%!!!! Значи,можеш од *ѓутуре* да заокружуваш и да *трефнеш*  повеке точни одговори за преодна оценка.Ако е професорот катил-лош може сите да ги искутка во една сесија поставувајки * штос * прашања со слични одговори.Проблемот е и во времето на траење на тестот- одприлика имаш 2 минути за прашање(да го прочиташ и одговориш!) што и кај спремните студенти е проблем.Значи,понекогаш е погодно да имаш *рутина* по повеке предмети и лесно се положуваат во серија по два -три,то не е случај пример на Електро,Математички факултет...
Сите овие новоформирани * патувачки* факултети го применуваат системот,иначе не би имале студенти.А,знаење - низ уши излегува.... ???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Фала Батка за одговорот. Ме изненади дека и ФЕИТ (електро технички факултет) го примениле овој начин на студирање. Него има некаде листа на факултети, значи ме интересира кои од сите факултети го примениле овој систем?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Фала Батка за одговорот. Ме изненади дека и ФЕИТ (електро технички факултет) го примениле овој начин на студирање. Него има некаде листа на факултети, значи ме интересира кои од сите факултети го примениле овој систем?

Не е баш секаде применет, всушност, во повеќето предмети и не е применет (барем не за полагање, можеби за тестови, бодови плус да добијат студентите на испит, но не и на самиот испит). Не е возможно целосно да се примени на техничките факултети бидејќи на техничките факултети има и задачи кои мора да се решат, а не само да се заокружи решението. Всушност, на повеќето предмети и не може да се примени Болоњскиот систем. Сепак, без разлика на сето ова, мора да напоменам дека критериумот е паднат на многу ниско ниво, тоа дефинитивно е точно. Задачите кои сега се даваат на испит, на нас ни ги даваа за загревање... тоа е тоа... ЕКТС :S.

Болоњски систем на студирање е ЕКТС системот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Болоњски систем на студирање е ЕКТС системот ;).
на ТВ гледав дека болоњски систем веке 10 години се користи кај нас, а знам дека ЕКТС се користи од 2004 година а тоа се 7,5 години.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
на ТВ гледав дека болоњски систем веке 10 години се користи кај нас, а знам дека ЕКТС се користи од 2004 година а тоа се 7,5 години.

Паааааа... некако така ќе му дојде. Болоњскиот систем е всушност дел од ЕКТС, ама најчесто ги појуваат тие два термини заедно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Што е тоа болоњски студии во мк ?
« Reply #6 on 12.03.2012, Monday, 22:16:22 (Edited 12.03.2012, Monday, 22:22:44) »
Според мене системот на учење и вреднување на знаењето кај нас е на најниско ниво.Ако читате (денес имаше мислам) во Србија,Хрватска,Словенија ,па и Босна  , се оди одамна на домашно учење ( не одиш на училиште ,учиш дома преку компјутер,полагаш испити,имаш семинарски....) .Секаде,само ние сме против!!!! Не одело така! А,како????? Никој веке во школо не учи,само се оди за забава,да ти мине денот,да не седиш дома... Првите два,три часа се дреме,оти цела ноќ си бил на Фејзбук.Потоа се појадува и се бега од часови.Често слушам коментари  -*Абе,професорот ни вели бидете мирни и сите двојки ке имате!!*.Средното стана боза,се помалку знаење-се повеќе мамлази! Ке се одело на електронски дневник!???? Да знаел родителот дали детето му било на настава што го прашале,каква оцена добил.... А ,дека тоа треба (за пристап!!) да се плаќа 250 ден. месечно,не се кажува! И пак истите родители кои идат и прашуваат редовно,пак само тие ке се интересираат.Другите-молк!! А,вака- учи ,па на испити! И тоа да не се знае кој каде,кај кој професор ке полага се до денот на полагањето.Како што го замислуваат екстерното! Е,така-да! Нека има екстерно!! Па кој што научил. 8)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
значи ме интересира кои од сите факултети го примениле овој систем?

Овој принцип го има применето и Универзитетот "Гоце Делчев" Штип под кој спаѓа и факултетот за Информатика на кој студирам јас. Сега засега е одлично, но гледам сте спомнале дека повеќето прашања се на заокружување, но кај мене тоа не е така. Да има на заокружување, ама тие прашања носат максимум 5 поени, а останатите прашања се задачи за кој и те како треба да се помучиш за да ги решиш :).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Што е тоа болоњски студии во мк ?
« Reply #8 on 12.03.2012, Monday, 22:43:50 (Edited 12.03.2012, Monday, 22:55:06) »
И полагаш *Програмирање* преку задачи,а компјутер не си ни видел...!?? ???

И полагаат Word без компјутер пред себе,па се радуваат 8 ако земат...?!?! ::) Тоа ли го сметате за успех?????
Испопаѓаа на една сесија скоро сите ,кога им ја исклучив тастатурата и им реков да си го напишат името во Word?????
Или се чудеа што е тоа  Mail Merge ???? ;D ;D

Секоја чест на исклучоци....... ама сепак би одел на друг принцип ,а не на Болонски! Тоа е повеке Моронски принцип,бар за мене,нема многу наука.Поготово ако ги начекаш прашањата па ги научиш само одговорите! ;D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Во секоја предавална имаме компјутери и за време на вежбите еве конкретно за програмирање задачите ги пишуваме на компјутер, ама кога ќе дојде време за полагање ќе ти дадат еден лист, задача и пенкалото во рака и пишувај бате и кога ќе ти текне дека кодот на задачата зафаќа 2-3 листа A4 формат е тогаш чувството е одлично, хаха ;D.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Што е тоа болоњски студии во мк ?
« Reply #10 on 12.03.2012, Monday, 22:56:52 (Edited 12.03.2012, Monday, 23:02:08) »
На прашањето -* Што е тоа Mail Merge ?* -половина одговорија дека е тоа сандачето за пошта ..... Четвртина дека е папка  каде се чуваат маил адреси ,а другите - имаше разни- адресер на е-адреси,адресер на нови пријатели....  8) :D

Во секоја предавална имаме компјутери и за време на вежбите еве конкретно за програмирање задачите ги пишуваме на компјутер, ама кога ќе дојде време за полагање ќе ти дадат еден лист, задача и пенкалото во рака и пишувај бате и кога ќе ти текне дека кодот на задачата зафаќа 2-3 листа A4 формат е тогаш чувството е одлично, хаха ;D.

Веке видено,батка.... 8) За тоа ти зборувам! :(

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Можеби кај вас е така, ама кај мене дефинитивно не е така. Ние цело време работиме на компјутери, дури и по некој предмети се полага на компјутер, но повеќето предмети како математика или некој сличен (кај мене скоро се е математика ;D), секако дека ќе го полагаш на лист :).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
кај нас нема ништо полагање на компјутер, програмирање се полага на ливче
задачи со заокружување нема, ок има теоретски 4-5 прашања друго се е задачи во кој има за решавање, програмирањето не е само куцање на код, тоа е нај мал дел, проблем е да се реши логички проблемот, како тој код би се решил на наједноставен начин, структурата на програмата е битна, дали таа ќе троши 100МБ за решавање на 1 задача или 1МБ за истата задача
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И колку прашања вкупно имаш? Колку време? Ме интересира за споредба.Пример- на еден факс во Велес на испит дале 60 прашања ,каде се заокружуваат или допишуваат одредени податоци,појмови итн. Времетраење - 120 мин.Има обични,штос прашања и кратки пресметки ( 3-4 реда). Од 46 студенти 14 положиле......просек околу 30%.На усно положиле 4 студенти!!Дали е тоа знаење и успех или незнаење и успех?!?!?!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зависи кај кој професор од 1h до 2h трае испитот
теорија со заокружување дополнување до кај 5-10 прашања друго теоретски кратки задачи
а после идат делот со задачи кој пак зависи од професор до професор
според статистиките кој ни ги кажа тој по електротехника нашиот клас бил еден од најретките каде што поминаа поголем дел студенти, претходните генерации многу помалку студенти од прва полагале испити и колоквиуми.

незнам како е во скопје или велес, ама кога кај нас се решава задача се почнува од нула, значи се изведува потребната формула се решава со општи вредности и на крај се заменуваат бројки, доколку нема изведување (се користи готова формула) повеќе од пола од поените се губат, има еден со нас што учи кој се префрли од скопје од електро и рече дека таму користат готови форумули за решавање не им се бара да знаат да ја изведат формулата.

А има и такви предмети каде испитот трае 10-15 мин се полага со учебникот на професорот и прашањата се од типот наброј три интернет пребарувачи, што е ворд, што е ексел, наброј неколку оперативни системи и слично.
(ова последниот пример е за тие од информатика што се, или што имаат изборен предмет)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!