Author Topic: Производи купени на бувљакот :D  (Read 63097 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве отворив една тема во која ќе дискутираме за „глупостите“(производи :D)купени од бувљак ;D.Тука да пишуваме,што сме купиле,по која цена,дали цената е добра едно друго итн. :D Ако мислите дека темава е добра ок,ако не ајт у канта ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Добра тема малечко  ;D
Јас од бувљакот купив две елипси од по 50 вати  :)
Едната работеше , другата беше прегорена ама ако вредеа за тие пари - 120 денари   ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Добра тема малечко  ;D
Јас од бувљакот купив две елипси од по 50 вати  :)
Едната работеше , другата беше прегорена ама ако вредеа за тие пари - 120 денари   ;D
Па си можел да му се инсценкаш на чоекот,да си му ги земел за 100 ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колега тие беа 150 денари а јас се исценкав и му реков дека имам само уште 120 и тој ми рече океј  ;D ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Колега тие беа 150 денари а јас се исценкав и му реков дека имам само уште 120 и тој ми рече океј  ;D ;)

јас ептен се вадам со тоа...уште толку имам...затоа во еден џеб ми стојат сите пари, а во друг џеб ми стојат некои си 50-60 денари за такви работи...

јас од бувљакот имам купено стробоскоп (20 денари) 2 блица за апарат (30 денари, двата работеа) ама неонката (така ли се вика??) од стробоскопот не работеше, па од едниот блиц ја извадив тоа неонката (или како и да се вика) па ја ставив во стробоскопот, сега работи како лудо..
напојувања за компјутер имам купено мал милијон, сите ги имам поебано (и да работеле јас ги имав поебувано, обидувајќи се да ги преправам) ама жиците од напојување се најдобри за поврзување на секакви плочки. трансформатори се имам изнакупувано (ама сите мали :( ) и тоа ми текнува сега за сега, језда имам купувано секакви глупости од таму... и дај кажете која „техника“ за ценјање ја користите таму...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Производи купени на бувљакот :D
« Reply #5 on 07.11.2010, Sunday, 17:16:10 (Edited 07.11.2010, Sunday, 17:39:32) »
јас од бувљакот имам купено стробоскоп (20 денари) 2 блица за апарат (30 денари, двата работеа) ама неонката (така ли се вика??) од стробоскопот не работеше, па од едниот блиц ја извадив тоа неонката (или како и да се вика) па ја ставив во стробоскопот, сега работи како лудо..
напојувања за компјутер имам купено мал милијон, сите ги имам поебано (и да работеле јас ги имав поебувано, обидувајќи се да ги преправам) ама жиците од напојување се најдобри за поврзување на секакви плочки. трансформатори се имам изнакупувано (ама сите мали :( ) и тоа ми текнува сега за сега, језда имам купувано секакви глупости од таму... и дај кажете која „техника“ за ценјање ја користите таму...
Toa ти е онаква (xenon) ксенонска сијалица од блиц т.е блиц цефка...Еб*те среќлијата :D,јас се утепав од барање на бувљак ама не најдов ништо :'(,па еве сега земав го направив тој проектот стробоскоп од емитер(ппк1013),ама за бељата и тој не работи :D.Им пишав на емитер што ми е маката они ми вратија дека не бил нешто добар тој „тригер“ трансформаторт >:( и ми викаат нај убаво да направам јас ама кој ќе мота 250 вртежи со 0,2мм бакарна ама па и да мотам го немам ни јадрото ;D.btw трансформаторчето и блиц цефката ги извадив од исправен апарат што претходно работеше ама што да се праи,сакал нејќел ќе морам сам да правам трафо.Shit ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Он ти кажува 100 ден., ти му викаш 50, он вика нe може, ти се вртиш да си одиш, он ти вика малце поднаљутено е ај земи ги за 50, оваа "техника" најчесто пали кај мене... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Он ти кажува 100 ден., ти му викаш 50, он вика нe може, ти се вртиш да си одиш, он ти вика малце поднаљутено е ај земи ги за 50, оваа "техника" најчесто пали кај мене... ;D
Е јас со оваа техника ги снижувам цените :D,а и со техниката на бојан таа поиќе ја практикувам хах ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Еј луѓе сликајте што сте купиле да видиме  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Он ти кажува 100 ден., ти му викаш 50, он вика нe може, ти се вртиш да си одиш, он ти вика малце поднаљутено е ај земи ги за 50, оваа "техника" најчесто пали кај мене... ;D

сега се повампирија бе...не спуштаат така цени...fags...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
па да автоматски кога видоа дека тие компоненти се барани и вредат повеќе и тие сега не се наивни  :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а и дека од автопазар се преселија таму некои, и повеќе луѓе има и затоа не попуштаат цени сега...сега кулерите ги даваат по 50 денари, не како порано по 10 денари...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
со колкав кеш идете на пазарот?
Јас носам до 150 денари :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а и дека од автопазар се преселија таму некои, и повеќе луѓе има и затоа не попуштаат цени сега...сега кулерите ги даваат по 50 денари, не како порано по 10 денари...
Eх порано дур беа само циганиве цените беа супер-џабе,ама кога дојдоа нашиве се опаметија и почнаа да лупаат некои цени што и поскапи се од продавница >:( :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а и дека од автопазар се преселија таму некои, и повеќе луѓе има и затоа не попуштаат цени сега...сега кулерите ги даваат по 50 денари, не како порано по 10 денари...
Eх порано дур беа само циганиве цените беа супер-џабе,ама кога дојдоа нашиве се опаметија и почнаа да лупаат некои цени што и поскапи се од продавница >:( :)

да да затоа толку "често" идам....веке не ми се ни иде.
Еве како изгледаа цените:
расипано ДВД 700 денари
расипано ДВД со појачало 1200 денари
Нокиа 3310 300 денари
Расипан ГПС 1000 денари
расипан WLAN рутер 200 денари
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.