Author Topic: Достава на пратки по пошта  (Read 2731 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Достава на пратки по пошта
« Opened on 12.05.2017, Friday, 00:06:04 (Edited 12.05.2017, Friday, 00:28:37) »
На неколку места на социјлни мрежи прочитав дека пратки од е-беј, али експрес не стигнуваат до крајната адреса, или се испразнети, а робата да се продава на тезги.
Дали има некој да има слична ситуација да биде изманипулиран од страна на македонски пошти,или е дезинформација.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Code: [Select]
http://www.dokazm.mk/vraboteni-od-makedonski-poshti-gi-kradat-pratkite-od-ali-ekspres/
Мене 30-40% од пратките не ми имаат стигнато... доаѓаат до Скопје а потоа исчезнуваат :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене ми се нема случено такво нешто. Мислам, ми се има случено да не ми стигне нешто што сум нарачал, ама не и да ми стигне празна кеса/кутија. А и да ми се случи, решението е многу лесно: не ми стигна производот, врати ми ги назад парите и готово ;). А шансите да ми се случи за истиот артикл два пати се многу мали.

Освен тоа, ова можеби се случува со комерцијални производи (производи за масовна потрошувачка, облека, чевли, патики, итн.). Скоро 100% сум сигурен дека барем 80% од работите што сум ги нарачал, цариниците не ни знаат што се ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
E Гига колку луѓе знам како тебе вака ;D ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Обично тие со тракинг (потпис на испорака) стигаат во 99 проценти, арно ама другите пола-пола.
Многу нарачки имам направено преку Али и Ибеј во поголем број стигнале, е сега некои ако не стигнат како што рече Giga, дипјут и парите назад.
Вчера ми стигнаа 2 нарачки од Али по 20 дена од кога се нарачани и поштаров на врата бара потпис, во спротивно кога се без тракинг ги џитка пред врата, не се замара многу.  ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
И јас имам сличен проблем со пратките, најчесто дел од пратките не се воопшто ни пратени, од она што успеав да заприметам, а дел се загинати по пат, мене ми имаат пристигнато после неколку месеци откако сум ги отпишал и сум нарачал замени, последно отпорници не ми имаа пристигнато, не верувам дека некој би се замарал дека ќе зема отпорници..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вчера ми стигнаа 2 нарачки од Али по 20 дена од кога се нарачани и поштаров на врата бара потпис, во спротивно кога се без тракинг ги џитка пред врата, не се замара многу.  ;)

Мене под чергиче ми ги ставаше ;D. Ама изгледа виде дека секој месец по нешто ми стига и престана да се замара, само ливчиња почна да ми остава и идам сам да си ги земам. Да бидам искрен и мене така повеќе ми одговара ;). Ем сигурно знам дека ќе го земам, ем јас кога ќе бидам слободен, тогаш ќе одам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Во целава работа се алудира на партиски војници кои се враборени последниве години и кој и воопшто не работат коректно, туку одма “се олеснуваат“ од товарот што треба да се достави, а и да заработат нешто. А при тоа никој да не ги гони ни морално ни правно за своите недела.
ако е готов производ односно уред секако ќе му најдат крајот, а ако се мали делови и елементи од некој склоп е за тоа немаат школа па може да преживее.
гардероба, патики, мобилни и друга слична роба не куртулува.

Дали од приватниве (карго) разнесувачи може некој да превземе овакви пратки и тој да ги доставува?

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
мене 90% ми стигнале на време....се во ред. Ништо чудно скопје во пошта да загинат, ама не вервам дека некој би ги крадел....лесно е да бараме пари назад, ама то е причина да веќе ибеј има доста продавачи што веќе не доставуваат во Македонија.

Мене под чергиче ми ги ставаше ;D. Ама изгледа виде дека секој месец по нешто ми стига и престана да се замара, само ливчиња почна да ми остава и идам сам да си ги земам. Да бидам искрен и мене така повеќе ми одговара ;). Ем сигурно знам дека ќе го земам, ем јас кога ќе бидам слободен, тогаш ќе одам ;).
Јас го замолив секогаш да ми остава ливче...посигурно е...ама многу добар чоек е поштаров..и страшен басист, па еднаш му го поправав појачалото....и од тогаш дома ако нема никој, ми ѕвони на телефон или го носи кај мама на работа  ;D ...ама пак поинаку е Охрид, мал град е ;D

Дали од приватниве (карго) разнесувачи може некој да превземе овакви пратки и тој да ги доставува?
Нe, пошто курирот (кралска пошта, china air mail и тн во зависност од кај е пакетчето) ги носи во Македонија...во Скопје превзема царинска пошта, па после поштата носи до дома.

Зависи од договорите и преку која компанија....DHL порано имаше своја шпедиција и немаше допир со македонска пошта. Кралска пошта (од Англија) еднаш од Тетово чоек ми донесе пакетче....зависит како им се договорите. :)

Во секој случај, кина-скопје 7 дена, скопје - охрид 14 дена....од прилика така кај мене се  ;D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Достава на пратки по пошта
« Reply #9 on 13.05.2017, Saturday, 07:07:29 (Edited 13.05.2017, Saturday, 07:12:02) »
гардероба, патики, мобилни и друга слична роба не куртулува.

Добро, ова е јасно, ама овој проблем не е од сега, од памтивек е. И не е до партиски војници или нешто друго... едноставно, човечка лакомост е во прашање... а и фактот дека, да, скоро никој ништо не им може. Дур да докажеш дека си нарачал нешто и дека не ти стигнало, ехеееее, 100 пати пак ќе го нарачам со парите кои сум си ги вратил назад од производот што не ми стигнал ;).

Ви текнува во 80-ти и 90-ти кога од Австралија и Америка наши роднини ни праќаа пари преку пошта? Не беше реткост парите воопшто да не стигнат ::). И тогаш се дигна „ука бука“ и пак ништо ::).

Врати си ги парите, нарачај пак... јас така го решавам проблемот. Како и да е, јас не сум зијан ;). А ако фатам да исправам „криви дрини“, кај ми е крајот ::).

Е затоа не нарачувам телефони и некои такви работи. А и да нарачам... што ќе му правам, склопен и исправен е ;D. Нема што да правиш, не е интересно ;D.

Јас го замолив секогаш да ми остава ливче...посигурно е...ама многу добар чоек е поштаров..и страшен басист, па еднаш му го поправав појачалото....и од тогаш дома ако нема никој, ми ѕвони на телефон или го носи кај мама на работа  ;D ...ама пак поинаку е Охрид, мал град е ;D

Браво, ти си се снашол ;).

Ама и јас се снајдов ;). Тоа што ми стигаа по 10 пратки секој месец не беше случајно ;). Си викам, ваљда нема да му текне 3 или 4 такви да ми ги стави под чергиче. Ај, за една, може и да не забележат комшиите (во зграда живеам), ама за 4... згора на тоа bubble wrap ;D ;D ;D... мало планинче ;D. Нема кај да ги набута, немам толкаво чергиче ;D. А си викам и најверојатно ќе му сп*зди, денес три, за три дена една, по пет дена уште уште четири, ќе си рече, само за овој треба посебна торба да носам која може ќе ми затреба, а може и не ;D. И гледам... ми профункционира тактиката ;D. Ставаше колку што може да става под чергиче (до 2 пратки, па ќе остави за една ливче во сандачето), помина, месец, два... потоа гледам и за маски за телефони почна да ми остава ливчиња во сандаче ;D. Ваљда си вика, овој будала е ;D, од шлепери до нитни се нарачува, од кај го знам што нарачал месецов, вака, што е сигурно, сигурно е, не ја ни земај пратката, стави ливче и готово ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
и то е начин...if it works it ain't stupid...ако немојт со чекан, земи поголем (во случајов ако немојт со пакетче, земи со сто пакетчиња :P)!  ;D

еден ден ќе му се смачи :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Достава на пратки по пошта
« Reply #11 on 14.05.2017, Sunday, 06:42:38 (Edited 14.05.2017, Sunday, 06:44:30) »
Да де, тоа беше идејата ;).

А за муабетот со чеканот... со колега еден од факултет играме билијард. Јас прв пат играм, појма немам ;D и колегава ме учи, ама глеа не ми иде ;D. Абе проста физика е, ама треба и фат да имаш, ама изгледа јас го немав... или можеби многу пива имав испиено ;D, не знам, немам играно од тогаш за да видам дали е едното или другото... без разлика, гледа колегава не ми иде и ми вика „ако не знаеш како, удри јако“ ;). Истиот муабет ;) :D. И навистина, во 80% од случаите, функционираше ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Така се учи се и занат земи механика прецвикај некој штраф и ќе се научиш колку да стегаш  8)  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е така е ;). Само гледај да не е од бандаж на кола :D. Така се имаме зезнато еднаш со еден другар, мислам дека уште ја вози само со три шрафа едната гума ;D. Ама југце е, ај, и онака не дига повеќе од 80 ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ете гледам една сијаличка за позиција ми истекол рокот за стигање. Не оти сум ја проверил. 0,36$ е, ама кој си валка раце за 0,36$ не ми е јасно... може да се провери в пошта некако?
Патем на бувљак би требало да најде штраф  :)