Author Topic: Избегнав ли удар од Гром???  (Read 1070 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Избегнав ли удар од Гром???
« Opened on 05.05.2014, Monday, 01:41:00 (Edited 05.05.2014, Monday, 02:06:40) »
Можеби глупаво звучи, ама ни јас не сум сигурен. Ни сам не знам како да го објаснам ова.
Ова беше скоро пред две години. Отсекогаш сум сакал да снимам громови со видеокамера или аналоген фотоапарат. Со аналоген фотоапарат може да се слика гром доколку фотоапаратот се намести на статив и на позиција да е отворена блендата додека се држи сајлата за сликање притисната.
Јас отсекогаш сакав  да гледам атмосферски празнења, тој феномен многу сакам да го проучувам. Кога невремето слезе десетина километри подолу јас излегов на балкун да снимам громови. Едно 10-тина минути снимав и се случе тоа што ќе го видите на клипчето. Бидејќи видеото беше неколку гигабајти ги конвертирав само последните секунди. Мислам дека громот удре во оградата на балкунот или некаде во дворот. Интересно е тоа што не слушнав звук, ама сепак видов јака светлина и плава искра која доаѓаше директно во мој правец. Веднаш прекинав со снимање и се засолнив.

Бидејќи не сум добар во правење на клипчиња преку Вегас, ве молам пратете ја 8-мата секунда.
Последниот гром ја осветле ноќта и заприметете ја тополата која се наоѓа во дворот кај мене. Под клипчето ќе го видите дворот како изгледа денски и се гледа истата топола која е лево.

grom

Еве ја и сликата како е ситуацијата денски



Пак ќе кажам дека не слушнав никаков звук, а снимав 10 минути со камерата.

Ова е прво видео, потаму ќе замолам еден мој пријател да го прави во вегас со Slow Motion па ќе стане малку појасно.

Ме интересираат вашите мислења околу овој настан. Навистина не знам дали избегнав удар од гром.
Hams do it! With Frequency

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Можно е.Колку што видов само една голема искра големо празнење видов.Како ти тоа со камера ке го предизвикаш не ми е јасно.Но громовите имаат по милиони волти се е можно но незнам. ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Порано користев аналоген апарат со филм, и има трик блендата да се држи отворена, така што секоја светлина ќе остане на филмот. Со дигитален апарат нема шанси, затоа снимав видео.
Hams do it! With Frequency

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Интересно,и не си играј со вакви работи опасни по живот,бидејќи незнаеш каде може секавицата да завриши, на видеото моше да претпоставиш каде завршува,не се гледа долниот дел на завршетокот најверојатно во некој метален шилест дел од нешто,ако беше во некое дрво вејќе тоа ќе чадеше до сабајле,да си го предизвикал ти тоа со камерата нема шанси пошто тоа што го предизвикува најчесто и во тоа завршува мое мислење.Имам видено силно невреме како во мојот крај секавица удира во дрво и го пали,а и при светкање на секавицата имам слушнато некакво крцкање.Позз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Да беше гром сигурно немаше да го пишуваш ова ...најверојатно,колку што видов е рефлексија на објективот,и друго малку ме буни шумот...барем би требало да има грмотевици од предходното празнење,ми изгледа блиску,околу 5 сек-5км.Е ако не е така,тогаш треба тој ден да го славиш за втор роденден
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одблесок од објективот е, еве слика споредуваќи ги одблесокот и реалното празнење, исти се, значи одблесок е... Но чудно е- зошто не се слушна? ??? ???

Нацртав бела линија паралелна со молњата за да се познава подобро, не сум нешто прецизен, но се гледа сличноста  ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
И јас сум за тоа дека е одблесок. Ако на тоа растојание (до некаде 100 метра) удри гром нема шанси да не слушнеш нешто дури и да има огромна врева од дождот или сл.  

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Избегнав ли удар од Гром???
« Reply #7 on 05.05.2014, Monday, 19:36:52 (Edited 05.05.2014, Monday, 20:13:33) »
Јас со очите осетив ептен силна светлина, а на слоу моушн се гледа поголема линија од таа што ја анализира киловолт.Таа линија што заврше некаде и со око ја видов. Не ми се веруваше и истата вечер го гледав видеото може 50 пати. Не знам како може доколку беше рефлексија да го видам  буквално истото о очи. На 300 метра мојата куќа е највисок објект. Јас не го предизвикав тоа, се најдов само во тоа време на балкун. Ни јас не знам зошто не слушнав звук
Јас искрено би сакал тоа да е гром кој што удрил на неколку метри од мене, сепак не слушнав звук и тука е мистеријата.
Сепак ова видео го постирав за да дојдеме до заклучок што се случило навистина. До некаде и теоријата на киловолт држи, дека тоа е одблесок. Ама јас со очи истото го видов.  Ме интересира вистината што точно се случило.

Слабо обработувам видеа, ете ајде да направиме вака. Доколку некој знае добро да обработува видеа преку некоја програма, ќе му го пратам видеото и нека направи слоу моушн
Hams do it! With Frequency

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Имаш подолга снимка или тука завршува? према звукот може одприлика да пресметаш колку е далку громот. И мене ми изгледа на рефлексија, а светлината само те заслепила, блесокот е јак, тешко може "од око" да утврдиш точна далечина.. ако бил на 5 метри од тебе тие колите сигурно немало да запалат утредента поради силно електрично празнење, во случај да нема громобран. Имаше случај во комшилакот удри гром во оџак, сите соседи останаа без тв, радио и слично.