Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 78952 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за сито не е проблем, се наоѓаат во продавници за графика колку пари незнам....ама па не ти се исплати па да правиш со сито само една плочка...50 денари само филмот ке е, плус време што ти треба....подобро со фотопостапка да ги правиш ако ти се за една-две плочки...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
пред некој ден правев исправувач и го испечатив на ласерски печатар и потоа исто како шо кажа девил го правев со пегла ама скрос малце излегва до шо можи да е ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не си пеглал убаво :)
или пак имало малку тонер на листот
задржи повеќе со пеглата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
5 пати го поминав со пеглата до печатаро е на школо исто така ги прам супер излегват а како можи пецатаро да се намести за поќе боја да пушта?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кај старите принтери се подесуваше тоа механички, во новите се подесува во драјверот. Кога ќе пуштиш нешто да се принта и кога ќе го избереш принтерот со кој да принташ (ако имаш повеќе), ќе стиснеш на копчето Properties што е веднаш десно до листата каде што го бираш принтерот, е таму некаде би требало да има опција колку тонер да пушта принтерот ;) (ова се разбира важи за под Windows).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
а со обичен принтер нема да излези на плочка?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, не за џабе се вика постапката тонер трансфер ;), остантите типови на принтери (матрични, Inc Jet) немаат тонери, имаат ленти (матричните) и кертриџи (Inc Jet).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кога ке ја испринташ плочката тоа испринтаното треба ќумур црно да е... јас го земав принтерот од чичко ми со надеж да правам плочки некои ама па не е добар тонерот и не испаѓаат плочките, значи не е само земи ласерски принтер и прави плочки... треба и тонерот да е добар...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
а на кој друг начин би можел да правам плочки?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако сакаш по профи плочки да правиш можеш со фото постапка, ама па лакот само е 1500 денари...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Значи bottom line, тонер трансфер е и најефикасна и најисплатлива постапка за печатење плочки..
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хах, ако е во печатница ( книжара мислам ) речи му да го припушти тонерот, ако ти е дома види избарај да не имаш нешто економи мод вклучено или така
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Прочитав најразлични постапки за правење плочи, али многу сложено ми изгледа  ;D башка и многу материјали сака  ;D ако може да ми кажете за оваа универзалната плочка со дупчиња подетално, односно каде може да се набави и како се движи цената, по мм или??

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Прочитав најразлични постапки за правење плочи, али многу сложено ми изгледа  ;D башка и многу материјали сака  ;D ако може да ми кажете за оваа универзалната плочка со дупчиња подетално, односно каде може да се набави и како се движи цената, по мм или??

хммм, не би се согласил со тебе, незнам што има толку скапо да се испринта еден лист (2денари) солна киселина (25 ден) и хидроген (200-300 ден, незнам колку е) и плус плочка...солната киселина ке ја трошиш за повеќе плочки, нема за секоја плочка да мораш нова да купуваш и за хидрогенот...ако земеш 32% ке те тера бајаги време (мене ме тера повеќе од 2 години), така да единствено пари што ке трошиш се 2 денари + сметка за струја заради пеглата а и не верувам дека ке потрошиш повеќе од 20 денари за се...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
универзалната плоча е во одредени димензии, нема нешто голем избор ама колку толку има
има нај различни од 50 денари па нагоре :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!