Author Topic: Само во Србија: нарачал компјутер, му стигнала цепеница!  (Read 1516 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Само во Србија: нарачал компјутер, му стигнала цепеница!
« Opened on 05.02.2013, Tuesday, 00:35:02 (Edited 22.05.2013, Wednesday, 23:52:46) »
Ненад Петровиќ од Калуѓерица, Србија, преку веб-сајтот „Купувам-продавам“ во петокот купил компјутер, но во саботата го чекало изненадување – курирот на „Пост-експрес“, наместо компјутерот, кој претходно го платил, му испорачал уредно спакувана цепеница!

„Бев во шок! Веднаш отидов до поштата за да пробам да го вратам пакетот, ми рекоа дека тие немаат право да ја запрат нарачката и дека не можат да ми помогнат. Кога отидов да го пријавам случајот во полиција, ме прашаа зошто купувам преку Интернет“, вели Петровиќ.



Кога ја пријавил измамата на сајтот „Купувам-продавам“, го упатиле на формуларот за жалби и му рекле дека тие се само пренесувачи на огласите и дека не посредуваат во трговијата помеѓу корисниците.

На немоќниот измамен корисник, нормално, не му останало ништо друго освен на Фејсбук да напише: „Би сакал Саша Костиќ (испраќачот на цепеницата, н.з.) да ја прочита оваа порака и да му биде јасно дека многу брзо ќе го најдам и ќе му дојдам во посета, а кога ќе го најдам нека му биде јасно дека тогаш веќе нема да ми биде должен ништо, ќе го искршам како коњ и оваа цепеница ќе му ја треснам од глава. Ако мисли дека ги скрил трагите, тука погрешил, зашто го оставил бројот на сметката од која подига пари.

Ова може да го исправи само ако ми се јави денес и ми ги врати парите, после ќе му биде доцна.“

Се надеваме дека по ова барем малку му олеснило на човекот…



Извор:

Code: [Select]
http://www.mkd.mk/95415/zabava/samo-vo-srbija-platyil-za-kompjuter-dobil-cepenica/

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
хах дан ни направи вака и ампер/процесор бидејќи продава туѓи работи :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Волку сакпи работи, само во 4 очи би разменил ;D. На невидено, само на ebay, не ради друго, имаат ebuyer protection ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имав скоро еден случај : оди човек на оглас,проба компјутер - дуал кор,ваков таков - 60 ЕУ.Му го пакуваат во голема кеса се враќа- не работи ништо.Го носи во сервис- внатре две големи ролни весници свиткани,некоја стара матична и прегорено напојување! Не знае ни каде во темница го шетале,ни кој бил,ниту како му ја замениле кесата... На мобилниот никој не се јавува,не го знае името на човекот,од Чаир вели бил ;D ;D ;D ;D ,може да е и од Арачиново  8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имав скоро еден случај : оди човек на оглас,проба компјутер - дуал кор,ваков таков - 60 ЕУ.Му го пакуваат во голема кеса се враќа- не работи ништо.Го носи во сервис- внатре две големи ролни весници свиткани,некоја стара матична и прегорено напојување! Не знае ни каде во темница го шетале,ни кој бил,ниту како му ја замениле кесата... На мобилниот никој не се јавува,не го знае името на човекот,од Чаир вели бил ;D ;D ;D ;D ,може да е и од Арачиново  8)

Цената сама по себе била сомнителна ;D. Ако за таа цена некој продава компјутер со двојадрен процесор, не се ни јавувам ;D. Сигурно нешто не е во ред со машината ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
хах дан ни направи вака и ампер/процесор бидејќи продава туѓи работи :)

Олабавете го малку човекот, немора секоја тема да ја пракме во офф топик зашто тој пишал такво нешто, администраторите нека одлучаб или бан или бришење и толку, немора секоја тема да биде со него.