Author Topic: Помош (идеја) за дигитален часовник со тајмер  (Read 1119 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Незнам точно дали вака би се викал уредот, ама сакам да направам уред кој во одредено време ќе вклучува и исклучува некој потрошувач. Значи конкретно, сакам да вклучува термо печка на ефтина струја, а да ја гаси на скапа. Ефтина е од 22.00 до 06.00 и од 13.00 до 16.00 недела цел ден другиот период е скапа.
Е сега тој уред мора да има некаков саат во него, (ќе треба да има и календар за да знае кога е недела, ама да не се усложнува дотолку..).
Имав идеја со часовникот со PIC што го има на форумов ама некако многу гломазно ќе биде со дисплеи итн.. Сакам ако има некаква шанса да се направи од некој ефтин ЛЦД саат, ама па не знам дали е можно да се земе некаков излез од него, исто така размислувам дали има некакво специјализирано коло за таа намена - нешто како real time clock?? Имате некаква идеја??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
има такво коло DS1307, ова е сериско коло кое треба да го поврзиш на микроконтролер кој ќе ги чита податоците од него и ќе ги дава понатаму, може да ставиш некое LCD дисплејче и имаш дигитален прилично прецизен часовник, како ќе го изведиш тоа да на одредено време вклучува исклучува и јас незнам, ама мислам дека е изводливо треба да се побара на интернет ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
има такво коло DS1307, ова е сериско коло кое треба да го поврзиш на микроконтролер кој ќе ги чита податоците од него и ќе ги дава понатаму, може да ставиш некое LCD дисплејче и имаш дигитален прилично прецизен часовник, како ќе го изведиш тоа да на одредено време вклучува исклучува и јас незнам, ама мислам дека е изводливо треба да се побара на интернет ..
Еј фала тоа ми требаше. А може ли да се купи тоа коло кај нас???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
е тоа не знам не сум побарал
прашај можеби има такво нешто, само ќе ти треба напојување (батерија) 3.3V од оние компјутерските за на матични што се и кристалче од 37кХз мислам за правилно да раобти ама не е проблем тоа лесно се наоѓа
се конектира преку I2C протоколот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
има на форумов саат,со термометар и тој RTC DS1307.Баш во тој има тоа РТЦ и кристал,кристалот не е од 37Кхз туку од 32,768КХз.Протоколот не е така едноставен да го поврзеш и да работи.Треба и програма да напишеш која што ќе комуницира со микроконтролерот(на пр.PIC16F628).Но тебе не ти треба РТЦ,тоа служи за ако снема главно напојување тогаш RTC-то си брои во себе.И кога ќе дојде главното напојување ќе продолжи да ги прикаже податоците кои ги броело во себе.Тоа се напојува од батеријата од 3 волти,како што кажа Девил.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
има на форумов саат,со термометар и тој RTC DS1307.Баш во тој има тоа РТЦ и кристал,кристалот не е од 37Кхз туку од 32,768КХз.Протоколот не е така едноставен да го поврзеш и да работи.Треба и програма да напишеш која што ќе комуницира со микроконтролерот(на пр.PIC16F628).Но тебе не ти треба РТЦ,тоа служи за ако снема главно напојување тогаш RTC-то си брои во себе.И кога ќе дојде главното напојување ќе продолжи да ги прикаже податоците кои ги броело во себе.Тоа се напојува од батеријата од 3 волти,како што кажа Девил.

Па добро, не е неопходно, ама добро е и кога ќе нема струја да го чува времето. Претпоставувам дека кое било коло - часовник ја има таа опција - или може грешам ?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не,сите што имаат РТЦ кола ја имаат таа функција.Ако го немаат часовниците ќе се ресетираат ако им го снема напонот.А еве ти нешто интересно се ЛЕД дисплеи.
Code: [Select]
http://jap.hu/electronic/timer1.html