Author Topic: Ресетер за Епсон DX7450  (Read 1700 times)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Ресетер за Епсон DX7450
« Opened on 24.10.2010, Sunday, 14:48:35 (Edited 29.10.2010, Friday, 18:43:26) »
Каде можам да набавам ресетер за епсон DX7450 ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
можеш да најдеш боја во года компјутери во трговскиот бисер во аеродром, арно ама ке ти треба и ресетер за чипот дека неможеш туку така да ставиш боја и да тераш (за жал...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,една боја е 200 ден. Не ти препорачувам сам да полниш,лоши се *наливниве *бои за Епсон,а иначе не треба ресет,се решава проблемот софтверски.Има на Гоогле се..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
батка ако можеш да ми помогнеш за софтвер за епсон SX105 дека имам барано, ама немам најдено...па ти да не знаеш за такво нешто...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
батка ако можеш да ми помогнеш за софтвер за епсон SX105 дека имам барано, ама немам најдено...па ти да не знаеш за такво нешто...

Драјвер или софтвер?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Имам софтвер EPSON SX110 series (цд од мојот EPSON SX115 печатач) ако ти заврши работа да го аплоадирам  ;).

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
драјвери си имам, ама ми треба некој софтвер за да можам да си ги полнам кертриџите со боја...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
драјвери си имам, ама ми треба некој софтвер за да можам да си ги полнам кертриџите со боја...

Каков е тој софтвер ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: кај можам да набавам боја за епсон
« Reply #8 on 24.10.2010, Sunday, 20:44:41 (Edited 24.10.2010, Sunday, 20:49:17) »
Постои можност софтверски да се интервенира на печатарот за да се зезне чипот.Има на Гугл туторијали.Прво,да се стави оригинално ЦД со драјвери и софтвер за печатарот.Потоа треба да се з**
софтверот и дасе внесе команда да не ги брои страните. Кај некои ласерски печатари пример имаш осигурувач кој гори кога ке отидат потребен број страници,иако е полн тонерот.Значи не може општо за сите да се дефинира како тоа да се изработи,ама можноста постои.

Споено мислење: 24.10.2010, Sunday, 20:49:17
За Епсонот твој најефтино е да си купуваш готови рефили,оти со инстант-бои лесно се затнува главата.Боите за Епсон што во моментот ги има кај нас се близу до очај и не би коментирал.Со ХП е друга  приказна - боите се погусти .Ако некој сака да стампа многу со Епсон нека си купи наливни бои комплет со црева и резервоарчиња_ систем_ кошта околу 2000 ден. а се исплати!

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
кај има такви невидливи бои?:?? и како можам да го ресетирам чипот? и дали можи на пример има од бојата усте малце на газерот и да не ја црпам скрос да е извадам и да ја наполнам а што велите???

Jove

  • Guest
јас користам ресетер го купив 500ден и бои 100милилитри 150 мислам беа така терам 5-6 месеци ама мн се течни боите не се густи и брзо се трошат

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: кај можам да набавам боја за епсон
« Reply #11 on 26.10.2010, Tuesday, 14:52:01 (Edited 26.10.2010, Tuesday, 15:48:13) »
а да не го изпразнам скрос кетриџот за да не се затвори чипот   ќе  може да го наполнам а што велите?

Offline Shotgun

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
    • http://bitless.mk
Одг: кај можам да набавам боја за епсон
« Reply #12 on 26.10.2010, Tuesday, 17:15:30 (Edited 26.10.2010, Tuesday, 17:20:42) »
Кертриџите со чип бројат колку страни си испечатил и по одреден број печатења софтверот ќе ти кажува дека кертриџите ти се празни, иако тие не се. За кертриџите имаш хардверски ресетери кои работат на батерија и го враќаат бројачот на нула. Ги има и тоа сум го правел. За софтверски дали може да се ресетираат не знам.


Споено мислење: [time]26 Октомври 2010, 17:17:04[/time]
Иначе по долги години зае*авање со бои и шлакање со шприцови итн... си купив црно-бел ласер за 50 евра и сега сум рает!!!

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
колку пари е таков ресетер?

Jove

  • Guest
500ден е ресетерот  :o :o ;D во сите продавнициза компјутери