Author Topic: Бројач горе-доле (up-down)  (Read 2329 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Бројач горе-доле (up-down)
« Opened on 02.05.2010, Sunday, 16:47:32 (Edited 02.05.2010, Sunday, 19:58:17) »
треба да правам бројач што ке брои нагоре и надоле...Devil ми даде шема една со cd40110 ама со 4 дисплеи, а мене ми треба еден и си ја правев плочката според таа шема што ми ја даде Devil само без останатите 3 цифри ама па забегава колото..кога ке го уклучам (12V) на дисплејот си покажува 1, и кога допирам на некој од влезовите со жичка што е извадена од + од напојувањето почнува да забегава дисплејот...те 6 покажува те 8 те 4 се покажува....ама па не ги покажува по ред... што би можело да му биде???

Шема:



Плочка:

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: бројач горе-доле
« Reply #1 on 02.05.2010, Sunday, 17:18:01 (Edited 02.05.2010, Sunday, 17:21:40) »
Ај пробај со помал напон носи му
стави му на интегралното директно на плоча од долу еден кондензатор од 100nF на нозете од напојувањето, доколку има некој паразитни осцилации да се поништат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: бројач горе-доле
« Reply #2 on 02.05.2010, Sunday, 19:57:32 »
Познат проблем. Се работи за таканаречено Switch-bounce, т.е. секој механички прекинувач пред да вклучи неколку пати многу брзо отскокнува од металната површина и тоа создава повеќе од 1 импулс што бројачот без да видиш ги брои. Решението се вика: debounce и не е едноставно, да беше бројачот со микроконтролер се решава тоа со пауза при проверката на копчето (софтверски debounce). Хардверски со електроника се решава со ставање на копчето или на моностабил или ставање на шмитов тригер. Ова ќе ја усложни шемата двојно но ти за проба можеш да направиш нешто што не гарантира сигурно решение но може да помогне а тоа е да ставиш кондензатор од 100nF паралелно со секој од тастерите и пробај дали ке има подобрување.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #3 on 02.05.2010, Sunday, 20:11:12 »
епа тука треба да се донесе електронски импулс
може некако да се изведе со оптокаплер
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #4 on 02.05.2010, Sunday, 20:59:16 »
борче тоа беше проблемот, а решението го најдов во ЕМИТЕР 3/09 со the good old NE555...поврзан како моностабилен мултивибратор....сега брои како лудо.... ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #5 on 05.05.2010, Wednesday, 23:13:09 »
може да ја поставиш шемата (секако ако можеш нацртај ја пошо како шо знам не е дозволено да се скенира и да се објави)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #6 on 05.05.2010, Wednesday, 23:31:54 »
Може да ја нацрта неговата измена на постоечката шема како е имплементирано
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #7 on 06.05.2010, Thursday, 01:11:59 (Edited 06.05.2010, Thursday, 11:17:01) »
еве бе луѓе...за вас ако треба и гол ке се бањам у када  ::)

П.С. незнам како да ги ставам прикачените фајлови како слики тука....


Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #8 on 06.05.2010, Thursday, 03:40:06 »
Прикачените слики што се директно на форумот се ставаат да се гледат вака: Значи го правиш постот (мислењето) и ги атачираш сликите. Ставаш места за слики (копчето за слика, ентер па пак копчето за слика од тулбарот) колку што имаш прикачени слики. Го постираш постот. Потоа кликаш откако ке се отвори постот десно на иконата што е за промена за да ти се претвори текстот во постот како едитабилен. На секој од прикачени фајлови подолу му правиш: десно копче и Copy Link Location и во текстот каде што претходно си ставил празни маркери за слики ([ img] [/ img]) внатре го пастираш линкот кој си го копирал. Ова го правиш за сите слики што си ги прикачил. Пробај!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #9 on 06.05.2010, Thursday, 11:17:28 »
i DID IT!!!! фала борче за објаснувањето
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #10 on 06.05.2010, Thursday, 11:23:57 »
Bojan тоа ти се вика - „За вас ако треба и гол во женска бања ќе влезам“. :) :D
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #11 on 06.05.2010, Thursday, 11:39:36 »
хахахахаха во право си, нема што  ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #12 on 06.05.2010, Thursday, 17:44:23 »
Bojan тоа ти се вика - „За вас ако треба и гол во женска бања ќе влезам со раци у џеп“. :) :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #13 on 07.05.2010, Friday, 00:59:35 »
ааааааах луѓе ако ве има во ова време на форумов помагајте!!!! го однесов бројачот во школо и со кратки жички супер си броеше, па за да се поврзе треба да се употребат големи жици и...бројачот почна да скренува од жиците.. кој го знае што им е, па дајте некој предлог како да се реши тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Бројач горе-доле (up-down)
« Reply #14 on 07.05.2010, Friday, 01:01:33 »
Употреби аудио кабел (што е оклопен со маса) или коаксијален кабел.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.