Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 79193 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Еве со неонки и мнооогу стар скенер од оние галичкине по 100 тона што тежеа :)

Code: [Select]
http://eigio.user.lt/index.php?id=2&uid=100001
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па и ја ќе идам на шопинг во Бувлјак!!Ако може ќе се видиме!!!Барам стари телефони Панасоник со оние црнине антени!!??ако има некој да се договориме!!И од колку саат ќе идеш Бојан!!!???


накај 8 и нешто ке станам, да отидам накај 9 саат таму...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве со неонки и мнооогу стар скенер од оние галичкине по 100 тона што тежеа :)

Code: [Select]
http://eigio.user.lt/index.php?id=2&uid=100001

Да де, чоекот си го преправил, зашто да не, ако бил расипан ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Значи отпаѓа скенерот како донор со што отпаѓа и проектот ув осветлувач (додека не најдам скенер фром скрап на бувљакот), ја договорив работата за моторот и ќе биде ОК ќе можам да скенирам пак, пошо цела година немав скенер сега ако проработи како што треба ќе рипам и скокам и цупкам од радост :)
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
да прасам имам скенер дома е сеа дали може на скенерот да се стави плочката со фолијата и да се пушти да скенира на највисоко ниво 300дпи или не знам колку там највише е и тоа да се повторува неколку пати ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама тие не се UV скенери (мада има и такви, имам видено, ама тие се многу скапи и имаат резолуции некои баснословни од 2400 dpi или нешто во тој стил). Освен ако не е таков, мислам дека напорот ќе ти биде залуден :S, мада пробај, нема што да изгубиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Да се надоврзам на темава немам правено одамна плочки па денеска правев една набрзина и лошо ми излезе, еве што користам:

- Ласерски принтер Lexmark E120
- Обичен бел лист
- Пегла
- Бакарна блочка ( исчистена со ВИМ од мрснотии )


Пеглам едно 30 секунди притискам силно ја мокрам плочката и пак пеглам едно 3 , 4 пати ама кога ја ставив плочката во ладна вода ја вадам хартијата пополека и гледам пола водовите не ми се пресликале на плочката  ???

Па ако има некој слична постапка да ми објасни што да применам во мојава постапка. Дали да пробам со тенка фото глоси хартија ?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај со онаа што е фолијана за графоскопи или мрсна хартија од некое списание ;). Јас немам правено плочки со тонер-трансфер, ама други викаат дека доста успешно било со мрсна хатија од списание или со проѕирната хратија за графоскопи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пробај со тенка сјајна хартија од списанија, само барај некој побел лист, да нема многу слики на него печатено.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
држи подолго притиснато со пеглата, и притискај посилно
мене во 80% од работата секогаш така ми успеваат без ниеден прекин да има :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
вака јас користам една хартија која се продава 25 ден. парче лист!!Но кога принтам на ласерски ставам на најцрно и сега кога пеглам на 1,5 ја поставувам пеглата и едно 15 мин. држам на крајот со врвот од пеглата убаво силно стискам додека не се видат линии на хартијата,ама сега немој да ја запалите туку само да зацрне!!Претходно е убаво исчистена плочката со волнен алуминиум и со крпче(марамче,шамивче) намокрено со ацетон ја бришам плочката и ја оставам да се суши едно 1-2мин.!!!Попрецизен е процесот со правење на плочки со Поситив 20 и УВ диоди(лампа)!!
Извинете за оф-топиков!!

Offline TRAJKO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
јас правам со Позитив 20 спреј!!Инаку ги правам во серија!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за сериско производство подобро ти е со сито печат да ги правиш...повеќе се исплати...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
SKOLS: не е лошо да нипишеш како се вика хартијата за да можам да ја купам.

Devil: сто пати притискам ,целиот легнав на пеглата со се мојата тежина :) и пак пола водовите не ми се пресликуваат .

Принтерот ми е неместен на best quality.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Плочката мора да биде идеално чиста иначе нема да се лепи тонерот, изрибај ја со вим и после пребриши ја со ацетон и не го допирај бакарот со прсти. Не мора да притискаш превише, нормален притисок е доволен. Ако не се лепи тонерот и после ова, пробај зголеми ја температурата на пеглата или пробај со некоја друга хартија - барај што потенок тн. "кунздрук" (сјаен).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio