Author Topic: SMPS 12V to +/-35V  (Read 8307 times)

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #15 on 11.02.2012, Saturday, 16:35:14 »
Mozda se i poznavame dodaj me na facebook da te vidam mozda i jas ke se setam ;) A ako imash mozda nekoj kontakt so gazdata od casopiso mail ili bilo so prati mi da go kontaktiram coveko sigurno ke isprave ;)
"Master, I am here to serve you..."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #16 on 11.02.2012, Saturday, 16:42:02 »
facebook не користам воопшто! Сите што ми требаат лишно и персонално ги гледам и слушам  ;D ;D
Еве го написот:

Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3911
а ти слободно обрати се овде

Code: [Select]
http://emiter.com.mk/kontakt.php
и тој ке го добие твоето барање за преиспитување на ставовите  ;D ;D

Остави маил и сигурен сум дека ке ти одговори!

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #17 on 11.02.2012, Saturday, 16:46:38 »
Na taj i napisha ;)
"Master, I am here to serve you..."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #18 on 11.02.2012, Saturday, 16:49:17 »
Ако не одговори ,ке отвориме нова тема!! 8)

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #19 on 13.02.2012, Monday, 15:03:46 (Edited 13.02.2012, Monday, 15:07:29) »
Pozdrav drugari...Posledno so e isprateno na redakcijata od casopiso EMITER:

Postovani

Mi se javi drugar od Makedonija i mi reche deka vo vashiot casopis ЕМИТЕР 1/2012 e objaveno samo pojachaloto a deka u slednio broj treba da se objave SMPS konvertoro koj go od mene zema (S. S.)Zboruva i so advokat od Skopje i so mnogu luge i mislam deka mozeme se ovoa mirno da go resheme. Konvertoro mozete da go objavete u originalna postojba kako sum i pravobitno postavil mozete da dobiete i sliki i dokumentacija i nacrt na plocka i se so sum i kako rabotil so detalni uputi. Advokato vika deka sum na vreme javil i kazal na redakcijata deka e proekto moj a ne na Slavko i deka sum se blagovremeno oglasil a via ste imale i vreme i resursi da e taa greshka ispravete i da reagirate onaka kako treba. Jas samo trazam da u taj SMPS stoe moeto ime i prezime oti jas sum i najzasluzen zatoa so rabote. U izvori na dokumentacija mora da pishuva deka e toa Poljski AVT, mora da pishuva deka go e taj proekt pocnal Gevv od Turska www.320v.com a zavrshi jas od elektronika.ba Iskreno mislam deka ne treba da se tuzakame i vleceme po sudovi zarad covek kako (S.S.) koji zima zaslugi za tugi ideji i tugja rabota. Ne znam da li sakate da objavete i kakvi razlozi imate da go shtitete i pravdate istiot ali on e na site mozni EX SFRJ forumi za elektronika baniran i isfrlen oti se ponasha taka kako se ponasha. Vi prativ sliki i obezbedi dovolnu dokazi da svatete deka negovoto ime i prezime ne zasluzuva da bide ispred proekti koji ne sa negovi...Se so sum pishuval na redakcijata paralelno e kopirano i na makedonskio forum za elektronika i na forumo elektronika.ba taka da vashata odluka e pratena od pogulem broj lugje. Sega via odlucuvate dal ke go objavete ovoa i ke stanete na strana na S.S. i krazba i prezimanje tugji zaslugi i so toa ke e unishtete reputacijata na samiot casopis ili ke stanete na mojata i mozda ke dobiete ushte proekti za objavuvanje od nekoj koj e stvarno neshto rabotil. Kako god da odlucete ve molam da mi odgovorete na mojot e-mail:
tesla017@yahoo.com da bi i jas mozel da blagovremeno reagiram.
Srdacen Pozdrav od
Dragan Ilic
Beograd/Stip
"Master, I am here to serve you..."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #20 on 13.02.2012, Monday, 15:53:41 »
ти имаат вратено до сега нешто??? или само ти им имаш пишувано пораки???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #21 on 13.02.2012, Monday, 16:00:02 (Edited 13.02.2012, Monday, 21:51:36) »
Izgleda samo jas pisuvam poraki nishto ne odgovarat...



Najdome zaednicko reshenie i dobiv odgovor od uredniko na casopiso EMITER. Sega e se vo red :)
"Master, I am here to serve you..."

Offline toni_kaan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #22 on 05.05.2012, Saturday, 02:29:34 »
значи колку што разбрав ова служи од влез 12в на излез 35в и значи за у кола може да се стави засилувач на 35 в ако може супер одма го правам имам засилувач на 35в 2х50w и ова трафо или што е дали е од компјутерско напојување и уште нешто некој да ми каже колку пари би чинела плочката  :-[

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #23 on 05.05.2012, Saturday, 03:03:04 »
да, од компјутерско напојување е трафото, ама треба да побараш баш такво трафо како што е напишано во проектот, и по можност напојувањето да е направено со TL494 за да се извади кондензаторот што се користи за одредување на фреквенцијата...и колку пари ке е не би требало многу да биде, зашто повеќето делови се рециклираат од компјутерско напојување...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline toni_kaan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #24 on 05.05.2012, Saturday, 09:25:15 (Edited 05.05.2012, Saturday, 09:32:41) »
аха значи имам старо напојување и го отворив и има во него 3 трафа, тие двете се ептен малецки а има едно поголемо и на него пишува El-33 YC дали такво трафо треба, и колку w макс ке може да се направи засилувач за у кола, и уште нешто ако може некој да ми прати монтажна шема и список со делови.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #25 on 05.05.2012, Saturday, 09:51:34 »
Ако го прочиташ целиот пост ќе откриеш дека шема, плочка и се што ти треба е дадено во линкот на почеток... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline toni_kaan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #26 on 05.05.2012, Saturday, 11:03:04 (Edited 05.05.2012, Saturday, 12:02:57) »
аха еве ја најдов само сега да ми кажете дали е оваа за на плочка

Offline tesla017

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
    • yu3ma
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #27 on 05.05.2012, Saturday, 13:19:44 »
Toa e taa plocka.

Transformatoro mora da bide dobar i da se potraze so dobri namotki.


"Master, I am here to serve you..."

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #28 on 21.07.2016, Thursday, 15:46:34 »
Дали ова SMPS или било кое друго SMPS може да се користи како драјвер за 2x100W LED, ако излезниот напон се прилагоди на потребниот од 32-35V? Готовите драјвери во споредба со ова се релативно поскапи.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: SMPS 12V to +/-35V
« Reply #29 on 21.07.2016, Thursday, 17:57:28 »
LED диодите се гонат струјно. Не напонски.