Author Topic: Соларен ФМ предавател  (Read 677 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Соларен ФМ предавател
« Opened on 06.02.2011, Sunday, 12:47:56 »
Од богатиот избор издвојувам една шема која моиве во КМТ ја изработија ( да го пофалам Бојан).Тоа е ФМ предавател со 3 транзистори и се напојува со соларни келии.Меѓутоа,бидејки немавме соларни келии (а богами ни сонце!),го направија
на батерии.Работи ОК ,а дометот му е солидни 800-1000м со класична ТВ антена (рибина коска) која е врзана на излез.Напомена П филтерот на излез се дотерува со растегнување на намотката ,или ако имате тримери ставете ги и со нив подесувајте!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Соларен ФМ предавател
« Reply #1 on 06.02.2011, Sunday, 19:14:30 »
Е ова е супер за на терен, само кај да купиш соларна келија а да не е со претерана цена ?
Друго што ме интересира, ако е можно да се доработи уште еден мал склоп и да се стави аклулуматорче па дење да се полни акумуматорчето а и да емитува предавателот а ноќе да работи со струјата од акулуматорот.
Трето нешто што ме интересира, зошто на многу шеми гледам 2N2222 како засилувач кога тој транзистор не засилува или засилува толку многу малку што неможе да го примети мојот VF мерач.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Соларен ФМ предавател
« Reply #2 on 06.02.2011, Sunday, 19:34:56 »
Не знам каде ги купуваш ти транзисторите!? Јас имам СГС 2Н2222  со појачување од 80-92.Може да се стави соларен полњач и така да се напојува 12В акумулатор  кој  ке  го напојува предавателот! Ке ставам нешто наскоро.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Соларен ФМ предавател
« Reply #3 on 06.02.2011, Sunday, 19:40:33 »
Па мојот е купен од логинг, иначе е марка CDIL и е 20 денари :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Соларен ФМ предавател
« Reply #4 on 10.02.2011, Thursday, 16:33:50 »
Еве една шема за регулација на полнење на мал акумулатор од 12 В 24 Ачаса .Тој се полни со електроникава  и соларна батерија со напон од 18 В 0,15А. Деловите за полначот мислам дека лесно можат да се најдат.

Споено мислење: 10.02.2011, Thursday, 16:34:13

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Соларен ФМ предавател
« Reply #5 on 10.02.2011, Thursday, 16:47:37 »
патем, што  е ова кмт, итака спомна.. ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Соларен ФМ предавател
« Reply #6 on 12.02.2011, Saturday, 17:18:11 »
КМТ = Клуб на млади техничари (Народна Техника - Велес)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Соларен ФМ предавател
« Reply #7 on 12.02.2011, Saturday, 20:11:41 »
добра работа, Браво!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Соларен ФМ предавател
« Reply #8 on 13.02.2011, Sunday, 02:59:48 »
Од богатиот избор издвојувам една шема која моиве во КМТ ја изработија ( да го пофалам Бојан).Тоа е ФМ предавател со 3 транзистори и се напојува со соларни келии.Меѓутоа,бидејки немавме соларни келии (а богами ни сонце!),го направија
на батерии.Работи ОК ,а дометот му е солидни 800-1000м со класична ТВ антена (рибина коска) која е врзана на излез.Напомена П филтерот на излез се дотерува со растегнување на намотката ,или ако имате тримери ставете ги и со нив подесувајте!
фала фала за пофалбите, не требаше до толку  ;D

...се зафркавам...алал да им е на дечките што го направиле ова :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)