Author Topic: Безжична бубица за препишување  (Read 5681 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Безжична бубица за препишување
« Opened on 22.04.2013, Monday, 23:27:23 (Edited 22.04.2013, Monday, 23:41:25) »
Да напоменам дека сум против било какво мамење на испити и слични фазони,ама не можам да гледам и читам ,а да не ги предупредам можните потенцијални препишувачи на каков ризик се излагаат.Иако некој ке ми замери дека му расипувам бизнис,сепак да се знае дека е ова Форум и секој има право на свој избор,со оглед дека цените се многу *солени* на готовите бубици.
Во основа тоа е еден мал НФ појачувач ( со LM386,или TDA2822,7052.....од компјутерски звучници само еден канал!)кои се користат за појачување со сигнал од  мобилен најчесто или некој приемник на кој се слушаат одговорите на прашањата.Овде новост е што на излез на појачувачот место звучник или слушалка,преку еден отпорник од 0,3-1 ом 1/4 W се поврзува една намотка од десетина намотки о,2 мм лакирана жица која всушност правиеден вид на предавателна антена и преку неа ,преку индукција сигналот се пренесува до неодиумското магнетче кое ви е ставено во ушната школка  и ги прима електромагнетските бранови од намотката.Намотката е ставена околу гушата ,а на појачалцето му се врзани две паралелно споени батерии од 9V како напојување подолго да траат.Ништо посебно,освен што со магнетчето може да се пробие мембраната на увото и да останете глуви.Подобра варијанта е да земете само слушалка со ергономска гума која се вметнува во увото,или да си направите од заботехничка пластика анатомски обликуван чеп со слушалка од 32 оми внатре! Добро поле за експериментирање.Шемите се во .рар формат.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Цените се солени, тие 1500денари ги продавав претходно, сега ги продавам по 3000ден. Ако некој сака да ги купи добро, а ако нашол поевтини СЛОБОДНО нека ги купи!...на испит тоа би звучело
    “а?! шо? како?...чекај чекај, пред то не те слушнав!“
За моиве бубици гарантирам дека немаат мана, изработени се...многу години до совршенство да ја доведам. А да, принципот е тој...па ако некој е доволно вешт нека ја изработи оваа па да видиме...прво самата изработка не е лесна, второ нема ни да си ја изврши задачата оваа бубица. Препишувањето е лошо, ама јбг некој од тоа живее.
    Воопшто не замерувам што квариш бизнис, и онака нема шанса некој да ја изработи оваа, а камо ли нешто од далеку блиску до моите  8) .

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Препишувањето е лошо, ама јбг некој од тоа живее.
Некој може и да умре од тоа. Има многу доктори, инженери и други, што на таков начин земале диплома, а воопшто не ја познавват работата што треба да ја работат, и со тоа доведуваат во опасност нечиј живот.
Жан

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Е да, си во право...макар шо не е тоа моја работа не сум до таму...препис сметам на пример...мора да положиш индустриска електроника, а тебе воопшто не те интересира. Те нитересира се што е од штекот навака - ниска струја - електроника, а едноставно мораш. А дека постојат имбецили, паразити и неинтелегентни суштества тоа од нас не зависи...тие на приватен факултет ќе купат диплома и пак ќе бидат истото. Едноставно “ You have no power in here". Не зависи од нас. ;)
И да бидеш поштен, нема аир...можеби имам 16, ама мислам дека доволно знам :/

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е да, си во право...макар шо не е тоа моја работа не сум до таму...препис сметам на пример...мора да положиш индустриска електроника, а тебе воопшто не те интересира. Те нитересира се што е од штекот навака - ниска струја - електроника, а едноставно мораш. А дека постојат имбецили, паразити и неинтелегентни суштества тоа од нас не зависи...тие на приватен факултет ќе купат диплома и пак ќе бидат истото. Едноставно “ You have no power in here". Не зависи од нас. ;)
И да бидеш поштен, нема аир...можеби имам 16, ама мислам дека доволно знам :/

Од се може по нешто да се научи, и јас сум имал испити кои (барем тогаш) сум мислел дека „врска немаат“, ама подоцна работата излегла дека ми притребало дел од тоа.

И прекинете со дискусијава, не е поврзана со тоа кој колку знае или не знае, дали ќе препишува или не, поврзана е со уредот. Ако некој има нешто да додаде за тоа, бујрум, ако не, отворете си тема во секцијата за Општа дискусија (муабети надвор од електрониката).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
самава тема е отворена со
Да напоменам дека сум против било какво мамење на испити и слични фазони,ама не можам да гледам и читам ,а да не ги предупредам можните потенцијални препишувачи на каков ризик се излагаат.Иако некој ке ми замери дека му расипувам бизнис,сепак да се знае дека е ова Форум и секој има право на свој избор,со оглед дека цените се многу *солени* на готовите бубици.
Па се фативме за тој дел повеќе него за делот со принципот на работа. Иначе Гига, на секој аргумент другиот ќе има нешто да каже па никогаш не ќе разбереме, има многу што учиме џабе а има и корисно така да, еф јас да прекинам со дискусијава.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Безжична бубица за препишување
« Reply #6 on 23.04.2013, Tuesday, 14:37:04 (Edited 23.04.2013, Tuesday, 14:44:34) »
Цените се солени, тие 1500денари ги продавав претходно, сега ги продавам по 3000ден. Ако некој сака да ги купи добро, а ако нашол поевтини СЛОБОДНО нека ги купи!...на испит тоа би звучело
    “а?! шо? како?...чекај чекај, пред то не те слушнав!“
За моиве бубици гарантирам дека немаат мана, изработени се...многу години до совршенство да ја доведам. А да, принципот е тој...па ако некој е доволно вешт нека ја изработи оваа па да видиме...прво самата изработка не е лесна, второ нема ни да си ја изврши задачата оваа бубица. Препишувањето е лошо, ама јбг некој од тоа живее.
    Воопшто не замерувам што квариш бизнис, и онака нема шанса некој да ја изработи оваа, а камо ли нешто од далеку блиску до моите  8) .

Споено мислење: 23.04.2013, Tuesday, 14:44:34
E,сигурно многу знаеш  за 16 години,де! ;D ;D Абе,извини ама нашиве генерации го измислија овој принцип пред 20 и кусур години ;DНе си бил роден.Тогаш немаше ФМ предавателчиња во минијатура,ретки и скапи беа кондензаторските и електретските микрофони,па мораше и вака.Ама,има уште неколку финти кои никој не ги кажува ( не конкретно за ова бубица!).Со оглед дека е одамна направена,успешна е и функционира.И тоа не со магнети во уво,има и друг начин,ама друг пат за тоа.А за бизнисот ке видиме... ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
самава тема е отворена со
Да напоменам дека сум против било какво мамење на испити и слични фазони,ама не можам да гледам и читам ,а да не ги предупредам можните потенцијални препишувачи на каков ризик се излагаат.Иако некој ке ми замери дека му расипувам бизнис,сепак да се знае дека е ова Форум и секој има право на свој избор,со оглед дека цените се многу *солени* на готовите бубици.
Па се фативме за тој дел повеќе него за делот со принципот на работа.

batka само напомена зошто ја отвора темата (барем јас така го сватив), но поентата на темата не е таа. Јас сватив дека поентата на темата е самата бубица (шемата, изработката, итн.).

ОК, ајде, доста со off-topic дискусиите „мојата бубица е подобра од твојата“. Нема потреба од тоа, форумов не е наменет за тоа. Ако споредувате определени параметри (квалитет на приемен сигнал, квалитет на аудио сигнал, мерено со адекватни инструменти), ОК, но само вака „на зборови“... нема потреба.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,јас го разбирам,си го штити бизнисот ;D.Ајде,ако има некој конкретно за бубицата ;)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Батка нема што да штитам, и онака немам продадено ништо засега...гига рече параметри некои, параметри јок ако има некој нека направи па да ги споредиме. :D

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Упаѓам во малку стара тема но...
За оваа бубица со ОВАА шема да работи како што треба има уште многу што не е опишано.
Оваа шема не работи добро на 9 волти и + брзо ја троши батеријата.
Оваа шема работи на 18 волти односно 2 батерии од 9 волти и тоа мора да бидат алкални за да работат.
Доколку не е убаво изработена оваа шема знае да грее и многу пати се случувало луѓе да се жалат на изгореници и огромни пликови!!! Така да ако мислите да правите ваква бубица и истата да ја изнајмувате/продавате тестирајте ја 2-3 саати приклучена на батерии и проверете ја температурата.
Со десетина намотки ништо не правите. Потребни ви се повеќе од 50
(ако сакате бизнис да правите ќе мора да тестирате)
Магнетчињата што идат во уво се наоѓаат малце потешко. Но доколку некој сака нека ми пише ПП, јас имам може да му продадам.

Братучет ми ме навлече на ова па и јас извадив некој денар... НО не со оваа шема. Он купи бубица за 2500 денари, ја отворивме и видовме што има внатре. Па сега си го терам бизнисот.

Совет до оние кои мислат да почнат со ова:
бидете 100% сигурни дека бубицата ќе ја заврши работата.
Внимавајте како и на кого изнајмувате!!!

Од мене толку. Се надевам на некој ќе му биде ова од помош ако сака да работи со ова.




Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Знаеш што,јас сум против препишување! Тоа е мамење,пред се е лошо за оние што учат ,а добиваат помали оцени,Затоа ,во јунскава сесија тројца студенти(препишувачи) малку поврескаа и излетаа од испит,кога еден мој пријател си набави еден сметач на вакви чуда ,кој во нивна близина ствара дисторзија од која им се крева коса на глава на препишувачите.Е,па ке размислат дали треба да купат или не и на ваков начин да мамат на испит.Се има почеток и крај.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
далеку е од ова мојата шема, не ја тестирам по 2-3 сати, чим добијам чист звук или само вибрација без да ставам во уво ја давам :)

И да, обично продавам, не изнајмувам. Давам на заем за безпари на мои луѓе :D

На форумов досега неам продадено. Само се “закасавме“ со Батка за џабе. Треба да си на факултет, да си во контакт со студенти и сл. јас немам многу продадено, концептов беше од едно другарче, 90% од дизајнот е негов, јас се глупирав, тепав досада и открив многу јака работа - тек до совршенство тогаш ојде :D. Во секој случај тоа шо ќе го продајш да е квалитетно :D

кој во нивна близина ствара дисторзија од која им се крева коса на глава на препишувачите
недајбоже е ова :/

п.с. Наколче, пивото ти го памтам!  ;D

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
batka

Има решение и за тоа... се исклучува батеријата за време на испитот... и онака нема да го положи ама нема да вреска.


stiffy

Чим имаш 16 години си малолетен... што значи само безалхохолни пијалаци може. Кога ќе дојдам наОхрид.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ок.ама како ке знае препишувачот дека профата носи ометач? Значи,мора за проба да го вклучи.тоа е човечка психа,мора да проба,зошто би ја носел инаку бубата? 8)