Author Topic: Ми треба инфо за цена на бормашина за бушење електронски плочки  (Read 4140 times)

Offline Bucho

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Планирав и јас да праам една бормашинка ама проблемот ми е футерот ,ова би требало да е со дупка на средина!барем на мене така ми изгледа,а дали одговара цената кажете ваше мислење?
Code: [Select]
http://www.conrad.com/Drill-chuck-0.5-3.2mm-for-mini-drills.htm?websale7=conrad-int&pi=813507&ci=SHOP_AREA_17608_1506030&ireusocl=1

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Ако некој сака да прави бурмашина за бушење на плочки може да ја искористи главата од некое старо видео (пошто и така веќе никој не го употребува) на 12 В само треба да направи еден држач (футер) за бургијата, како футер би можело да послужи обична редна клема, а таа редна клема може да се прицврсти дирекно за штрафот кој доаѓа во средината на главата.. ке ставам слики деновиве како тоа јас го изведов :D

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Кога сме кај футерот мене пред толку години ми го направија во РЕК Битола на дребонг прво го оформија телото после го издупчија на глодалка со 1mm од предната страна а од задната страна го издупчија до пола со 4mm потоа го засекоја до пола со пила дебела 1mm на две места под агол 90 степени, футерот е составен од три делови ако имате можност да поглeдните во емитер каде што е објавена  видите,сега ваков како што е фаќа од 0.5-1.5mm сосема доволно за сите потреби, поголема дупка од 1,5mm кај ППК многу ретко се користи.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Планирав и јас да праам една бормашинка ама проблемот ми е футерот ,ова би требало да е со дупка на средина!барем на мене така ми изгледа,а дали одговара цената кажете ваше мислење?
Code: [Select]
http://www.conrad.com/Drill-chuck-0.5-3.2mm-for-mini-drills.htm?websale7=conrad-int&pi=813507&ci=SHOP_AREA_17608_1506030&ireusocl=1

Цената е ОК, барем според мене ;).

Ако некој сака да прави бурмашина за бушење на плочки може да ја искористи главата од некое старо видео (пошто и така веќе никој не го употребува) на 12 В само треба да направи еден држач (футер) за бургијата, како футер би можело да послужи обична редна клема, а таа редна клема може да се прицврсти дирекно за штрафот кој доаѓа во средината на главата.. ке ставам слики деновиве како тоа јас го изведов :D

Ја знам оваа финта, и мене ми има текнато ;). Има само еден проблем, бургијата осцилира, не е баш на средина, и често се случува да се скрши поради ова :S. Плус, поради несиметричноста на „футерот“ (има главички од шрафчиња на едниот крај), целата бормашина осцилира :S, се тресе во рака ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Решението со штрафчина од страните не е добро се јавува дебаланс, овој футер како јас што ви го прикажав е симетричен нема ништо што штрчи и бидејќи е работен на дребонг се е центар и ништо не осцилира (футерот јас го замислив како мал и е ист како вистинските само малку изменет во начинот на стегање на бургијат) моторот има 30000 вртежи а јас го работам на околу 2/3 од вртежите и е мирен нема вибрации и прецизен,секое друго решение за футер освен вакво  нема да биде добро ќе крши бургии, од кога го направив после една година бев кај еден златар да ми изгравира нешто и видов дека и наговата машина на крагот од сајлата има футер ист како овај

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мисла дека станува збор за штрафот кој што счужи за стегање на главата од моторот, т.е. на осовина од роторот и футерот, на спојот, инаку како ќе ги прицврстиш, ско нема винт на нив. Имам направено неколку "home made" бурмашини, не дека не тресат, ама сосема малце, така да не е воопшто проблем да избушиш 2-3 плочки, исто така дупките не се подебели од 0.9мм, а за поголеми отвори користам стандардна бормашина...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мисла дека станува збор за штрафот кој што счужи за стегање на главата од моторот, т.е. на осовина од роторот и футерот, на спојот, инаку како ќе ги прицврстиш, ско нема винт на нив. Имам направено неколку "home made" бурмашини, не дека не тресат, ама сосема малце, така да не е воопшто проблем да избушиш 2-3 плочки, исто така дупките не се подебели од 0.9мм, а за поголеми отвори користам стандардна бормашина...

Јас зборував за тресењето на „футерот“, ако „футерот“ е направен од клеми, тоа ми беше поентата ;). Инаку, да, ако е обичен футер, ќе осцилира само поради шрафчето за стегање, ама сосема малку ;). И тој проблем може да се реши со поставување на два шрафа на спротивни краеви од футерот или со поставување на три шрафа, а секоја од оските на шрафовите да бидат на растојание од 120 степени една во однос на друга ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Порано додека немав мини бормашинка и користев мотор од грамофон и клема како футер, проблемот со центрирањето на бургијата го решавав така што мотав полна бакарна жица на долниот крај од бургијата кај што влегува во клемата, за да нема луфта внатре и така ја стегав со штафчето, тресењето беше минимално ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
футерот можи да се постави на моторот на два начини и да не треси првиот е најдобар да се изработи дупката кнап па да се загрее футерот а моторот да се олади и така да се намести футерот и кога ќе се изедначат температурите ќе се стегне само, или футерот да се прицврсти со еден штраф но без глава претходно на местото каде ќе се става штрафот да се забуши малку осовината од моторот а штрафот да се наоштри на врвот и кога ќе се заврти штрафот да не штрчи на осовината туку да е долг онолку колку што е длабока дупката така нема да има маса која ќе предизвикува тежински дебаланс.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
е колега сталак е сосема друга работа... или цнц дупчалка, сама што буши... пууу ќеој...

Offline dachomk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Male
Оди ви Хубо и куписи, 1900 денари е, има има за гравирање сајла.