Author Topic: Ми треба инфо за цена на бормашина за бушење електронски плочки  (Read 4140 times)

Offline boki-cair

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Ми треба инфо за цена на бормашина за бушење електронски плочки
« Opened on 09.03.2011, Wednesday, 01:30:50 (Edited 10.03.2011, Thursday, 16:19:20) »
Здраво до сите ме интересира кај можам и за колку пари бормашина за бушење плочки од за футер од 0,7мм ви благодарам
п.с. не е важно дали е нова или половно

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ја во алфа зедов 560 денари, има и од 520 денари...

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
јас ја земав од поранешниот електронинвест и беше околу 550-600 ден, а сега стварно незнам од каде да купиш :-\

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
могуќе е и на ѓупскиот пазар да го има.

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Јас користам од мотор од касетофон и посебно си купив футер од 150 ден нов речиси две години ја користам.Мислам дека тоа тие најдобра комбинација.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас користам од мотор од касетофон и посебно си купив футер од 150 ден нов речиси две години ја користам.Мислам дека тоа тие најдобра комбинација.

Од кај го купи футерот? Јас барав некое време, ама гледав дека нема да се најде и се откажав :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Јас ја купив од БТ електроника околу 600 ден. мислам беше. Исто така таму имаШЕ футери околу 50 ден беа ама тоа пред 2-3 год. сега незнам како е.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас купив за 200-300 денари од битола, ги има разнии димензии
кога ќе идеш кажи ќе одиме заедно ќе побараме :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас си купив една глодалка за 1200 денари од автопазар, може да се стави бургија од 1мм (или 0,7), си се регулираат вртежите и дури 150W е...таква имав видено и на зелен пазар пред неколку месеци, ама дали уште ја има незнам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Јас користам од мотор од касетофон и посебно си купив футер од 150 ден нов речиси две години ја користам.Мислам дека тоа тие најдобра комбинација.

Од кај го купи футерот? Јас барав некое време, ама гледав дека нема да се најде и се откажав :S.
Футерот го купив од продавница за електроника у прилеп која што сега е затворена.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
јас купив за 200-300 денари од битола, ги има разнии димензии
кога ќе идеш кажи ќе одиме заедно ќе побараме :)

ОД кај ги зеде и кога ги зеде???
Кај да барам јас?! Дебојо, по тезгите??????
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
околу дебојот по продавничките, само што можно е да имаат поскапено незнам не сум сигурен
бајаги време помина од тогаш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Јас си зедов од алфа 1400ден Pro's Kit се вика мини бормашината има повеќе футери и фаќа бурги од 0,5 до 3 ка(ги има бургите во сетот), работи на напон од 12волти (12000 обртаи) ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Јас пред едно 15 год. направив дупчалка  специјално изработена за бушење на ППК со неа е задоволство да се бушат плочки целата е скоро рачно изработена има мотор 70W и 30000 вртежи и регулатор за вртежи, моторот со механизам се спушта вертикално на плочката бушењето е прецизно и без грешка и капацитет на бушење  со добра рутина до 2500 дупки на час. Ја имав објавено во Емитер за сите електроничари да си направат и да уживаат во бушењето на дупки и да заборават на кршење бургии