Author Topic: Купувам радиопојачало Риз  (Read 1449 times)

moliv

  • Guest
Купувам радиопојачало Риз
« Opened on 02.12.2013, Monday, 20:36:28 (Edited 02.12.2013, Monday, 21:34:25) »

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам радиопојачало Риз
« Reply #1 on 02.12.2013, Monday, 20:58:43 (Edited 02.12.2013, Monday, 21:20:11) »
Батка,нема ништо на постов! Ајде прочитај ги правилата и ако ставаш линк - кодирај го!! И насловот ке го сменам ,вака не чини

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Сликата уплоадирај ја на некој сервер, на пример photobucket , па после стави го линкот овде.
Жан

moliv

  • Guest
Одвај....проштевајте сега,малку ве измалтретирав ама...многу бе ова комплицирано,мајката... :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Преправи го насловот во * Купувам радиопојачало РИЗ*. 8)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Купувам радиопојачало Риз
« Reply #5 on 02.12.2013, Monday, 21:39:48 (Edited 02.12.2013, Monday, 23:28:58) »
Го имам јас ова ископирано и го слушам до ден денес само со тонска контрола од ротел RA931 MK II многу добро свири само со неговата тонска контрола има многу нагласени басови и високи тонови но за музиката што јас ја слушам не свири како што јас сакам да свири.Многу е добро го имам ископирано 6 пати досега и продадено 2 пати лугето се пре-среќни само засилувачот  е копиран.Со овој засилувач имам чекано нови години матурски мојата и на брат ми и тн..Издржлив засилувач е.  8ома е и 15 вати по канал.Го има и во Тоска верзија.



Сите делови ги имаш во Битола доколку би сакал да си го направиш сам, jас ке ја сликам плочката и ке ја ставам на нет сосе монтажната па ако се разбираш ке си ја направиш за не повеке од 600денари без трафо 100W 2X22V и електролити 2x 4700mf.Јас на моето му ставив 4 по 10.000мф 35в по два во паралела на + - 28V.Звукот копа.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Купувам радиопојачало Риз
« Reply #6 on 02.12.2013, Monday, 23:26:34 (Edited 02.12.2013, Monday, 23:34:00) »
Оваа шема треба да одговара со бараниот засилувач ( радиопојачало Риз )

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=Unitra%20Diora%20WS442&kategoria=&kat2=all
Или овде

Code: [Select]
1  http://www.diyaudio.rs/topic/6250-sema-za-riz-pojacalo-p-4060/#entry157303
2  http://www.diyaudio.rs/uploads/monthly_07_2013/post-1200-0-46383700-1375224640.gif
3  http://www.diyaudio.rs/uploads/monthly_07_2013/post-1200-0-04119300-1375224643.gif

RIZ SK 0340
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@moliv: Не си требал сликата да ја вадиш од post-от. Сега е изгубена под некое кодно име на серверот, а не избришана. Значи стои и завзема простор, но не знаеме под кое име.

Нема везе, биднало што биднало, во иднина, не ја вади сликата од attachment, само додај го линкот од сликата во post-от, ние ќе средиме се останато (ако има потреба да се среди, прочитај ги правилата за upload-ирање на слики на форумот).

Напомена и за сите останати. Ако некој од администрацијата ви пише да ја upload-ирате сликата на друг екстерен image host, не ја откликнувајте од attachment во post-от, ние ќе го средиме тоа. Во спротивно, иако сликата е не ја јавува во post-от, таа сепак стои на серверот и зафаќа простор за џабе.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

moliv

  • Guest
Благодарам за брзите одговори но да ви казам право, ми треба трафото и ладњакот,правам два моно блока (од досада,малку ,,спортски", да не седам така :) )бидејќи кога го почнав само тоа трафо го имав,така да останатите делови не ми требаат.Го правам со сите ,,нишани" бидејќи се работи за инает (прилепска работа  :) ),со еден комшија кој има NAD а јас реков дека ке направам нешто барем слично на неговиот ,,миленик".Инаку го работам P3A (модифициран).При крај сум па потоа го почнувам Aleph 3,за своја душа па некој ако има 2 трафоа 2*16 v. 300 VA минимум,нека ги спрема :)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Купувам радиопојачало Риз
« Reply #9 on 03.12.2013, Tuesday, 18:48:34 (Edited 03.12.2013, Tuesday, 18:51:34) »
Братче нека ти е со среќа што да кажам.Колку да се инатиш Над, Денон,Ротел,Маранц,Харман Кардон и тн... се фирми нема да постигнеш таков звук.Тие се штимани на осцилоскопи упарени делови кај нас такви делови нема се е кинеско колку и да го правиш нема да добиеш тон како фабричко.И кој и да е никој не е  луд да дава шема фабричка сите шеми на нет се колку да свират а во повекето има и намерни грешки од кои боли глава.Како и да е нека ти е со среќа ако е добра шемата постави ја да направиме и ние нешто појако  ;)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
P3A е добар засилувач, е сега не е врвен, ама за домашна употреба е супер, го имам со години и уште знае да ме изненади... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Браво Димче многу убаво му кажа.
Quote
Братче нека ти е со среќа што да кажам.Колку да се инатиш Над, Денон,Ротел,Маранц,Харман Кардон и тн... се фирми нема да постигнеш таков звук.Тие се штимани на осцилоскопи упарени делови кај нас такви делови нема се е кинеско колку и да го правиш нема да добиеш тон како фабричко.И кој и да е никој не е  луд да дава шема фабричка сите шеми на нет се колку да свират а во повекето има и намерни грешки од кои боли глава.Како и да е нека ти е со среќа ако е добра шемата постави ја да направиме и ние нешто појако  Шмекерко
Нема шанси да постигне звук како фабричко никогаш но сепак нека постави шема.Убаво ќе ни дојде.Поздрав ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

moliv

  • Guest
Вака сега...да кажам два збора...За овие мои скоро 20 год во електроникава доста работи ми се претерале низ рака така да знам што има во тие фабрички работи (имам и шеми оригинални,да речиме Марантц,) но не мозам да ги објавам,нормално.Инаку еден Над 3020 ,има шема на интернет побарајте ќе видите,  дека не е ништо посебно...освен излезите   ;D.Инаку има доста добри и квалитетни топологии, и на нет можат да се најдат но единствен проблем како некој што кажа се квалитетните делови.Е па затоа удри по сервисерите и молети ги за делови (половни)нормално освен ел.кондензатори.Моно блокови,квалитетни елкоси,shotki диоди,посребрување плочки,1 % отпори,gold platet конектори,филтрирање на напојување,упарување на делови (ако се од иста серија се одлични),озичивање со сребро,ИНТЕРНЕТ,верувајте разликата се слуша ....така да можи нешто да се стори.. ;).Осцилоскопот е последно... Се се можи ако се сака..А за Rod Elliot евего и тоа коплет..симинај и цепај...и едно Фетче кое е евтино и одлично работи