Други технологии > Автоелектроника

Проблем со треперење на светло на скутер

<< < (2/3) > >>

bicikle:
Gw 5+A троши сијалицата, рачунај 6-700рпм има во idle (лер-гас) скутерот, динамото е или на радилица или нека има х2 рпм од радилицата, значи 25hz max, значи сепам е подобро со некој 10.000 микро или 2х6800 уште поарно, а има и dc set up кај али, ама не сум загледал што цени се.

GigaWatt:
Мислиш DC Step Up/Down конвертори? Да, има и со тоа би требало трајно да се реши проблемот ;). Што и да му донесеш на влез, на излез да дава фиксна вредност од 12V ;). Е сега, има и еден проблем со тоа... ќе треба да е прилично моќен Step Up/Down конверторот бидејќи 5A по сијалица и не е баш така мала вредност и во тој случај, да, како што спомна, најверојатно е подобро да проба со 10.000uF или 2x6800uF. Можеби е добра опција да ги смени сите светилки со LED и така да проба со Step Up/Down конвертор бидејќи помалку струја ќе трошат, па не мора да фрла многу пари за моќен конвертор ;).

LordZi:
Многу ја раширивте работата, кондензатори, конвертори, лед-светла и сл., да требаше сите ќе ги ставаа... ;)
Проблемот се решава со ставање друг КВАЛИТЕТЕН реглер.

bicikle:
Во поновите ставаат, ледот е со башка стабилизатор.  Квалитетен реглер е скап, дури и на старо, а и треба физички да пасува, кај некои го дува перката за да се лади. Може и динамото внатре да е така дизајнирано па џабе ќе мењаш реглер... Со кондензатори е најефтино.

borisq10:
Прашав неколку луѓе што го имаат истиот скутер, истото се дешава и кај нив. Инаку на скутерот имам секаде ставено лед светло, предните ми се H4, но немав H4 лед, имав H7 и ги наместив кекако. Друго решение ми е од самиот ракбуратор да ја појачам гаста да работи на поголеми обороти и тоа е тоа. Ми треба мн малку да ги показам оборотите и се си е ок. :)
А доколку има некое решение за ова да пробам. :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version