Дигитална електроника > Микроконтролери

Потребен PickIt 3 програматор

(1/3) > >>

Danielco:
Здраво момци, како што гласи насловот, потребен ми е PickIt3 програматор, или било каков програматор кој ќе може да ја исчита содржината од PIC16F1704 и да ја запише во други два исти такви чипови.

Пожелно е да биде некој од Скопје, бидејќи услугава ми треба итно за денес, да не фрлам 4000 денари за PickIt 3, само за еден чип, меѓутоа како што ми гори под нозе, ако не најдам никој, ќе морам да го купам. :(

Логинг иако го продаваат, не сакаат или не се во можност да излезат во пресрет и да ми завршат работа, како и неколку други сервиси во кои се јавив.

Благодарам однапред.

Zan:
Немам PICkit3 програматор, само да напоменам дека PIC микроконтролерите се 99,9% заштитени, и доколку се работи за комерцијален уред, најверојатно нема да може да ја прочиташ содржината од PIC-от.

GigaWatt:
Може да се додаде како device во PicKit2.


--- Code: ---http://www.microchip.com/forums/m841962.aspx
--- End code ---

Ама најверојатно ќе треба време и тест проба (работи, не работи) за тоа.

Имам PicKit2, така да, можам да ти помогнам, но не денес, ако сакаш викендов (сабота или недела).

Освен тоа, како што спомна Zan, можно е целата мака да биде за џабе.

Еве, некој има споделено и модифициран PK2DeviceFile.dat фајл на github кој го содржи и PIC16F1704.


--- Code: ---https://github.com/GBert/misc/tree/master/pickit2/pk2dft
--- End code ---

Ако може да најдеш PicKit2 од некаде, може да пробаш сам да го исчиташ или испрограмираш со модифицираниот PK2DeviceFile.dat фајл. Има и едитор за овој фајл, ама треба микроконтролер по микроконтролер сам да ги додаваш на листата. Истото може и со SPI EEPROM-и да го правиш (имам рачно додадено два или три), ама гњавење е... особено ако не можеш да најдеш datasheet од EEPROM-от/SPI Flash-от, така да... се откажав и почнав да барам комерцијално решение. Искрено, немам време :S...

Danielco:
ОГРОМНА благодарност до MURO, завршивме работа за момент, исчитано преку PickIt3, и содржината впишана во другите чипови.
Благодарност и до Жан и до Гига за одговорите, фала ви дечки за интересот. ::)

Денес направив некаде околу 80 телефонски повици по секакви сервиси, од најреномирани до маалски, секој можен сервис и пријател што ми падна на памет беше побаран, и само тројца четворица саглам дечки ми дадоа одговори како вашите, дека е можно да е заклучен итн итн, другите само накратко незаинтересирано велеа не, а имаше и такви кои ме прашуваа што е тоа PIC микроконтролер, каков е тој чип..

GigaWatt:

--- Quote from: Danielco on 11.08.2017, Friday, 20:14:05 ---Благодарност и до Жан и до Гига за одговорите, фала ви дечки за интересот. ::)
--- End quote ---

Не ми е јасно смајлово на крајот... цинизам ???.


--- Quote from: Danielco on 11.08.2017, Friday, 20:14:05 ---...а имаше и такви кои ме прашуваа што е тоа PIC микроконтролер, каков е тој чип..
--- End quote ---

Ако си прашувал сервисери од официјални сервиси, не би ме чудел овој одговор.

Сум имал слична ситуација со котрола за пумпа за вода. На крајот излезе дека јас повеќе знам за конкретната контрола за пумпите од дечките кои сервисираат пумпи и се бафтаат со такви работи ::).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version