Author Topic: Купувам механички лизгачи  (Read 1494 times)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Купувам механички лизгачи
« Opened on 21.06.2011, Tuesday, 01:13:18 »
Би ме интересирало дали некој има линеарни механички лизгачи, изгледаат вака :


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Евентуално во некоја фирма која монтира алуминиумски врати или прозорци, шибер врати и слични работи, на друго место не верувам дека ќе најдеш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ова се лизгачи кои се користат во комбинација со серво мотори и најчесто ги има по ЦНЦ машини и колку што знам не се баш евтини ако не ти се за ЦНЦ и не ти е потребна голема прецизност види дали можеш да си изработиш сам нешто слично

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Побарај некој растурен скенер,од таму најлесно ке најдеш такво нешто,а ова што го покажуваш чини прилично...

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Ок се извинувам кон сите, НО, знам кај ги има и знам дека може да ги извадам од други уреди.

Ве молам, доколку некој има за продажба да каже.

За ЦНЦ ми се.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
во тој случај мора такви (купечки) не верувам дека ќе направиш сам  :(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Побарај некој мајстор ,од бивши МЗТ ,мислам дека има некој Мирче во Ѓ.Петров ми го пофалиле ( не знам точно каде му е работилницата),ама може да ти направи на шепинг .Распрашај се.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Купувам механички лизгачи
« Reply #7 on 22.06.2011, Wednesday, 17:50:27 »
барај мајстор ама нема да може на шепинг само да ги завршиш комплет(на него ќе можеш да ги направиш нутевите, вдлабнатите површини) но затоа што има и шпингла пиксни мора да се обработува и на дребунг и на крај да се бруси на брусилица (водилките) за да биде скоро идеално рамно па дури потоа да се склопи се .

п.с Ако завршиш работа сподели го искуството и со нас јас многу сум љубопитен на оваа тема

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: Купувам механички лизгачи
« Reply #8 on 22.06.2011, Wednesday, 19:03:43 »
Не ми треба мајстор, не ми требаат стари делови, МИ ТРЕБА ако некој продава да ми каже. Ве молам, не ми помагате со тоа што ќе ми кажете „абе знам еден мајстор“.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам механички лизгачи
« Reply #9 on 22.06.2011, Wednesday, 20:19:50 »
Не ми треба мајстор, не ми требаат стари делови, МИ ТРЕБА ако некој продава да ми каже. Ве молам, не ми помагате со тоа што ќе ми кажете „абе знам еден мајстор“.

Па прашај преку PM, ќе ти дадат број или mail од него, ќе исконтактираш со него и ќе видиш дали го има тоа што ти треба, не знам каков тип на помош бараш ???. Без разлика дали се стари или нови, од кај знаеш, можеби ќе ти свршат работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во Македонија,освен добар мајстор ( и тоа тешко се наоѓа!) друго не можеш да најдеш!!!

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Фала на сите, незнам дали приметивте, али ниту еден ваш одговор не ми помогна ама ич.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Фала на сите, незнам дали приметивте, али ниту еден ваш одговор не ми помогна ама ич.

Па не може да знаеме се ::). Можеби во Македонија и го има тоа што ти го бараш, но можеби ние не знаеме. Колку што знаевме, кажавме (добро, можеби треба да си зборувам само за мене), тоа не значи дека не сакаме да ти помогнеме, баш напротив. Ова се специфични работи, вакви работи тешко се наоѓаат тука. На крајот на краиштата, можеби Микросим од Прилеп имаат вакви лизгачи (сепак, изработуваат индустриски машини), пиши им на нив, па можеби ќе ти кажат од каде ги набавуваат и по која цена.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Фала на сите, незнам дали приметивте, али ниту еден ваш одговор не ми помогна ама ич.

Незнам зошто ваков однос имаш, треба да се цени тоа што се обидуваат луѓето да ти помогнат. И јас многу пати сум прашал, не ми дале одговор па не се бунам... Не значи дека ако прашаш нешто на форум мора да ти се одговори  ::) ::)
И ако мислиш дека не ти помогнале, грешиш - сепак имаш некои насоки кои ќе ти помогнат да го најдеш тоа што го бараш - ете сега барем знаеш дека во Македонија не може да се купи ново и знаеш неколку начини да стигнеш до него..
И на крајот на краиштата ова е форум за дискусија, ако сакаш само да купиш напиши на пример на пазар 3 и остај телефон ако има некој ќе ти се јави
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Погорниот одговор, „не ми помогнавте“, го ставив затоа што експлицитно наведов дека не би сакал да знам информации за тоа кој ги прави лизгачите или пак од што и како може да ги најдам. Доколку некој има вакви за продажба, а се наоѓа на форумот нека ме исконтактира. Затоа беше целиот овој оглас, а не за тоа за да дознаам дека некој мајстор ваму или таму ги прави по таа и таа цена. Тоа не ме интересира реално.


Се извинувам јавно кон сите доколку сум ве навредил во каков и да е начин, не сум го мислел тоа. :* all