Аналогна електроника > Видео техника

Прием на сателитски канали

<< < (2/3) > >>

Lux:
Другарче си слушнал за ауто абдејт.тоа што го кажуваш ти беше за тор сателитот на 1 западно порано кога внесуваш рачно клучеви за одредено време бар недела дена да гледаш после повторно внесуваш-јас не гарантирам ништо но веќе 3 години клуч со рака немам внесено (сигурно чичко ерол знае за што зборам :D) а дримбоксот беше кока кола во стаклено шише од 1 литар кое веќе го нема, од 30 дена гледаш само 20 дена со него али има доста за зборување и пишување на таа тема.јас му понудив бесплатна варијанта освен ресиверот да си го купи.а згора на тоа он праша слободни сака да гледа, а зошто да не кога се можи и кодирани и згора на тоа ќе му пратам цела листа канали во самиот софтвер (од ова порано јас живеев и ранев куќа)позз.ако има прашајње слободно поставете.еве една информација тие што продаваја дримбокс долго време и направија куќи од продавање шеринг зошто сега нудат тотал тв кога стварно имаја чиста пара во рака,малку да размислиме.

batka:
Факт е дека веке нема програми за без пари.Вака или онака за без пари можеш да гледаш некои безвезни канали,а за спорт,филм или нешто занимливо мораш да платиш! Наједноставно решение ти е да се претплатиш на интернет (3G стик пример) и да си гледаш програми каде нема интернет. Имам сега еден digital TV tuner OMEGA OUDT3 ,како УСБ стик е и на него се врзува мала антена или надворешна ТВ антена ( преку посебен кабел) и со неа гледам 57 програми( воглавном сите од ONE,бесплатните),ама ми дадоа едно програмче со клуч за отклучување на програмите и со него сите се отклучуваат.Не ми го барајте бидејќи и мене одвај ми го дадоа.Значи такво нешто постои.Сега каде и да идам со лап топ можам да гледам DVB-T HDTV .Сетот чини 1000 денари.

Lux:
Батка тебе те кошта интернетот и стикчето и незнам што 1000 денари со здравје да си го користиш,јас само одговорив што може да се гледа на сателитски приемник за без пари а ако филм спорт дискавери анимал планет н.географија.н.гео вилд,планета,нова спорт,евроспорт и да не набројувам се,се штогодни и безвеза незнам вие што гледате ,единствена манае што нема превод али вонглавно повеќето се на англиски што и нема проблем.И друго е да гледаш филм на компјутер или лап топ и да те болат ушите од вентилаторите дуго е на телевизор.

batka:
Не се разбравме изгледа - ако ти имаш можност да ги примаш сите тие канали,тоа е во ред.Јас одамна се префрлив на интернет  и имам можност во секое време дома лап топот да го префрлам безжично на ТВ апаратот и да гледам било што на него- од филм до тв програми,спорт во живо и сл.Одамна не сум користел сат приемници и веќе тоа не ми е интересно.Сепак,сите интересни канали се веќе кодирани,а аналогните приемници се минато.

MarkoMK:
Фала ви за одговорите,.. Lux тие што ги кажа оникс и јамто што викаш со софтвер може да се гледа, дали на пример, што вика батка, доколку ги сменат кодовите ќе може оние што се бесплатни канали пак да ги гледам ?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version