Author Topic: Калкулатор на отпорник на база од транзистор в1.1 на Македонски и Англиски  (Read 1339 times)

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Еве ја новата верзија  на калкулаторот за отпорник на база од транзистор кога транзисторот се употребува како  прекинувач.
Програмата е на Македонски јазик со кирилично писмо.

Архивата се одпакува во фолдер и од таму можи да се стартува калкулаторот, не потребна никаква инсталација.



Еве конечно и верзија на Англиски јазик.




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одлично ;).

Само една мала корекција, на Македонски се кажува „засилување“ а не „појачување“ ;). Во конкретниов случај, би било „Струјно засилување“ ;).

За се останато, немам замерка ;). Само што би било добро да има и Англиска верзија, чисто колку да може и странци да ја користат ;).

ПС: Сега ми текна ;D, би било добро и место „Пад на напон (Vce)“ во второто поле да пишува „Напон на сатурација (Vce)“ или „Напон на заситување (Vce)“ ;).

ППС: Ова е чисто добронамерна критика, не сакам да бидам сватен погрешно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51

Исправени се сите забелешки и поставена е нова верзија со измените.

Англиска верзија ке има наскоро само да го средам хелп фајлот.

 

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Денеска ја додадов и Англиската верзија на програмата, Софтвертот се наоѓа во првата порака како Transistor.rar.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Еве ја верзијата каде што не е потребна инсталација на програмата.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само една мала корекција, таму каде што пишува Supply voltage (Vb)... тоа не е баш supply voltage, повеќе би одговарало Control voltage или Input voltage, бидејќи со тој напон се контролира прекинувачкиот режим на транзисторот (дали транзисторот ќе биде ON/SAT или OFF ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Во Делфи ја имаш пишувано програмава?

Offline garfild

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Програмата е пишувана во Lazarus бесплатна верзија на Delphi програмскиот јазик.