Author Topic: Fritzing  (Read 2114 times)

electron

  • Guest
Fritzing
« Opened on 12.02.2011, Saturday, 00:08:22 »
Еве една програма од мене.
Се мислев каде да ја ставам, во програми за цртање шеми или за цртање плочки, оти со оваа програма можат да се прават и двете работи, па ја ставив тука.

Fritzing е лесна за користење, верувам дека и почетниците лесно ќе се снајдат.
Има сопствена база на елементи, плус можете да симнувате од сајтот, а исто така има можност за додавање на ваша база на компоненти.
Пред да ја финализирате плочката, имате можност да ги разместите елементите како што ви одговара, а потоа со AutoRoute командата ќе се исцртаат водовите и ќе можете да ја експортирате целата шема за ппк во *.pdf фајл.

Еве еден скриншот од Fritzing:



Програмата е free, и можете да ја симнете од тука:

Code: [Select]
http://fritzing.org/download/

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Fritzing
« Reply #1 on 12.02.2011, Saturday, 00:29:12 »
Многу добар програм electron ;). Го имам веќе подолго време и сум презадоволен од него :).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fritzing
« Reply #2 on 12.02.2011, Saturday, 16:16:34 »
Само ќе напоменам дека програмов бара C++ Runtime 2008 да имате инсталирано, инаку нема да функционира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Fritzing
« Reply #3 on 11.07.2011, Monday, 21:51:21 (Edited 11.07.2011, Monday, 22:06:45) »
дали ова програма работи на windows 7  ??? ??? ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fritzing
« Reply #4 on 11.07.2011, Monday, 22:03:10 »
дали ова програма работи на windoes 7  ??? ??? ???

Најверојатно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Fritzing
« Reply #5 on 11.07.2011, Monday, 22:12:49 »
Ова не сака кај мене. Го пишува ова:"This application has failed to start because MSVCP100.dll was not fond. Re-installing the application may fix this problem".

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Fritzing
« Reply #6 on 11.07.2011, Monday, 22:18:36 »
и кај мене нејки  еве што ислегва :

the program can't start because MSVCP100.dll is missing from your computer. Try reinstalling the program to fix this problem.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fritzing
« Reply #7 on 11.07.2011, Monday, 22:24:01 »
Читајте малку ::).

Само ќе напоменам дека програмов бара C++ Runtime 2008 да имате инсталирано, инаку нема да функционира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Fritzing
« Reply #8 on 11.07.2011, Monday, 22:25:13 »
го инсталираф  и тоа пак нејки  >:( >:( >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fritzing
« Reply #9 on 11.07.2011, Monday, 22:38:46 »
го инсталираф  и тоа пак нејки  >:( >:( >:(

Па провери дали го имаш MSVCP100.dll во C:\Windows\system32\. Ако го немаш, симни било која верзија од net (на Google пиши „MSVCP100.dll“ и ќе ти го најде на некој сајт да си го симнеш ;)). Потоа ископирајте го во system32, стиснете WinKey + R, и пишете го следново:

Code: [Select]
regsvr32 MSVCP100.dll
Ако пак ви јавува error-и за други системски фајлови, повторете ја постапката како за MSVCP100.dll ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Одг: Fritzing
« Reply #10 on 11.07.2011, Monday, 23:08:09 »
Јас ја инсталирав и го инсталирав нова верзија на C++ Runtime 2010 и одлично си оди  ;)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Fritzing
« Reply #11 on 11.07.2011, Monday, 23:47:55 »
JovanOH земи инсталирај си C++ 2010 и ок ке биде се ;D  јас така направив  ;) пробав  како шо рече гигават ама насекое вадесе нова греска незнам до кога ке тераше така  :o

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: Fritzing
« Reply #12 on 10.08.2011, Wednesday, 18:29:28 »
ја симнав програмата и пробував да ја нацртам една шема за аудио засилувач ама проблемот е во тоа што во дадените елементи го нема интегралецот. Барав на сајтот за симнување на нови елементи но неможев да го најдам. Ке ве молам ако некој има лик да ми даде од каде можам да го симнам еве ја и шемата што сакав да ја нацртам.
Code: [Select]
http://www.8085projects.info/image.asp?picture=20W%20audio%20power%20amplifier%20circuit%20based%20on%20TDA1520.jpg

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Fritzing
« Reply #13 on 10.08.2011, Wednesday, 21:45:54 »
Во multiwatt куќиште претпоставувам дека е интегралното коло. Побарај net дали некој има macros за овој програм за multiwatt куќишта.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: Fritzing
« Reply #14 on 10.08.2011, Wednesday, 22:33:50 »
Добар софтвер, го користам за дизајнирање на Arduino *оклопи*