Author Topic: Sprint-Layout 5.0 туториал  (Read 22188 times)

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #45 on 30.07.2011, Saturday, 20:01:28 (Edited 30.07.2011, Saturday, 20:05:12) »
Многу ви благодарам и на двајцата, да имаше еден респект да ви “мавнев“. Ептен ми помогнавте и уште еднаш ли благодарам.

Споено мислење: 30.07.2011, Saturday, 20:05:12
Уште нејасно кај овој програм ми е тоа што не можам да ги најдам тастерите да ги ставам и клемите. Нема како што има на другине програми, туку треба сам да мерам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #46 on 30.07.2011, Saturday, 20:08:19 »
под листа со елементи имаш една дискета, откако ќе нацрташ твој елемент клик на неа и зачувај си го елементот како макро, за после да можеш пак да го употребуваш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #47 on 30.07.2011, Saturday, 20:11:23 »
Проблемот со големината е решен, прикачен е во атачмент 3.5МБ фајл, одпаковајте го и двоколик на HTML фајлот и ќе ви стартова :)

Супер е туториалот ;). Спакуван во swf, малечок, одлично ;D. Напомена за оние кои имаат инсталирано Adobe Flash Player Active X Plugin, можете да го гледате swf фајлот во било кој Direct X compatible media player, како на пример Media Player Classic или Media Player Classic - Home Cinema ;).

Уште нејасно кај овој програм ми е тоа што не можам да ги најдам тастерите да ги ставам и клемите. Нема како што има на другине програми, туку треба сам да мерам.

Ако мислиш на мерни сонди, како што имаат некои програми за симулација и дизајнирање на ППК, Sprint-Layout е наменет само за дизајнирање на ППК, нема таква опција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #48 on 30.07.2011, Saturday, 20:23:48 »
Не мислев, на оние мали татсерчиња, што се ставаат за кога ќе притиснеш да се промени нешто. И клеми обични за поврзување на кабли, од оние што се за на плочка клеми.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #49 on 30.07.2011, Saturday, 20:25:24 »
Не мислев, на оние мали татсерчиња, што се ставаат за кога ќе притиснеш да се промени нешто. И клеми обични за поврзување на кабли, од оние што се за на плочка клеми.

А да ни post-ираш слики, вака нагаѓаме :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #50 on 30.07.2011, Saturday, 20:26:58 »
тастер бе најобичен со 4 нозе :), за тоа зборува и за редни клеми за на плоча, јас ќе ти ги дадма моите макро фајлови па стави си ги кај тебе и ќе ги имаш
јас веќе си исцртав некој такви работи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #51 on 30.07.2011, Saturday, 20:28:58 »
Ајде прати ги како ќе можеш, зашто баш сеа почнав да цртам една шема, онака роденденски расположен да ја средам и да измислам нешто за роденден.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #52 on 30.07.2011, Saturday, 21:10:54 »
ете ги во атачмент, 5 имам само мои во овај компјутер другите ми се во другиот :)

симни ги и отпаковај ги, стави ги во делот од програмата makros --user-- miscellaneous
и кога ќе ја стартоваш програмта следниот пат тука ќе ти се наоѓаат :)

да ги снимам од другиот компјутер и ке ги ставам и другите ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #53 on 30.07.2011, Saturday, 21:18:44 »
ете ги во атачмент, 5 имам само мои во овај компјутер другите ми се во другиот :)

симни ги и отпаковај ги, стави ги во делот од програмата makros --user-- miscellaneous
и кога ќе ја стартоваш програмта следниот пат тука ќе ти се наоѓаат :)

да ги снимам од другиот компјутер и ке ги ставам и другите ..

Да не ги имаш случајно убаво поделени по фолдри, дека и јас имам еден куп макроа, ама не ми се средени, сите ми се хаос :S, така хаотични беа уште кога ги симнав, имаше Diverse 1, Diverse 2, Diverse 3, и уште еден куп, и никако да ги среам, да ги поделам по фолдери :S. Имаше една руска верзија од Sprint-Layout во која беа опделени убаво по фолдери, ама па на руски беа сите имиња, не можев да се снајдам :S.

ПС: Да не имаш макро за USB А-type машки за монтажа на ППК, или цела серија на USB макроа, бидејќи јас немам а ми притребаа, па да не правам сам, почнав да барам по net-ов ама не најдов нешто многту многу корисно :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #54 on 30.07.2011, Saturday, 21:21:24 »
ете ги во атачмент, 5 имам само мои во овај компјутер другите ми се во другиот :)

симни ги и отпаковај ги, стави ги во делот од програмата makros --user-- miscellaneous
и кога ќе ја стартоваш програмта следниот пат тука ќе ти се наоѓаат :)

да ги снимам од другиот компјутер и ке ги ставам и другите ..

Фала ти за овие, уште само за клема ми фати и да ги имам баш тие така што се среќаваат најмногу по плочките. Ај ако можеш уште тоа да ми го пратиш и ќе ти бидам ептен благодарен.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #55 on 30.07.2011, Saturday, 21:23:21 »
Во атачмент ги имаш средени макроата, од англиската верзија, направи си уште една папка и стави си ги твоите во таа папка :)
ова јас што го имам се со стандардни вредности некој и нешто плус во miscellaneous
----------------
од оние зелените малите имам 10*8мм што се со 2 ноџиња ама се спојуваат повеќе такви ако ти требаат со повеќе нозе :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #56 on 30.07.2011, Saturday, 21:31:41 »
А клемите како ти се потпишани, можеш ли уште тоа да ми кажеш.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #57 on 30.07.2011, Saturday, 21:41:33 »
немам во тоа што ти дадов клеми, во другиот компјутер ми се, утре ќе ти ги дам сега одам да шетнам малку :)

Гига еве ти го за USB A, ама за машки тип е за на плоча (каков што има на компјутер)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #58 on 30.07.2011, Saturday, 21:51:09 »
Гига еве ти го за USB A, ама за машки тип е за на плоча (каков што има на компјутер)

И овој ќе ми сврши работа, на крајот на краиштата, ширината меѓу ногичките и на машките и на женските е иста, но, никаде не си начекал макро за USB A-Type машки за монтажа на плоча? Ај нема везе, можеби ќе го преправам ова макро, ќе си направам мое ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Sprint-Layout 5.0 туториал
« Reply #59 on 30.07.2011, Saturday, 22:04:23 (Edited 04.08.2011, Thursday, 12:07:38) »
Добро, а како се менува layer, нигде не видов такво нешто?
Еве ви и од мене некои макроа за мултиплексирани седумсегментни 13,5mm дисплеи, денес ги правев, има со 3, 4 и 5 дисплеи ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio