Author Topic: Обработка на железо и други метали  (Read 13183 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да друже тоа, ама како ке направиш од стиропор?! фактички вандермата ти е како тегла, со навој за да можеш да го ставиш заштитното стакло.. а навојот тешко рачно да го одработиш.

На стиропор можда не, ама на восок лесно може да го обликуваш навојот...  Е сега друже, ако сакаш резултати, мора да вложиш малку труд, тоа е.. ;)
Ако не, барај некој со 3D принтер да ти ги прави „вандермите“... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
А нели ги има да се купат?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дајте линк да видам како изгледа тоа чудо „вандерми“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Обработка на железо и други метали
« Reply #33 on 22.01.2019, Tuesday, 19:53:36 (Edited 23.01.2019, Wednesday, 04:22:26) »
Еве го чудото...

Code: [Select]
http://www.maktrade.rs/ARMATURA-STUBNA-ZIVA-125W---HGL-EE-724_14158
 .. шо не се користи/произведува уште од пред 10тина години... т.е тешко и Живини сијалици се наоѓаат, а уште потешко пригушници..






Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
А нели ги има да се купат?
Многу многу, редко се наоѓаат, т.е нови шанса нема да најдиш, можеш само половни и тоа вадени од општини каде што се „софистицира“ де уличното со лед арматури..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Је*оте :o... глорифициран држач за сијалици ;D ;D ;D.

Дај не зезај, ова се прави без лиење, без ништо. Само алуминиумска шипка ти треба и еден апкан за виткање на шипката, толку. Се друго се набавува, и фасонки и кутиичка (држач, што и да е) и стеги ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Је*оте :o... глорифициран држач за сијалици ;D ;D ;D.

Дај не зезај, ова се прави без лиење, без ништо. Само алуминиумска шипка ти треба и еден апкан за виткање на шипката, толку. Се друго се набавува, и фасонки и кутиичка (држач, што и да е) и стеги ;).
имам пробано, 100 начини не еден.. само успеав да направам калап, (преса) со хидраулична дизалица, и тоа за арматура, што одговара на 55W флуресцентна ламба „неонка“ :) :) :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Нели е попрактично да се стави некое лед сијаличе 20-30 вати со рефлектор. Не знам како е политиката на евн, дали таја ги покрива трошоците дали мештаните, но за 50 еу би се нашле солидни водоотпорни рефлектори што ќе светат одлично и долго, а ако се 10-тина куќи еднаш ќе ги дадат парите за следните 5-6 години...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@bicikle: Изгледа не сваќаш... поентата е да ги одржува, не да ги направи и да ги заборави :P :D.

имам пробано, 100 начини не еден.. само успеав да направам калап, (преса) со хидраулична дизалица, и тоа за арматура, што одговара на 55W флуресцентна ламба „неонка“ :) :) :)

ОК, ај вака... бидејќи очигледно не разбирам :P :D. Што сакаш да направиш со калап? Мислиш на она што ја штити сијалицата од озгора од непожелни временски услови?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Според тоа како изгледа  на сликите погоре мислам дека секоја лимарска работилница би можела да изработи нешто такво или многу слично.
Не гледам потреба од калапи лиенје или нешто слично сите метални делови се едноставни нема нешто што би требало да се лие во калап или изработува на некоја специфична машина.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Навојот е тежок за изработка. И ттеба да е лесен, не да го свитка држачот.
Гига не размислив дека треба и да се расипува нештото :)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Навојот за заштитното стакло на сликата ми изгледа како да е од пластика, ако се направи од некој метал немора да биде со навој може да биде изведено со некој вид на жлеб да се заглави заститното стакло.
Целата арматура е метална или пластична  кутија една  цефка и парче лим со некој вид на  држач за заштитното стакло, според мене секој способен лимар би можел да го изведе тоа.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Нели е попрактично да се стави некое лед сијаличе 20-30 вати со рефлектор. Не знам како е политиката на евн, дали таја ги покрива трошоците дали мештаните, но за 50 еу би се нашле солидни водоотпорни рефлектори што ќе светат одлично и долго, а ако се 10-тина куќи еднаш ќе ги дадат парите за следните 5-6 години...
Па искрено, во некои Х ситуации, сум ставал рефлекторчина 50W, кога ке прегори особено чипот, вадиш се од внатре, растураш една лед сијалица, ке ја напасираш плочката на средина, и за изненадување плочка од лед 15w сијалица појако свети од фабричкиот чип. Ама сепак не е тоа тоа..
Иначе, трошоците ги покрива општината, поточно еднаш годишно (по правило) се објавува тендер, аукција шандара бандара, и убаво можат да те споебат другите, да работиш за ич пари ..
@bicikle: Изгледа не сваќаш... поентата е да ги одржува, не да ги направи и да ги заборави :P :D.

имам пробано, 100 начини не еден.. само успеав да направам калап, (преса) со хидраулична дизалица, и тоа за арматура, што одговара на 55W флуресцентна ламба „неонка“ :) :) :)

ОК, ај вака... бидејќи очигледно не разбирам :P :D. Што сакаш да направиш со калап? Мислиш на она што ја штити сијалицата од озгора од непожелни временски услови?
Друже, едноставно само Главицата, во која стои фасонче и на која се навртува заштитното стакло, толку треба, не треба ни цевка ни кутија ни ништо..
Навојот за заштитното стакло на сликата ми изгледа како да е од пластика, ако се направи од некој метал немора да биде со навој може да биде изведено со некој вид на жлеб да се заглави заститното стакло.
Целата арматура е метална или пластична  кутија една  цефка и парче лим со некој вид на  држач за заштитното стакло, според мене секој способен лимар би можел да го изведе тоа.
Алуминиумски се Арматурите..  него знаеш дека има логика, за тоа со жлебот, некој едноставен малце накосен жлеб..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Нз колку греат, ако може пластика може и инженерска пластика на дребонг многу лесно ќе се обработи но не држи температура многу.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Друже, едноставно само Главицата, во која стои фасонче и на која се навртува заштитното стакло, толку треба, не треба ни цевка ни кутија ни ништо..

Па не мора да е на навртување... мислам дека и dr-mr го спомна тоа.

Фасонките колку што сватив може да се најдат (да се купат... не знам дали се класичните Едисон фасонки за домашна употреба)... може и мало проектче (скица) да се направи во Corel за виткање и сечење на алуминиумски лим, однеси ја скицата некаде кај што извршуваат такви услуги, кажи им да ти го направат тоа во 5, 10, 15 примероци, ќе се свитка лимот, поп нитни за стегање по рабовите и готово ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."