Author Topic: Консултација за програма за цртање шеми  (Read 2097 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Здраво...Како што гласи и насловот сакам да ми предложите некоја добра програма за цртање плочки што е веќе испробана и ја корисите..Благодарам однапред.  8)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Атанас,имаш на Форумов  за ова твое барање:

Македонски Форум за Електроника > Софтвер за електроника > Програми за цртање на плочки

и околу 20-тина отворени теми за разни програми кои се употребуваат за цртање плочки,како и искуства за нив.Пред да побараш нешто,прво побарај низ Форум,прочитај, па ако не е нешто јасно ,постави за дискусија.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
За симулација MusltiSim или LTSpice, а за онака само шеми цртање DipTrace, Eagle, sPlan, и уште мал милион други :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еден од поедноставните за цртање на плочки е Sprint-Layout, а за цртање на шеми sPlan. Има и многу други се разбира, секоја програма си има свои предности и недостатоци.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Благодарам..Воедно и за цртање и за симулација ми треба.

beethoven

  • Guest
Прашал го киловолт тој има таква програма и за цртање и за симулација.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас две во едно си имам симнато NI Multisim 11.0 и  NI Ultiboard 11.0. Тебе изгледа ти треба NI Multisim 11.0.... Ако те интересира, ги симнав двете под името NI Circuit Suite 11.0 ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Filip_ManUtd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 32
Јас ги изработувам плочките во Circuit Wizard бидејќи има и за симулација и многу е едноставна се разбира додека се уходаш после е лесно ;) :)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Воркбенџ - Проверено 100%

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Воркбенч не работи на Win7 баш најдобро, а и малку му се застарени библиотеките, убав е за во идеални сиуации, LTspice има малку подобри можности во симулирањето
А за дизајн јас го користам DipTrace, прилично едноставен е за работа, а и плус тоа баш ми одговара за фабричко производство на плочи :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Во ред е Благодарам  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
LTspice има малку подобри можности во симулирањето...

Да, ама ич не е user friendly :S. Користат стар compiler за кодот, пишуван е во некоја прастара верзија на Visual C++, нема никакви опции за shortcuts, а за десен клик на комонента и некои други корисни опции... science fiction е тоа ::). Според мене, ова е неприфатливо за денешните оперативни системи и начини на работа со програми.

Имам нешто како мини рецензија направено на LTspice. Баш го пробав, да видам каков е, ама кога видов што се треба да направам за да симулирам една проста шема, се откажав :S. За бесплатен софтвер е ОК, ама не би го корстел... освен ако не морам.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10764.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Proteus  е многу добар пакет. Има се што е потребно.
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Во ред е кристам Мултисим благодарам за предлозите и разбирањето