Author Topic: Купувам ваква (или слична) конфигурација за 3000 ден.  (Read 723 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи, еве што всушност барам за 3000 денари, само куќиште. Ако некој има нешто слично на ова, нека пише ;). Мислам дека не барам премногу за 3000 денари ;).

CPU: Pentium 4 (задолжитено да е Intel-ов процесор, AMD конфигурации не ми вршат работа), може и Celeron, мада пожелно е да е Pentium 4, меѓу 2 и 3GHz, ако може и над 3GHz, уште подобро ;) :D.

MB: Не е битно, само да работи ;D, ама стабилно, не планирам да clock-ам и некои такви работи, но да работи стабилно, значи да не кочи, да нема подуени кондензатори итн. ;).

RAM: Барем 512MB DDR1 @ 400MHz (работниот такт задолжително да биде тој, со 266 или 333 не ми врши работа :S).

HDD: Не е битно колкав е, само да не е под 20GB ;).

IDE/SATA: Задолжително плочата да има SATA конектори, дали се 2.0 или 1.0, не ми е многу битно, но да има ;).

GPU: Не е битно што е, само да не е под MX 440, задолжително е само да биде на nVidia ;). Не е проблем и ако има onboard GPU, само да не биде Intel-ово, а може и да биде Intel-ово, ама да има AGP слот на плочата ;).

PSU: Не е битно какво е, само да работи и да го „крепи“ компјутерот, не планирам да ставам на него него некои мегаломански графички итн. 90% од времето за него ќе биде врзано само HDD и плочата.

Case: Не е битно, најискршено, нај за никаде нека е, само да ја збира плочата во него е битно, ако сакате и од отпад најдете некое, само „да може да стои“, не е за на саем машинава ;D, за во работилница е, и онака 100% од времето ќе стои отворена ;).

Cooling: Не е битно, може и без кулери да ми го дадете (ако немате), имам и ладилни тела и кулери повеќе од доволно, а и да немам, ќе најдам од некаде ;D.

Ports: Е ова е битниот дел, плочата задолжително да има еден LPT и два COM порти onboard и барем две USB 2.0 порти (задолжително да се USB 2.0), пожелно е и да има уште четири USB 1.1 порти, не е битно како се врзани, дали преку back panel, дали преку front, имам дома продолжни кабелчиња за такви порти, не мора да ставате ;). Пoжелно е да има onboard LAN, иако знам дека повеќето P4 плочи имаат, но само да нагласам ;).

CD-ROM/DVD-ROM/RW: Не ми треба, оптички уреди не ми требаат ;).

Тастатура, маус, монитор: Не ми треба, само куќиште ми треба.

А да, и ова да нагласам, конфигурации од Dell, IBM, Compaq не ми вршат работа, значи само склопени конфигурации од некои наши (или странски) фирми ми вршат работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Ти се даваат повеќе пари или стрикно 3000 ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline koljosli

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Купувам ваква (или слична) конфигурација за 3000 ден.
« Reply #2 on 22.06.2011, Wednesday, 19:31:55 (Edited 22.06.2011, Wednesday, 19:34:59) »
Друже имам скоро се освен RAM меморија и CPU ама мислам дека и тие лесно ке ги најдеш

MB:        Biostar P4M800-M7A, LGA775, SATA1.0, DDR400, VIA S3 Unichrome (интегрирана графичка), AGP 8x, COM порта, 4 USB 2.0 порти
GPU:      Nvidia GeForce MX440 AGP8x 64MB/ATI Radeon 9250 128MB AGP8x
PSU:      Premium 380W ATX
HDD:      Maxtor 40GB ATA
DVD+-RW: Pioneer ATA
+ ATX куќиште.

Све ова за 1500 денари. Поздрав  ::)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Друже имам скоро се освен RAM меморија и CPU ама мислам дека и тие лесно ке ги најдеш

MB:        Biostar P4M800-M7A, LGA775, SATA1.0, DDR400, VIA S3 Unichrome (интегрирана графичка), AGP 8x, COM порта, 4 USB 2.0 порти
GPU:      Nvidia GeForce MX440 AGP8x 64MB/ATI Radeon 9250 128MB AGP8x
PSU:      Premium 380W ATX
HDD:      Maxtor 40GB ATA
DVD+-RW: Pioneer ATA
+ ATX куќиште.

Све ова за 1500 денари. Поздрав  ::)

:S... не ми требаат вака посебно, ако можеш да ми најдеш и CPU и RAM, до 3000 ако е, ОК, но сега да барам и CPU и RAM... дур ја склопам, дур пуштам во работа се што ми треба... :S

Ти се даваат повеќе пари или стрикно 3000 ?

До 3200 (50 евра) максимум, но не и повеќе од тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Купувам ваква (или слична) конфигурација за 3000 ден.
« Reply #4 on 22.06.2011, Wednesday, 22:48:00 (Edited 12.04.2013, Friday, 17:38:27) »
ваква картичка имам само :)
за она што зборувавме









Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знам, тоа е продолжен кабел за USB и за маус и тастатура (или IR, не ми текнува сега) од матична до back panel, ама не ми врши работа, башка, имам такво ;). Фала во секој случај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
немам други картички, ако сакаш графичката ќе ти ја дам посекако не ја користам и ќе ти дам 128ддр1 ако ти треба :)
ама појма немам на која фреквенција е

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!