Author Topic: Купувам кондензатори 820микрофаради 25волти  (Read 675 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
ИТНО барам кондензатори 820микрофаради на 25волти, барем 2 комада. Ако некој има било стар(исправен) било нов, ве молам да ме контактира одма на темава или на приватна порака.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мора ли 820 мФ ?? Стави 1000 мф/25В слободно.Друго,какви по димензии и ориентација да бидат?

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
До сега не сум сретнал такви кондензатори, мислам и дека вонстандардни се.Стави 1000 микрофаради нема да биде проблем

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
До сега не сум сретнал такви кондензатори, мислам и дека вонстандардни се.Стави 1000 микрофаради нема да биде проблем

Не се вонстандардни, барем колку што знам, можно е да се вискоквалитетни електролитски кондензатори со 5% толеранција. Тешко се наоѓаат, а кај нас мислам дека и ги нема, освен ако не ги извадиш од некој стар уред во кој биле потребни да се исористат прецизни електролитски кондензатори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Вака сега, мене ми се деси дома хаварија со струјата нулата се олабавила и на многу уреди прегореа осигурачи и кондензаторите што се одма после грецот. Повеќето ги средив. Не најдов 120мФ на 400В за во лцд тв но најдов 100мФ на 400В дали би било проблем да се стави од 100мФ?
Овие од 820мФ беа на лцд монитор самсунг кој што работеше уште 2 дена после ова што се случи. Но ете денес се однесува како да нема сигнал. Односно трепка како да е во стенд бај. Го отворив и овие кондензатори се отидени и затоа ми требаат. Дали смее да се стави на вакво место 1000мФ?
или да нарачувам од странство 820?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеш слободно да ставиш 1000 мФ ,а и за 100мФ 400В не треба да има проблем.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Штом се кондензатори во исправувачкиот дел, нема да има никаков проблем

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дечки фала многу на помошта овој од 100мФ го ставив и си работи тв-то, а за овие од 1000мФ утре ке земам ќе ставам и ќе кажам што сум направил. Фала уште еднаш  :)