Author Topic: Купувам половен лап-топ  (Read 3736 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #15 on 10.04.2011, Sunday, 17:40:49 »
а на лаптоп како ќе ја поврзам? ::)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #16 on 10.04.2011, Sunday, 17:40:50 (Edited 10.04.2011, Sunday, 17:45:01) »
а таа ПЦИ картица како се поврзува со ПЦ-то?На некој неколку жилен флет кабел или пак преку УСБ?

На PCI слот од PC-то ;).





Споено мислење: 10.04.2011, Sunday, 17:45:01
а на лаптоп како ќе ја поврзам? ::)

Епаааааа... барај стар лаптоп ;), или PII или PIII, тие обично имаа onboard сериски и паралелни порти, од тие причини и јас никогаш не би користел нов лаптоп за работа со електроника, само стар, повеќе опции имаат, а сигурно имаат и барем два USB порта, спори, ама доволно брзи за тоа што ми треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #17 on 10.04.2011, Sunday, 17:46:39 »
 ;D ;D ;D Е,па Гига затоа е огласов...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #18 on 10.04.2011, Sunday, 17:53:09 »
;D ;D ;D Е,па Гига затоа е огласов...

Аааааа, епа не знаев ;D.

Имам еден другар, на подарок доби PII лаптоп, пред едно година или две, може да го прашам дали го продава, зошто не верувам дека му треба веќе, тогаш одеше во странство, па било каков лаптоп му требаше, и тоа доби како подарок ;D. Ај ќе го прашам, ако гопродава по која цена го дава, па ќе пишам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #19 on 10.04.2011, Sunday, 17:58:34 »
Јас ке чекам,исто важи за 26.-ти за Панче 24  ако иде за Велес нека ми јави!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #20 on 11.04.2011, Monday, 00:56:55 »
Ништо :S, другаров го фрлил лаптопот :S. Тоа е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #21 on 12.04.2011, Tuesday, 22:42:11 (Edited 12.04.2011, Tuesday, 22:47:03) »
Јас ке чекам,исто важи за 26.-ти за Панче 24  ако иде за Велес нека ми јави!!!
Ок ке те контактирам ко ке се снајдам некако, бидеќи моментално имам обврски. А оти не кажа дека ти требале усб на сериски порт адаптер? Јас ги имам каблите на лаптопот и се тестирани за принтери и сериски портови на сателитси ресивери и си работат инаку работат на profilc драјвери.Платени се 7е односно порачани преку фирмата АМЦ значи имаат два адаптери едниот е за на принт од широките а другиот е од усб на сериски со вграден чип.

Споено мислење: 12.04.2011, Tuesday, 22:47:03
Јас го купив 39.999 знам дека многу се паднати цените сепак лап топот е тошиба една од најдобрите марки (батеријата цркна оти беше уклучен 14 дена додека бев на одмор заборавив да го исклучам од полначот изгледа за тоа држи само пола час) Јас предложувам цена од 18.000 кажете што мислите

тоа што ме праша за порот

I/O Ports

3 x USB v2.0 compliant 4-pin connectors (2 on each side)
1x eSATA/USB Power Port
ExpressCard 54mm
IEEE 1394 (FireWire) integrated port
VGA port for external monitor
RJ-45, Ethernet
RJ-11, fax/modem
Microphone-in
Headphone-out
S-Video TV-out
PCMCIA Card Slot

Нормално дека тошиба е една од најдобрите марки заради тоа што ставаат добро ладење и имаат посебно ладење на чипот за графиката. Досеа не сум слушнал некој да се пожале освен тие што имале лаптопи Hp pavilion dv6000 па се до dv9000, А за батерија кај тебе не може туку така да рикне и да држе слабо еве да си дадам мој пример, нон-стоп ми е на полнач веќе 4 месеци така го користам и пак си има 1.30 час на батерија.

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #22 on 13.04.2011, Wednesday, 00:37:52 »
Издржливоста на батеријата најмногу се намалува кога е ставена на полнач и кога е полна значи цела година го полнев од кога ќе се исклучи лаптопот т.с кога батеријата беше на 0 % и го достигнав максимунот на батеријата до 2 часа и 10 мин баш мерев и како што кажав кога се вратив дома од одморот батеријата беше ослабена за некој си 1 час и потоа се намалуваше уште и сега држи само 27 минути а за другото на лаптопот немам што да се пожалам никогаш не сум ги жалел парите што гги дадов оти стварно многу работа имам завршено со него а ништо се нема расипано хардверски

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #23 on 13.04.2011, Wednesday, 17:27:15 »
Издржливоста на батеријата најмногу се намалува кога е ставена на полнач и кога е полна значи цела година го полнев од кога ќе се исклучи лаптопот т.с кога батеријата беше на 0 % и го достигнав максимунот на батеријата до 2 часа и 10 мин баш мерев и како што кажав кога се вратив дома од одморот батеријата беше ослабена за некој си 1 час и потоа се намалуваше уште и сега држи само 27 минути а за другото на лаптопот немам што да се пожалам никогаш не сум ги жалел парите што гги дадов оти стварно многу работа имам завршено со него а ништо се нема расипано хардверски

батеријата кога е полна а е приклучен на лаптоп полначот тогаш лаптопот зема од полначот струја.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #24 on 13.04.2011, Wednesday, 18:34:45 »
Батеријата страда ако е постојано вклучена во лап-топот кога тој работи стационарно врзан на полначот! Ако работите во домашни услови ,каде има приклучок за напон , вадете ја батеријата и работите само на исправувачот. Батеријата полнете ја само ако работите на терен или каде нема напонски приклучок.Дури и на муштериите им кажувам дека нема потреба да се активира батеријата ,ако го користат лап топот во домашни услови.Таа највеке се расипува поради греење .

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #25 on 13.04.2011, Wednesday, 21:00:59 »
Батеријата страда ако е постојано вклучена во лап-топот кога тој работи стационарно врзан на полначот! Ако работите во домашни услови ,каде има приклучок за напон , вадете ја батеријата и работите само на исправувачот. Батеријата полнете ја само ако работите на терен или каде нема напонски приклучок.Дури и на муштериите им кажувам дека нема потреба да се активира батеријата ,ако го користат лап топот во домашни услови.Таа највеке се расипува поради греење .
Кај мене откако е купен лаптопов еднаш за репарирав батеријата со нови и од тогаш ја немам извадено... Нема покажано ниту најмало отстапување од времето на сндбување на струја, исто така и мн мои другари исто така ги користат лаптопите па немале гајле со батерите, ама сепак се си зависи од марката моделот на лаптопот пред се од HP серијата со која што имам лошо искуство.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #26 on 14.04.2011, Thursday, 01:32:34 »
НР има најлоши батерии и најскапи!!!

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #27 on 14.04.2011, Thursday, 15:54:30 »
Не ми кажавте што цена да му ставам на мојот лаптоп (toshiba l300) со расипана батерија :D да го огласам на пазар 3

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #28 on 14.04.2011, Thursday, 15:57:27 »
Цена треба ти да кажеш !

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #29 on 14.04.2011, Thursday, 16:30:47 »
Па еве предложувам 18.000 ама никој не коментира ни многу е ни малку е :D па незнам дали е реална цената