Author Topic: Купувам половен лап-топ  (Read 3737 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Купувам половен лап-топ
« Opened on 27.03.2011, Sunday, 17:17:33 »
Само исправни машини идат во предвид,може и со ослабена батерија и механички неоштетени.Идат во обзир и PII ,PIII .....Понуди на пп.

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #1 on 01.04.2011, Friday, 17:39:32 »
Toshiba satelite u305-s2812 исправен хардверски и софтверски освен малце напукната пластика кај тастатурата. за цена предложи ти поз

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #2 on 10.04.2011, Sunday, 05:19:16 »
Јас имам за продавање toshiba L300 со ослабена батерија (батеријата држи само пола час) кажи цена колку мислиш дека ќе изоди.

Intel Core 2 Duo T8100 2.1GHz processor
Intel X3100 Integrated Graphics
2GB RAM DDR2
160GB (5400 rpm) hard drive
Windows XP Professional OS
15.4" WXGA 1280x800 screen
Intel PRO/Wireless 3945ABG (802.11a/b/g)
10/100 Ethernet LAN
Modem port
VGA-15 pin
DVD-SuperMulti drive (+/-R double layer) supporting up to 11 formats
ExpressCard Slot
SDCard Slot
3x USB 2.0
Headphone and microphone jack
webcam

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #3 on 10.04.2011, Sunday, 10:00:04 »
@Maki на тој лап топ имаш ли паралелен и сериски порт?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #4 on 10.04.2011, Sunday, 13:34:39 »
Ти треба да кажеш цена.

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #5 on 10.04.2011, Sunday, 14:22:11 (Edited 10.04.2011, Sunday, 14:28:32) »
Јас го купив 39.999 знам дека многу се паднати цените сепак лап топот е тошиба една од најдобрите марки (батеријата цркна оти беше уклучен 14 дена додека бев на одмор заборавив да го исклучам од полначот изгледа за тоа држи само пола час) Јас предложувам цена од 18.000 кажете што мислите

тоа што ме праша за порот

I/O Ports

3 x USB v2.0 compliant 4-pin connectors (2 on each side)
1x eSATA/USB Power Port
ExpressCard 54mm
IEEE 1394 (FireWire) integrated port
VGA port for external monitor
RJ-45, Ethernet
RJ-11, fax/modem
Microphone-in
Headphone-out
S-Video TV-out
PCMCIA Card Slot

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #6 on 10.04.2011, Sunday, 14:31:12 »
Неама паралелен и сериски порт малецко,ако ти треба за програмирање мораш со адапрер на кабел.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #7 on 10.04.2011, Sunday, 14:35:23 »
@Maki на тој лап топ имаш ли паралелен и сериски порт?
Неама паралелен и сериски порт малецко,ако ти треба за програмирање мораш со адапрер на кабел.
SKOLS - праша  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #8 on 10.04.2011, Sunday, 14:37:23 »
Па ;Dрдон,моја грешка!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #9 on 10.04.2011, Sunday, 17:15:28 »
Неама паралелен и сериски порт малецко,ако ти треба за програмирање мораш со адапрер на кабел.

И тоа не функционира секогаш :S (сум пробал, затоа знам :S), зависи од PC до PC и од конвертор до конвертор, за генерална употреба, да, но не и за некои специјални употреби, како на пример програматори :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #10 on 10.04.2011, Sunday, 17:21:10 »
Точно,ама имам некои сега(но нејм!) за кои некој што земале тврдат дека оди и програмирањето.
Не се секавам која марка и модел се ,ама ке видам и ке пишам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #11 on 10.04.2011, Sunday, 17:27:57 (Edited 10.04.2011, Sunday, 17:30:28) »
Точно,ама имам некои сега(но нејм!) за кои некој што земале тврдат дека оди и програмирањето.
Не се секавам која марка и модел се ,ама ке видам и ке пишам.

Е тоа не е лошо да се знае ;). Бидејќи јас имам купено два различни до сега и едниот не функционира со програматор (софтверот не го дава како валиден порт, едноставно не сака да го прифати), а другиот функционира, ама па не функционира за IR транзфер на податои :S. Не знам зошто, ама едниот го користам за една намена, другиот за друга... хаварија :S.

Затоа најдобро е ако можете да најдете од некаде PCI картица со два сериски и еден паралелен порт на неа ;). Има во Loging баш таква, а на други места не сум нашол, баш го вртев Скопјево пред едно два или три месеци барајќи, во сите компјутерски продавници има само USB конвертори или имаат PCI картици, ама само со два (или еден) COM порта и само со еден LPT порт, така да, треба две да купам за да може да имам два сериски и еден паралелен порт :S, што не ми беше поентата :S. Пoентата е што е можно помал број на PCI слотови да имаш искористено, а таа што е картицата во Loging е изгор скапа, околу 1500 денари :S, и не ми се фрлаа толку пари само за да имам на една PCI картица два сериски и еден паралелен порт :S.

Ако некој знае на кое место можам да најдам евтина PCI картица со два COM и еден LPT порт на неа, која е поевтина од таа во Loging, нека пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #12 on 10.04.2011, Sunday, 17:37:56 »
а таа ПЦИ картица како се поврзува со ПЦ-то?На некој неколку жилен флет кабел или пак преку УСБ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #13 on 10.04.2011, Sunday, 17:40:13 »
ни така, ни така....на матичната има PCI слотови и на нив се закачува...


вака изгледаат тие PCI слотови :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам половен лап-топ
« Reply #14 on 10.04.2011, Sunday, 17:40:38 (Edited 10.04.2011, Sunday, 17:45:34) »
Таа карица кошта околу 500 ден ,ама е за нормални,а не за лап топ компјутери.За лап топ имаше некои  додатни картици,екстерни ...ама не сум видел такво нешто скоро.Само и со ова картица треба да се проба дали ке можеш да полниш пик-ови,пошто малку со ДОС програми е скарана.Тоа искуство го имам кога некој книговодствен програм (кој е под ДОС ) треба да отштампа некој документ пр. на EPSON LQ 300.Во некои случаи има проблеми,се јавуваат грешки.И тоа не е само за тој печатар,и кај други иглични се јавуваат проблеми.