Author Topic: Купувам кондензатор 47000uF/63V  (Read 1901 times)

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Купувам кондензатор 47000uF/63V
« Opened on 21.07.2017, Friday, 23:56:00 »
Понудете, може и на пп.  ;)  :)

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Bump  :) :) :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Подобро (и поефтино) ќе поминеш ако го составиш од десет кондензатори 4700uF... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Точно...

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Имам јас од 10000 uF на 80 волти ако ти вршат работа :)

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
@Hahaha
Не ми одговара, фала на понудата.
Лорџи, Бицикл-ми текна и на тоа, ама еден чини 130 денари, а 47000uF е 1500. Не ми се експериментира,крај краева кога нема опција ќе купам нов.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ако е 130 денари еден, тебе ќе ти требаат 5, значи ќе потрошиш 5 * 130 = 650 денари, што е помалку од 1500 денари.

И нема што да се експериментира, во паралела ги ставаш сите и толку, тоа е тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Аууу, не сум знаел за тоа. Се ми се вртеше низ глава дека треба 10-комада.
Фала гига, добијаш ѓеврек.  :)

Offline DL1BT

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
10 парчиња ти требаат, не 5.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
5 x 10.000 mF = 50.000 mF , 5 x 130,00 = 650 den.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако користиш 4700uF ќе ти требаат десет, врзани паралелно, еден кондензатор 4700uF/63V во логинг е негде 120ден. кај гац мислам беше околу 100ден., во алфа најверојатно се и поефтини,  значи десет би те коштале отприлика 1000ден.
Значи за тие пари добиваш нови кондензатори, а не вадени кој знае од каде, кои ќе имаат помала ЕСР отколку еден од  47000uF/63V... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе не знам што е нејасно. Ако купуваш од 10.000uF, ќе ти требаат 5, ако купуваш од 4.700uF, ќе ти требаат 10. Види колку чини секој од нив, направи ја математиката и терај.

И јас сум со LordZi за ова. Не дека се нови, може да начекаш и на старо квалитетни (користени, ама brand name), но без разлика какви ќе купиш, ESR-от ќе падне многу ниско. Во случајот со 5, ќе биде 1/5 од ESR-от на еден кондензатор (да земеме условно дека сите имаат ист ESR). Во случајот со 10, ќе падне на 1/10. Како и да е, ќе добиеш екстремно понизок ESR во споредба со еден кондензатор од 47.000uF. Единствена предност кај комбинацијата со еден кондензатор е просторот, помалку ќе одзема простор од 5 или 10 паралелно врзани.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Купувам кондензатор 47000uF/63V
« Reply #12 on 31.07.2017, Monday, 22:00:02 (Edited 31.07.2017, Monday, 22:07:34) »
Само есапот ти остана Nikol4e да си го направиш поред вакви колеги ГАЦ е најевтин за кондензатори да знаеш незнам за Алфа али и од БТ е поевтино е а Loging е скапичко али имаат квалитетна роба.Мада кај тој во БТ кога бев почетник стално му одев не сум јадел имаше душа ќе ти дадат попуст еднаш 220микро место 20 15 ми го даде. Ќе пуштеше цена некогаш али фискална во БТ не сум добил никад. А во Логинг и за два денари
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Токму така, 5 или 10 ноубренд нејм кондензатори секогаш ќе работат подобро од еден бренд нејм кондензатор. Ретки се тие мултисекциски кондензатори ( а бога ми и скапи ) .
Во секој случај на секој кондензатор може да додадеш по уште еден мкп,мкт мица ( и сл ) кондензатор од 330нф-1уф со што значително ќе го подпбриш ефектоот а и векот на новиот кондензатор. Тие се по 20-30 денари а ќе имаат големо влијаније поготово ако се работи за аудио засилувач, осцилоскоп, апарат за швајцовање или друга прецизна опрема.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Купувам кондензатор 47000uF/63V
« Reply #14 on 01.08.2017, Tuesday, 11:52:45 (Edited 01.08.2017, Tuesday, 11:59:07) »
Quote
Во секој случај на секој кондензатор може да додадеш по уште еден мкп,мкт мица ( и сл ) кондензатор од 330нф-1уф со што значително ќе го подпбриш ефектоот а и векот на новиот кондензатор.
bicikle зошто ги ставаат тие кондензатори. Како го продолжуваат векот ме интересира блоковите на електролитот им помагаат при полнење. А ќе се подобрат ли и филтерските карактеристики она пеглање да речеме во напојувачкиот степен ако ги ставиш.
Ако бидеш љубезен малку да подобјасниш
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш