Author Topic: Зашто радиото во кола пушта мирис  (Read 5873 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е за тука прашањево ама ајде :P :D.А мене што почна PC-то да ми смрди на изгорена пластика?Последниве 2-3 дена смрди PC-во,корне!А никако да најдам од што е...?Има некој идеја? :) :) ???

LCD или CRT монитор имаш? Дека може и таму да биде проблемот, затоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Провери дали ти врти кулерот на напојувањето - можеби таму *кува* ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Провери дали ти врти кулерот на напојувањето - можеби таму *кува* ;D ;D

Да да, тоа го заборавив, мада повеќето новинапојувања имаат auto shut down ако се прегреат, сепак, може да нема твоето ;).

Мене така еднаш ми се случи, ми носат PC, ми викаат се гаси на сред работа, го пуштив, гледам се е во ред, го оставив да работи недела дена кај мене, еднаш не се изгаси, го вратив назад, пак им гасел :S. Пак ми го донесоа, и после 3 дена анализа и стртувањ еи рестартување, се испостави дека кулерчето за напојувањето ако застанело при гасење на компјутерот во определена позиција, кога ќе се запалело PC-то нејќело да „тргне“ ;D и после некое време, напојувањето си се гасело. Ама дур го најдов кварот, скоро две недели поминаа ;D. Така да, провери да не случајно и тебе истото ти се случува, или евентуално да не тргнува кулерот кога ќе запалиш PC-то, па после да се укочува, и тоа е можно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не е за тука прашањево ама ајде :P :D.А мене што почна PC-то да ми смрди на изгорена пластика?Последниве 2-3 дена смрди PC-во,корне!А никако да најдам од што е...?Има некој идеја? :) :) ???

LCD или CRT монитор имаш? Дека може и таму да биде проблемот, затоа ;).
LCD имам на PHILIPS ;D
Провери дали ти врти кулерот на напојувањето - можеби таму *кува* ;D ;D
Nope,баш пред некој месец го сменив вентилаторот,врти корне ;D.
Провери дали ти врти кулерот на напојувањето - можеби таму *кува* ;D ;D

Да да, тоа го заборавив, мада повеќето новинапојувања имаат auto shut down ако се прегреат, сепак, може да нема твоето ;).

Мене така еднаш ми се случи, ми носат PC, ми викаат се гаси на сред работа, го пуштив, гледам се е во ред, го оставив да работи недела дена кај мене, еднаш не се изгаси, го вратив назад, пак им гасел :S. Пак ми го донесоа, и после 3 дена анализа и стртувањ еи рестартување, се испостави дека кулерчето за напојувањето ако застанело при гасење на компјутерот во определена позиција, кога ќе се запалело PC-то нејќело да „тргне“ ;D и после некое време, напојувањето си се гасело. Ама дур го најдов кварот, скоро две недели поминаа ;D. Така да, провери да не случајно и тебе истото ти се случува, или евентуално да не тргнува кулерот кога ќе запалиш PC-то, па после да се укочува, и тоа е можно ;).
Ваљда има кај мене тоа,обично кога си испитувам нешто на тоа жолтата жица и маса,секогаш ми се пипкаат крокодилчињата и обавезно правам краток спој :D :D ;D.Е од кога ќе направам краток спој напојувањето се гаси и после неколку секунди пак се уклучува,тоа е заштитата ваљда?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ваљда има кај мене тоа,обично кога си испитувам нешто на тоа жолтата жица и маса,секогаш ми се пипкаат крокодилчињата и обавезно правам краток спој :D :D ;D.Е од кога ќе направам краток спој напојувањето се гаси и после неколку секунди пак се уклучува,тоа е заштитата ваљда?

Абе не се зезај со тоа од компјутерот, купи си едно обично напојување и со него експериментирај, не ради друго, можно е да ја изгоршиш матичната и после да бидне „од играчка плачка“ :S.

Инаку најверојатно матичната плоча ти го гаси напојувањето, не самото напојување, зашто ако матичната плоча забележи дека напоните паднале под определено ниво (или воопшто ги нема), прави auto shutdown, така да не верувам дека напојувањето направило auto shutdown.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А како беше за да се уклучи напојувањето,значи да не го ставам во компјутер?Зелената жица и маса беше или некоја друга?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
А како беше за да се уклучи напојувањето,значи да не го ставам во компјутер?Зелената жица и маса беше или некоја друга?

така е, зелената и црна жица треба да се спојат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
така е.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ама тоа не е баш добро мислам дека си знајш голем си иако те викаат малечко ;D