Author Topic: Сензор на прекин  (Read 1138 times)

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Сензор на прекин
« Opened on 28.02.2013, Thursday, 04:51:13 »
Здраво,
Имам потреба за шема за некаков си сензор на прекин, да работи вака...
Имам замислено да има поставено паралелно две инфраред диоди свртени една кон друга, едната да биде во улога на преавател а другата примач и кога нешто што било ке го попречи сигналот помеѓу нив да се укл некакво си реле... значи битно ми дали е возможно на некој ваков начин или предложете нешто друго..
ИР диодите ќе бидат поставвени на околу 50цм до 1м..

ggoce

  • Guest
Одг: Сензор на прекин
« Reply #1 on 28.02.2013, Thursday, 07:19:33 »
Разгледај тука
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9703.msg84307#msg84307

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Сензор на прекин
« Reply #2 on 28.02.2013, Thursday, 07:34:11 »
Ти благодарам, разгледав и мислам дека ова е тоаа што го барам...   ;D
Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/infrared-intrusion-barrierЕ сега дали би можело да се поврззи некакво реле на местото каде што се наоѓа пиезо звучничето на ресиерот и тоа да го вклучува уредот кој е на 220в...?  ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Сензор на прекин
« Reply #3 on 28.02.2013, Thursday, 08:56:05 »
Зошто комплицираш? 555 во шемата е звучен осцилатор и не може реле да се стави.ако сакаш реле ,ете она шема што ти ја посочија со диода транзистор и реле.Поедноставна е и поефтина.

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Сензор на прекин
« Reply #4 on 28.02.2013, Thursday, 17:25:14 »
Зошто комплицираш? 555 во шемата е звучен осцилатор и не може реле да се стави.ако сакаш реле ,ете она шема што ти ја посочија со диода транзистор и реле.Поедноставна е и поефтина.
Добро, но ми треба да не се гледаат никакви зраци (светлина), затоа и така помислив..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Сензор на прекин
« Reply #5 on 28.02.2013, Thursday, 20:23:23 »
Ако ставиш ИЦ диоди ( инфрацрвена приемна и предавателна) светлина нема да се гледа.Ако може да најдеш  УВ виолетова пластика ,стави пред диодите.И уште нешто: добро е да се стават собирни леќи и да се усмери зракот од предавателот кон приемникот.

Offline nickyyoh

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 89
  • Gender: Male
    • brdaroski design
Одг: Сензор на прекин
« Reply #6 on 28.02.2013, Thursday, 23:32:57 (Edited 01.03.2013, Friday, 03:19:32) »
Ако ставиш ИЦ диоди ( инфрацрвена приемна и предавателна) светлина нема да се гледа.Ако може да најдеш  УВ виолетова пластика ,стави пред диодите.И уште нешто: добро е да се стават собирни леќи и да се усмери зракот од предавателот кон приемникот.
Ви благодарам, само уште да прашам дали правевме муабет точно за оваа шема...


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Сензор на прекин
« Reply #7 on 28.02.2013, Thursday, 23:53:35 »
Јас цело време за таа шема зборувам.Ти реков дека она со две 555 е наменета  за свирење ,а не за погон на релеј,