Author Topic: Ми треба шема за ТВ Samsung CK-5339T, шасија S15A  (Read 1073 times)

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Ми треба шема за ТВ Samsung CK-5339T, шасија S15A
« Opened on 26.02.2013, Tuesday, 18:17:37 (Edited 13.05.2013, Monday, 13:46:57) »
Значи ми треба сервисна шема за ТВ Samsung CK-5339T АА4110915C S15A. Инаку проблемот со тв е од кога ќе се пушти зелената лед диода се гаси нормално, звукот си иди но сликата на екран после 2 часа.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
но сликата на екран после 2 часа
и тоа многу лоша (се надевам дека сум во право)!!!
Шема не ти треба туку екран !
За проба две постапки.
1. Премости го R505.
2. Извади го R505 и на греењето на екранот приклучи напон од 8V !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Да лоша слика, црвена боја нема темна слика итн. А зошто кога мерев b 2 волти a r и g 0.50волти.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бараш шема или бараш помош за сервисирање? Ако само бараш шема, темата треба да оди во Побарувања, ако бараш помош за сервисирање, темата треба да оди во Електронски уреди.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Требаше да биди наменета за помош околу сервисирањето на ова тв, но јас ја оплескав работата ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас ти ја преместив, во првото мислење ти пишува дека бараш сервисна документација, значи е за тука, тука нема дискутирање за решавање на проблемот, ако имаш се што ти треба а ти треба помош тогаш темата не е за тука, ати ќе внимаваш што пишуваш :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Шема за Samsung CK-5339T само во DjVu формат и ти треба  да имаш инсталирано DjVu Viewer
Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=697
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Шема за Samsung CK-5339T само во DjVu формат и ти треба  да имаш инсталирано DjVu Viewer

Не мора овој viewer, симни си SumatraPDF, отвора скоро се од portable document форматите (pdf, djvu, epub...).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."