Author Topic: Запалката во автомобил како USB штек со LM317  (Read 1508 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Запалката во автомобил како USB штек со LM317
« Opened on 26.12.2011, Monday, 22:00:21 (Edited 27.12.2011, Tuesday, 15:07:25) »


Искористете ја запалката во автомобилот како усб штек. Ова коло е претворање од 12V DC извор од автомобил од приклучокот од опаљачот да стане USB штек со 5V DC излез. Ова коло може да се користи за напојување електронски уреди до 5V DC или надополнување на батерија на полнење преку USB порта ..
d.t

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Фина работа, само што за поголеми струи ќе треба на LM317 да се стави ладилник.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
епа назначено е за што му е намената, за уреди до 5v DC или полнење на батеријата на телефонот така да не ти треба ладник,евентуално некое парченце 1на1цм заради сигурност. :)
d.t

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
со 7805 не ли би било поедноставно да се направи... да се исфрли LM317 и двата отпорника после него и ке добиеш иста работа само поедноставно ке биде...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Опаљачот во автомобил како усб штек со ЛМ317
« Reply #4 on 26.12.2011, Monday, 22:48:50 (Edited 26.12.2011, Monday, 23:22:12) »
па не е некоја комплицирана и скапа шема, инаку зошто да НЕ! што викаат браќата срби А ШТА НЕ БИ МОГЛО!!
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Опаљачот во автомобил како усб штек со ЛМ317
« Reply #5 on 27.12.2011, Tuesday, 08:33:15 (Edited 27.12.2011, Tuesday, 08:37:42) »
Онаа диода 5,6 V подобро да се исфрли,оти ако се стави 1А потрошувач не верувам да издржи.И што вели Бојан- подобро е 7805 да се стави.Друго за некои уреди ,кои директно се полнат треба да се даде и некаков преднапон на другите два пина на УСБ то.На шемата ИК заменете го со 7805 лободно,а место 6V ставете 12 V.

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Онаа диода 5,6 V подобро да се исфрли,оти ако се стави 1А потрошувач не верувам да издржи.И што вели Бојан- подобро е 7805 да се стави.Друго за некои уреди ,кои директно се полнат треба да се даде и некаков преднапон на другите два пина на УСБ то.На шемата ИК заменете го со 7805 лободно,а место 6V ставете 12 V.


На шемата влезот на 12 волти треба или 6 волти

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
99% од уредите кои се вклучуваат на УСБ порти работат на 5 волти и максимално може да повлечат 500 милиампери струја, освен екстерни хард дискови, кој не верувам дека некој ке ги уклучува на штек од упаљач во кола...Така да ја не би ја одстранил никако зенерката.
Телефоните кои се пунат преку УСВ исто така не влечат многу струја, најчесто тоа е околу 350 милиампери, така да и без ладилник се би требало да функционира без никаков проблем.  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
и јас не би мењал ништо. зошто како што викаш оваа шема е наменета за мобилни телефони и евентуално мп3 уреди кој се полнат преку усб :) :)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Онаа диода 5,6 V подобро да се исфрли,оти ако се стави 1А потрошувач не верувам да издржи.И што вели Бојан- подобро е 7805 да се стави.Друго за некои уреди ,кои директно се полнат треба да се даде и некаков преднапон на другите два пина на УСБ то.На шемата ИК заменете го со 7805 лободно,а место 6V ставете 12 V.


На шемата влезот на 12 волти треба или 6 волти

стави 12 В без проблем,а ако го немаш колото тогаш 7805 на мал ладилник и тоа е се.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
абе каков е тој збор Опаљачот ? Зар вака комуницирате ? Користете Македонски зборови како Запалка. Ако не сакате пишете на српски: Упаљач... ама  Опаљачот стварно нема никакво значење.

Околу темата, ова што го пиша Батка е наједноставно, најевтино и најбрзо се изведува а шемата од првиот пост не верувам да има некаква предност над 7805
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
99% од уредите кои се вклучуваат на УСБ порти работат на 5 волти и максимално може да повлечат 500 милиампери струја, освен екстерни хард дискови, кој не верувам дека некој ке ги уклучува на штек од упаљач во кола...Така да ја не би ја одстранил никако зенерката.

Зенер диодата е ставена за заштита од пренапон, да не случано откаже стабилизаторот. И јас не би ја елминирал од колото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Djpes

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
  • Gender: Male
Сега мене пак не ми е јасно ко ке му пуштам на влез 12волти како ке добијам на излез 5волти ?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Сега мене пак не ми е јасно ко ке му пуштам на влез 12волти како ке добијам на излез 5волти ?
па со помош на таа шемата,односно со тој стабилизаторот што е.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
99% од уредите кои се вклучуваат на УСБ порти работат на 5 волти и максимално може да повлечат 500 милиампери струја, освен екстерни хард дискови, кој не верувам дека некој ке ги уклучува на штек од упаљач во кола...Така да ја не би ја одстранил никако зенерката.

Зенер диодата е ставена за заштита од пренапон, да не случано откаже стабилизаторот. И јас не би ја елминирал од колото ;).

Ако откаже стабилизаторот ,зенерката нема да заштити ништо.Стабилизаторот може да пукне ако го врзе на 220V ,Во ова коло зенерката треба да биде 2W па да биде заштита.Вака само проблеми може да прави  и ако дојде во краток спој да го изгори таа стабилизаторот.