Author Topic: Тајмер за ентериерно светло  (Read 1380 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Тајмер за ентериерно светло
« Opened on 12.04.2011, Tuesday, 14:21:07 (Edited 07.06.2011, Tuesday, 02:24:35) »
Корисен уред за полесно да ја најдете бравата во вашиот автомобил.Некој од поновите модели на автомобили веке го имаат вградено,во мојот го немаше па денес ке го вградам.значи работи вака ја отвараш вратата и светлото се пали ја затвораш и тоа продолзува да свети неколку секунди и почнува да придушува се додека целосно не се исклучи.Направив мали измени на колото ставив тример за да се подесува времето на гаснење и наместо 2n3055 ставив 2n3773.Се монтира на прекинувачот кои се наога во вратата на автомобилот.
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова е стара шема, а јас ке ставам една понова и поелегантна верзија  со фина регулација на време на задршка.При крајот светлото се намалува во интензитет за 50% ,па се гаси.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
а можеш да ставиш и лед диода во бравата и да свети од внатре  ;D имам негде на нет вакво нешто видено

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Решив да ја правам шемата за тајмерот од batka,па ме буни шо е то ACC на влез на Т2  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не го приклучувај никаде ;D ;D

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
дајте некоја идеа како да го поврзам централното заклучување со ентериерното светло за да се вклучува кога ја одклучувам колата
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти треба едноставен тајмер со реле кој ке се побуди со импулс од  централното и ке го запали и задржи внатрешното светло неколку секунди.Најди нешто со  NE 555,ги има по Форумов.