Author Topic: LED осветлување и сигнализациски светла во D класа кај велосипед  (Read 2463 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам една идеа, за велосипедот да направам осветлување за напред од бели LED и сигнално светло со црвени од позади. Поради потрошувачката која не се надополнува (нема динамо) сакам да заштедам на енергија.

Мојата идеа е следна, со помош на овој 
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=639.45 мал склоп кој овозможува работа на LED со само една батерија... но во овој случај склопов би работел со 2 батерии, односно 3V. Мене ми треба ова бидејки е осцилатор на 50KHz (трепери а со тоа ке штеди енергија). Да не се случи да приклучам 20 LED на овој осцилатор па да прегори, ке ставам некој транзистор како 2N3055. Сега ме интересира дали ако овој осцилатор го приклучам на 2 батерии од по 1,5V исто ке осцилира ? Ако осцилира е ОК и идеме понатака. Овој осцилатор треба да дава сигнал на транзисторот кога да ги пали и кога да ги гаси LED (switching) со фрекфенција од 50KHz, па дали овој транзистор 2N3055 може да се пали и гаси толку брзо ? Ако може тогаш може да се поврзат и LED и да се осети благодетот од D класата на работа. Но има и уште еден проблем, напонот од 3V кога ке помине низ транзисторот 2N3055 ке опадне за 0.5-0.7V и LED ке светат многу послабо! Како овој проблем да го решам ?


Што мислите за мојата идеа или пак ако имате некоја друга идеа кажете?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мислам дека нема да работи joule thief-от на 3V ако памтам добро го имав пробано јас ама па не работеше или слабо светеше лед диодата...не ми текнува како беше, ама па и 20LED диоди ти се многу, најверојатно не мислиш да везеш под него а и најмногу се исплати да си купиш таква сијалица....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеш да пробаш со една навистина јака LED диода, оние што се од по 1W или така нешто, и така да ги „исцицаш“ батериите до максимум ;).

Инаку овој принцип на работа не баш работа во D класа, барем јас колку што знам, иако никогаш не сум се интересирал за дизајн на засилувачи во D класа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас пробував да му направам некои измени на joule thief-от,ама џабе,пробав какви не транзистори вклучувајки го и 2N3055,нај добро испадна со транзисторите BC547 и 2N3904,а со 3055 нејќеше лед диодата ни да светне >:(.Единствени модификации може да се направат само со мотање на ново трансформаторче на мнооогу поголемо јадро и со што е можно потенка жица. :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а дали имаш пробано со BD транзистор? За мотање на поголемо јадро со тенка жица, не знам како ке работи, ке ми треба осцилоскоп, бидејки целта е да трепери на таа фрекфенција за да има заштеда.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а дали имаш пробано со BD транзистор? За мотање на поголемо јадро со тенка жица, не знам како ке работи, ке ми треба осцилоскоп, бидејки целта е да трепери на таа фрекфенција за да има заштеда.
Со BD тип немам пробано за жал :'( ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
BC се за пониски моќности, BD се за малку повисоки моќности, 2N3055 е за релативно повисоки моќности, така да чисто се сомневам дека ќе работи со BD серија на транзистори :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
со мотање на повеќе намотки ништо нема да се смени...и тоа е веќе пробано  ;D исто си работи...а и ова е за една лед диода да свети, не цел куп да светат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
со мотање на повеќе намотки ништо нема да се смени...и тоа е веќе пробано  ;D исто си работи...а и ова е за една лед диода да свети, не цел куп да светат...
Да нема да се смени,но јас викам на мнооогу поголемо јадро и со многу повеќе намотки(пр.100). ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа тогаш со IRF520 ?

Не верувам дека со MOSFET ќе работи, сосема подруг принцип на работа имаат MOSFET транзиторите од биполарните, не се ни слични во нивните карактеристики.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Епа тогаш со IRF520 ?

Не верувам дека со MOSFET ќе работи, сосема подруг принцип на работа имаат MOSFET транзиторите од биполарните, не се ни слични во нивните карактеристики.

Последна идеа, може ли со 2SC1970, 2N3866, или 2N2219?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е со 2N3866 да 2N2219 проработи, ама не знам, пробај, пробај и експериментирај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А,да ти пратам две  џамбо-ледици и мака да немаш? Една жолта напред  (квадратна 2х2 см),една црвена кружна (промер 2,5 см составена од повеке црвени точки) позади.Работат на 5 В,асветат..
Можеш директно со 555 да ги погониш да трепкаат наизменично!!Најди си динамо и шема за преклопување на батерија кога точакот стои.Лесно ви е вас на Скопјани имате сега рента бицикли,мака немате за експерименти! :D :D :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Види, финтата е да се изнајде начин тие LED да работат во D класа со цел штедење на батеријата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.