Електронски уреди > Сè останато

Преработка/доработка на LED сијалица

(1/2) > >>

GigaWatt:
Барем ова треба да стои наместо празен простор под алуминиумскиот држач/панел ;). И вака крева накај 60 степени, ама барем не се 90, 100 ;) :P.



LordZi:
Вака отворена ќе ја оставиш? ???

bicikle:
да се луфтират

Bojan:
па кај и е напојувањето??? или на плочката кај што се ЛЕД диодите е напојувањето???

GigaWatt:

--- Quote from: LordZi on 19.08.2021, Thursday, 21:20:34 ---Вака отворена ќе ја оставиш? ???
--- End quote ---

Па не, не планирам во продажба вака да ја давам ;D ;D ;D.

Што има везе ;)... нема сигурно јас да брцам прсти во неа, јас ја правев, а и да ја дадам на некој, само ќе му речам да не ја става на достапност на раце на деца да биде и тоа е тоа ;). Шасијата не е врзана со нулата (винтот) од сијалицата, проверив, врската е пластична ;).


--- Quote from: bicikle on 19.08.2021, Thursday, 23:54:06 ---да се луфтират
--- End quote ---

Да, тоа плус, нормално ;).


--- Quote from: Bojan on 20.08.2021, Friday, 11:06:18 ---па кај и е напојувањето??? или на плочката кај што се ЛЕД диодите е напојувањето???
--- End quote ---

Да, слично на COB се изведени, еден грец, електролит 6.8uF/400V и драјверот PT4515, толку :).



Работи и без кондензаторот од 6.8uF по грецот, ама трепери, па затоа, подобро е да стои ;).


Овие се оние ефтинине LED сијалици во КАМ што се продаваат, 75 денари една, вреди да се преправи за таа пара ;). Прилично јако светат, 12W им е вкупна моќност на LED-овите, по 1W е една LED диода ;).

Но да, без ладилно тело, откажуваат за неколку месеци :-\... а и логично е, нема кај да се ладат. Конкретно на оваа сијалица, почна да и откажува една LED диода, поради прегревање, па целата сијалица трепереше (пали-гаси по 3, 4 пати во секунда, трепкаше). Не се замарав која LED е бидејќи така правеше само кога ќе загрееше. Ја пробав со ладилново тело, не трепереше и така ја оставив, нека тера така ;).

Најдобро е, ако веќе земате вакви, веднаш да ги модифицирате вака, бидејќи, кога тогаш, ќе откажат, дали за 2, дали за 3 месеци, ќе почне некоја диода да откажува, а вака, со ладилно тело, мака немаат, ќе си тераат практично вечно ;).

Истиот проблем го имаат и LED панелките, ама тие имаат поголема алуминиумска плотна, па подолго ќе траат (година, две, три... зависи), но ако им ставиш и на нив адекватно ладилно тело, и они практично вечно може да тераат :).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version