Author Topic: EEPROM податок за Samsung CB-5366T (s-15a шасија)  (Read 988 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
потребен ми е фајлот кој се внесува во 24C04 EEPROM меморијата од ТВ  Samsung CB-5366T (s-15a шасија)
ја барав на интернет но не ја најдов баш неа најдов од некои други шасии и модели на SAMSUNG

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробај со некои од овие dump-ови, но прво симни сервисни шеми од моделите и види дали имаат ист видео процесор, бидејќи тој комуницира со EEPROM-от. Тие што имаат исти видео процесори, пробај само со тие EEPROM-и. Можеш да ставиш и празен EEPROM, па потоа преку сервисното мени да ја подесуваш сликата, инаку ќе биде изместена (перница деформација, на лево, на десно).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ок ќе проверам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: EEPROM податок за Samsung CB-5366T (s-15a шасија)
« Reply #3 on 03.08.2011, Wednesday, 18:51:01 (Edited 08.09.2013, Sunday, 19:32:05) »
Еве еден dump што го извадив од една шасија што ја имам дома, шасијата е иста, Samsung S15A. Пробај со овој dump, можно е да профункционира ;). Не знам точно од кој модел е извадена шасијата, не ја чувам пластиката дома ;D.

Видео процесор: SAA5331PS/M4/0298   CA1920   SMP-515ER3

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не е тој процесорот, еве го оригиналот кој што беше снимен во eepromot кога го прочитав првиот пат

темава ќе ја заклучам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!