Author Topic: LED Dimmer, за палење и гасење (малку покомплициран)  (Read 935 times)

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
LED Dimmer, за палење и гасење (малку покомплициран)
« Opened on 10.03.2011, Thursday, 13:24:28 (Edited 10.03.2011, Thursday, 15:15:57) »
Може нешто слично да се изработи што поедноставно, колку да врши работа

Кога се изгаси светлото (некој светлосен сензор) да се упали димерот на 100% и постепено да се затемнува до 10% во рок од ~20мин, Потоа да работи на 10% едно 9-12часа(ова да може некако да се регулира) после поминатото време(9-12часа) да почне да се пали од 10% на 100% во рок од ~20мин. после тоа светлото си се пали и сензорот го гаси димерот.

за до 12V е

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: малку покомплициран димер
« Reply #1 on 10.03.2011, Thursday, 13:32:59 »
а каде ти е шемата за димерот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: малку покомплициран димер
« Reply #2 on 10.03.2011, Thursday, 13:40:15 »
прашувам за шема  :) дали има и дали може да се изведе нешто такво?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: малку покомплициран димер
« Reply #3 on 10.03.2011, Thursday, 13:53:16 »
Ако бараш шема насловот треба да ти гласи "Ми треба шема за малку покомплициран димер" и темата треба да ја поставиш во Побарувања ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?board=54.0

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: малку покомплициран димер
« Reply #4 on 10.03.2011, Thursday, 14:12:09 »
не го загледав тој дел од форумот, сори
ај админ премести ја темата,

T.HANKS

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: малку покомплициран димер
« Reply #5 on 10.03.2011, Thursday, 14:49:01 »
Ова треба да се прави со микроконтролер :S. Не е баш просто... не верувам дека има некој шема баш за вакво нешто, ова custom треба да се направи.

ПС: Промени си го насловот на темата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
а нешто слично најдено
значи времето за палење и гасење не е толку битно, може и 5 -10мин да е

само да може да се подесува тоа 9-12часа

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
нема да најдеш такво нешто,со што може корисникот да го нагодува(а и не да го нагодува).Има на форумов ИР димер.Но тој нема да ти врши работа.Треба некој со микроконтролер да ти направи како што рече ГигаВат.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
tomce гледам дека незнаеш како треба да пишеш наслов, види тука http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3447.0

П.С. Правилата да ги прочиташ. Задолжително секој да ги знае.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Насловот го поправив уште прееска, поопширно е целото прашање да го копирам во него. а да пишам ми треба нема потреба, сепак во побарувања е, нели се подразбира дека барам нешто кога е во побарувања


skols да единствено со програмирање на микроконтролер, нагодување немора да е тоа и немора да се подесува мануелно, може да е фиксно

IR Dimmer ги видов не ми врши тоа работа


така да нешто со микроконтролер со постепено палење оджување на некоја минимална константа ~10% и постепено палење

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Насловот го поправив уште прееска, поопширно е целото прашање да го копирам во него.
Добро, како сакаш.

нели се подразбира дека барам нешто кога е во побарувања
Да во побарувања е сега одкога модераторите ја ставија темата во побарување, а кога ја објави во друг подфорум се подразбираше ? да или молк  :D ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Да во побарувања е сега одкога модераторите ја ставија темата во побарување, а кога ја објави во друг подфорум се подразбираше ? да или молк  :D ?
Не наравно :)

Моја грешка, не го загледав овој дел од форумот

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова можеш да го решиш и со компјутер.Има доста шеми и програми на Гоогле за програмиран прекинувач (до 8 канали) со кој можеш да вршиш вклучување и исклучување на еден уред кој постепено би палел/гасел светло ( или нешто друго!??) Еве шема на еден таков уред.Место тастер би употребил реле ,врзано преку мал склоп на ЛПТ 1

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
да го поедноставам ке биде само димер т.е. да има фејд ин и фејд аут од барем неколку минути 5~20 (не е толку важно, се додека не е од неколку секунди само)

значи кога се упали за 5~20 да дојде до 100% и кога се угаси за 5~20 да дојде до 0%

сега може со 555 али дали ке издржи

20диоди од 0.5W 3.0-3.8 V 150 ma